UDOSTĘPNIJ
źródło: dailymail.co.uk, nih.gov

Takiego badania w Polsce jeszcze nie przeprowadzano. Poznańscy naukowcy otrzymali grube miliony, by zbadać, kim tak naprawdę jesteśmy. Uczeni chcą poznać wzorcowy dla każdego z nas genom. Już wiedzą, jak go wykorzystają.

Naukowcy zgromadzeni w dwóch instytutach – Chemii Bioorganicznej PAN i  Informatyki Politechniki Poznańskiej – połączyli swoje siły. Postanowili bowiem zbadać, jak wygląda obraz genetyczny przeciętnego Polaka. Tym samym po raz pierwszy dowiemy się, co tak naprawdę ma w sobie Jan Kowalski.

Poznańscy uczeni już wiedzą, jak będą wyglądały ich badania. W tym celu potrzebują 5 tys. osób, których geny zostaną przeczesane. Wszystko po to, by wyodrębnić te najczęściej występujące u Polaków. Utworzony zostanie tym samym wzorzec, który ma w sobie każdy z nas. Na swoje badania naukowcy otrzymali 105 mln złotych.

 – Stworzymy referencyjny genom mieszkańca Polski, czyli coś, co będzie odpowiednikiem metra z Sèvres w genetyce – mówi dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, prof. Marek Figlerowicz.

Naukowcy wiedzą już, w jakim celu zostanie wykorzystany wzorzec. Tłumaczą, że dzięki wyodrębnieniu genomu będzie można lepiej dostosować odpowiednie leki i sposób leczenia do mieszkańców Polski. Taka indywidualizacja terapii staje się ostatnio coraz popularniejsza.

pt

17 KOMENTARZY

    • Dokładnie. Kasa nie mała a brzmi jak wydawanie na pierdoły. 100 baniek kurwa na to by zaproponować nam odpowiednie „witaminki” ? Od kiedy koncerny farmaceutyczne dbają o czyjeś zdrowie :D?

  1. Ja czytalam ze takie badania genotypow dla Europy juz dawno byly poczynione przez anglikow,wiec pewna wiedza jest juz znana.Dziwi mnie tylko dlaczego do badan potrzebuja „ochotnikow”.Producenci zywnosci sonduja opinie za darmo,producenci lekow tez chca za darmo testow i badan, a oba sektory dzialalnosci dziwnym trafem nie sluza zdrowiu ogolnemu czlowieka.
    @ Kasia masz racje najlepiej gojow pozostawic w spokoju a czas zabrac sie za chazarow, plemie antychrysta.Dawno wiemy ze zwierzetami nazywacie wszelkich gojow ,ale doczekacie sie sprawiedliwosci narodow i Boga.:)))

    • Przedstawiłeś z czego powstali chazarzy… Polacy nie mają się czego wstydzić, bo są Słowianami i jesteśmy spokrewnieni z Ariami…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ