UDOSTĘPNIJ

Poznańska kawiarnia Starbucks została oskarżona o rasizm przez Koreankę mieszkającą w Polsce od 2007 roku. Kobieta zamierza skierować sprawę do sądu, ponieważ czuje się urażona. 

Hanna Lee przyjechała do Polski studiować medycynę. Wraz z koleżanką udała się na kawę w Starbucksie na dworcu PKP, gdzie po polsku złożyła zamówienie. W sieci Starbucks jest zwyczaj, że na kubkach pisze się imię klienta. Tym razem było inaczej.

– Kiedy ja zamawiałam kawę, zwróciłam uwagę, że nie poproszono mnie o imię. Ale stwierdziłam, że nie ma dużo ludzi w kawiarni i nasze kawy dostaniemy równocześnie – mówi kobieta w rozmowie z Wyborczą.

– Dopiero po dłuższej chwili spojrzałam na kubek przyjaciółki i zobaczyłam napis „Eliza”. Pomyślałam, że sprawdzę, jak barista oznaczył mój kubek. Zobaczyłam skośne oko. Nie mogłam w to uwierzyć. Zapytałam Elizę, czy dla niej to też jest oko, czy coś innego. Widziała to samo – dodała.

– Nie mogą mnie przekupić darmową kawą. To, co mnie spotkało, jest bardzo nie w porządku. Nigdy wcześniej nie spotkałam się z przejawem rasizmu – przekonuje.

Wydający kawę pracownik stwierdził, że tak został wyszkolony i jest to norma w lokalu. Innego zdania są pracownicy innych kawiarni sieci Starbucks. Biuro obsługi klienta kawiarni odpisało, że nie chodziło o skośne oko, a literę „O”, od słowa obcokrajowiec. Pracownik miał mieć jednak dysgrafię i brzydko pisać. Hanna twierdzi jednak, że to absurd, bo kawę zamawiała po polsku. Teraz zamierza skierować sprawę do sądu.

fot. Agencja Gazeta
fot. Agencja Gazeta

Wcześniej podobny przypadek miał miejsce w Niemczech.

 

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło Gazeta Wyborcza

DAROWIZNA DLA PIKIO

Wszystkie treści na Pikio.pl są darmowe. Wspierając nas darowizną, wspierasz naszą pracę i pozwalasz na rozwój jedynego, pluralistycznego portalu bez linii redakcyjnej. Musimy wykonywać taką samą pracę, jak dziennikarze mediów papierowych, lecz czytelnicy nie muszą płacić za dostęp do naszych treści.

Darowizna

Wybierz metodę płatności Ładowanie...
Dane osobiste

Suma Darowizny 0.00zł