UDOSTĘPNIJ

Przeglądając internet i czytając artykuły dziennikarzy dysponujących znikomą wiedzą dotyczącą ustawodawstwa, łatwo wyrobić sobie opinię, która nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Panuje totalna dezinformacja w tym temacie, a wśród eurosceptycznych i eurooptymistycznych środowisk powstają legendy niepoparte żadnymi danymi.

Niezaprzeczalnym faktem jest to, iż państwa członkowskie Unii Europejskiej na mocy własnych decyzji, w uznaniu reguł, jakie rządzą społecznością międzynarodową ? ograniczają swoje prawa suwerenne. Unia to organizacja służebna wobec tych krajów i ich obywateli. Jako podstawa prawna takiego ograniczenia posłuży nam artykuł 90 ust 1. polskiej konstytucji, na bazie którego Polska może przekazać organizacji międzynarodowej  kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach. Umową taką był Traktat Akcesyjny podpisany przez nasz kraj w Atenach 16 kwietnia 2003, na ratyfikację którego naród wyraził zgodę w referendum ogólnokrajowym.

Konstytucja (w całości) jest nadrzędna w stosunku do całego porządku prawnego, jaki ukształtował się po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Nadrzędność przejawia się w następujący sposób:

 

  • proces integracji europejskiej polegający na przekazywaniu kompetencji ma bezpośrednią legitymację w konstytucji RP. Jego ważność i skuteczność zależy od spełnienia wymagań dotyczących ?procedury integracyjnej?, w tym ? procedury ?przekazywania kompetencji?, które są zdefiniowane w Konstytucji RP.

 

  • istnieje mechanizm kontroli Traktatu Akcesyjnego (oraz aktów stanowiących jego składniki) co do zgodności z Konstytucją RP (jest on określony właśnie w ustawie zasadniczej)

 

  • przepisy Konstytucji RP ? jako aktu nadrzędnego i stanowiącego wyraz suwerennej woli narodu ? nie mogą utracić mocy obowiązującej bądź ulec zmianie przez sam fakt powstania nieusuwalnej sprzeczności między określonymi przepisami a Konstytucją RP. To ustrojodawca konstytucyjny jest suwerenny. Zachowuje zawsze prawo do samodzielnego decydowania o sposobie rozwiązania tej sprzeczności, w tym o celowości lub niecelowości zmiany Konstytucji RP. Tego rodzaju kolizja nie może być rozwiązana w polskim systemie prawnym przez uznanie nadrzędności normy unijnej w relacji do normy konstytucyjnej.

 

Jakie jest miejsce prawa Unii Europejskiej w systemie prawa powszechnie obowiązującego?

Prawo unijne dzieli się na pierwotne (tj. traktaty) oraz pochodne (rozporządzenia, dyrektywy, opinie itp.). Miejsce prawa pierwotnego w systemie wynika z art. 91 ust 1 i 2 Konstytucji RP. Traktat po ratyfikacji i ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw staje się częścią krajowego porządku prawnego i powinien być bezpośrednio stosowany. Jeśli umowa była ratyfikowana w trybie tzw. dużej ratyfikacji (Prezydent ratyfikuje umowę dopiero po uzyskaniu zgody parlamentu, wyrażonej w ustawie), to ma pierwszeństwo zarówno przed ustawą, jak i przed pozostałymi aktami prawa wewnętrznego.

Miejsce przepisów prawa wtórnego okresla natomiast art. 91 ust. 3 Konstytucji RP. Przepis ten stanowi, iż jeżeli wynika to z ratyfikowanej przez Polskę umowy konstytuującej organizację międzynarodową, prawo przez nią stanowione jest stosowane bezpośrednio, mając pierwszeństwo w przypadku kolizji z ustawami. O ile rozporządzenia są aktem prawnym bezpośrednio działającym w krajowym porządku prawnym, o tyle dyrektywy unijne wymagają wykonania przez władze danego kraju członkowskiego, czyli tak zwanej implementacji.

Przepisy prawa Unii Europejskiej, zarówno pierwotnego jak i wtórnego, mają co do zasady moc prawną równą przepisom ustawowym. W przypadku kolizji z przepisami ustaw, pierwszeństwo mają przepisy unijne. To samo tyczy się kolizji z aktami podustawowymi.

Źródło: praca sędziego Trybunału Konstytucyjnego Mirosława Granata, Prawo Konstytucyjne w pytaniach i odpowiedziach

7 KOMENTARZY

  1. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent. I actually like what you have acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it smart. I can not wait to read far more from you. This is actually a tremendous website.

  2. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

  3. I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this blog. I’m hoping the same high-grade web site post from you in the upcoming also. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own site now. Really the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ