UDOSTĘPNIJ
fot. wikimedia.org/publicdomainpictures.com

Naukowcom z UW udało się dokończyć przełomowe badania trwające od 1980 roku. Licencje do wynalazku kupiły od razu dwa międzynarodowe koncerny farmaceutyczne. Zapłaciły za to ogromna sumę.

Doktor Robert Dwiliński nie kryje dumy z odkrycia. Zdaniem Dyrektora Ośrodka Transferu Technologii przy Uniwersytecie Warszawskim jest to kamień milowy medycyny.

– W opinii ekspertów z całego świata to jest odkrycie, które można porównywać z wynalazkiem zastosowania radu i promieniotwórczości w medycynie […] Początkowo odkrycie to nie zostało docenione, ale po czasie okazało się, że miało gigantyczne znaczenie. Podobnie jest z naszymi badaniami nad mRNA, to wynalazek na skalę światową – mówił dyrektor.

Opracowana przez polskich naukowców metoda zwiększa trwałość mRNA, które jest odpowiedzialne za przepisywanie informacji genetycznych na poszczególne białka. Dzięki odkryciu można sztucznie uruchomić w organizmie naturalne procesy zwalczania komórek rakowych. Do tej pory jedynym problemem żywotności mRNA, nie pozwalała na skuteczne przekazywanie informacji między komórkami.

W 2015 roku firma Sanofi zapłaciła za sublicencje na patent 300 mln dolarów. Dzięki temu może pracować nad konkretnymi lekami opartymi na odkryciu polskich naukowców. W tym roku koncern Roche dołożył 310 mln dolarów. Dzięki temu jest to największa komercjalizacja badań naukowych w historii Polski.

Na razie Polacy dostaną kilka procent z całej kwoty, ponieważ sprzedawcą sublicencji jest niemiecka firma BioNTech, która w 2010 roku zainwestowała w badania. Jednak po wprowadzeniu do obiegu konkretnych leków, konta polskich naukowców zasilą zdecydowanie większe pieniądze.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło: money.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułMłynarska: Każdemu staje na widok feministki
Następny artykułTrzymał ponad 3 mln złotych w… słoikach. Ktoś ukradł mu fortunę
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również