UDOSTĘPNIJ
źródło: dailymail.co.uk, nih.gov

Takiego badania w Polsce jeszcze nie przeprowadzano. Poznańscy naukowcy otrzymali grube miliony, by zbadać, kim tak naprawdę jesteśmy. Uczeni chcą poznać wzorcowy dla każdego z nas genom. Już wiedzą, jak go wykorzystają.

Naukowcy zgromadzeni w dwóch instytutach – Chemii Bioorganicznej PAN i  Informatyki Politechniki Poznańskiej – połączyli swoje siły. Postanowili bowiem zbadać, jak wygląda obraz genetyczny przeciętnego Polaka. Tym samym po raz pierwszy dowiemy się, co tak naprawdę ma w sobie Jan Kowalski.

Poznańscy uczeni już wiedzą, jak będą wyglądały ich badania. W tym celu potrzebują 5 tys. osób, których geny zostaną przeczesane. Wszystko po to, by wyodrębnić te najczęściej występujące u Polaków. Utworzony zostanie tym samym wzorzec, który ma w sobie każdy z nas. Na swoje badania naukowcy otrzymali 105 mln złotych.

 – Stworzymy referencyjny genom mieszkańca Polski, czyli coś, co będzie odpowiednikiem metra z Sèvres w genetyce – mówi dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, prof. Marek Figlerowicz.

Naukowcy wiedzą już, w jakim celu zostanie wykorzystany wzorzec. Tłumaczą, że dzięki wyodrębnieniu genomu będzie można lepiej dostosować odpowiednie leki i sposób leczenia do mieszkańców Polski. Taka indywidualizacja terapii staje się ostatnio coraz popularniejsza.

pt

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również