UDOSTĘPNIJ

Nowy projekt ustawy o aktach stanu cywilnego jest potrzebny, bo poprzednio usunięto zbyt wiele informacji, które utrudniły pracę GUS-owi i zablokowały wiele badań. Problem polega na tym, że przy okazji dodano konieczność podawania daty ślubu co budzi duże kontrowersje.

Rząd planuje zmiany w ustawie o aktach stanu cywilnego, które już teraz denerwują część kobiet. Chodzi o to, że w przepisach pojawi się konieczność podawania daty zawarcia związku małżeńskiego. W praktyce będzie to prowadzić do powstania listy dzieci poczętych „z nieprawego łoża”.

Kobiety pytają po co wprowadzane są te zmiany i dlaczego obowiązek obejmuje tylko matki, a nie również ojców. Część z nich nie widzi sensu podawania takich informacji i tworzenia przez to listy nieślubnych dzieci. Nie rozumieją czemu ma to służyć.

GUS apelował o zmiany, ale głównie w zakresie informacji o wzorach kart urodzenia żywego i martwego. Chodzi o to, że poprzednie działania resortu zdrowia za czasów Platformy Obywatelskiej doprowadziły do usunięcia z karty wielu informacji, które zablokowały możliwość prowadzenia badań nad liczbą zgonów przed i poporodowych. Co ciekawe, dane z wzoru wykreślono pomimo próśb o ich… rozszerzenie.

5 KOMENTARZY

  1. Innymi słowy – powstanie lista dzieci gorszej kategorii.
    Cudnie, z powodu na problemy rodziców, czy inne życiowe sytuacje, bogu winne dzieci znajdą się na „liście wstydu”. Choć nie oni powinni na niej być, jeśli już.
    Podsumowując – wspaniały pomysł.

    • Co ci się pomieszało. Samotne matki i ich dzieci mają różne profity. Więc powstanie lista dzieci lepszego sortu. A jeśli tak to powinnaś się cieszyć.

  2. Jak najbardziej popieram, dzieci z nieprawego łoża i innych in vitro nie powinny też dostawać 500+! Bug z Wami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ