UDOSTĘPNIJ
fot. wikimedia/Adrian Grycuk/Konrad Wereszczyński

Podczas głosowania nad kandydaturą nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego doszło do oszustwa. Posłanka Kukiz’15 Małgorzata Zawiercan zagłosowała za nieobecnego na sali Kornela Morawieckiego. Obydwoje nie są już członkami klubu Kukiz’15.

W ubiegły wtorek Prawo i Sprawiedliwość niespodziewanie dodało do czwartkowego bloku głosowań głosowanie nad kandydaturą nowego sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Opozycja niezadowolona z poczynań obozu władzy, który nie pierwszy już raz zaskoczył Sejm takim działaniem postanowiła zaprotestować i wyłączyć się z głosowania. Kluby Kukiz’15, Nowoczesna i PO postanowiły wyciągnąć swoje karty do głosowania, by pozbawić Prawo i Sprawiedliwość możliwości wybrania nowego sędziego z uwagi na brak sejmowej większości. Z ustaleń opozycyjnych klubów wyłamało się jednak kilku posłów Kukiz’15 i sędzia Zbigniew Jędrzejewski został wybrany do TK.

To jednak nie wszystko, jak się okazało, posłanka Kukiz’15 Małgorzata Zawiercan zagłosowała „na dwie ręce” wyręczając w obowiązkach swojego partyjnego kolegę Kornela Morawieckiego, który był nieobecny podczas głosowania.

Gdy oszustwo wyszło na jaw, klub Kukiz zdecydował wyrzucić Zawiercan ze swoich szeregów, a Morawiecki sam opuścił formację. Obydwoje nie mają sobie nic do zarzucenia.

Zawiercan w rozmowie z mediami oświadczyła, że głosowała za Morawieckiego, bo ten źle się poczuł. Z kolei Morawiecki uważa, że – mimo iż jest to zabronione prawem – to jest to „w porządku w sensie moralnym”.

Uważam, że nic specjalnego się nie stało, większość sejmowa zagłosowała. Uważam, że jeżeli upoważniam kogoś do głosowania, to jest w porządku. W sensie moralnym – powiedział mediom Morawiecki.

Klub Kukiz’15 poinformował ponadto, że złoży w prokuraturze w tej sprawie doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Do podobnych sytuacji dochodzi m.in. w rosyjskim parlamencie gdzie posłowie masowo głosują za swoich nieobecnych kolegów.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: tvn24

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również