UDOSTĘPNIJ

Polska ma zamiar wysłać na Ukrainę nawet kilkudziesięciu doradców wojskowych. Będą oni szkolić ukraińskich żołnierzy, którzy ścierają się z separatystami. 

Jak podaje RMF FM, szczegóły tej decyzji zostaną podjęte w marcu. Wtedy to dojdzie do spotkania przedstawicieli ministerstw obrony narodowej obu krajów.

– Żołnierze wyszkoleni przez Polaków mają być liderami, którzy przekażą nowoczesną wiedzę wojskową z zakresu dowodzenia innym żołnierzom – poinformował gen. Bogusław Pacek. Liderzy z Polski mają być rozmieszczeni w dwóch ośrodkach treningowych, w Desnie i Jaworowie.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył, że rozmieści na Ukrainie personel wojskowy, w tym doradców. Mają oni pomóc szkolić ukraińskie siły zbrojne.

– W ciągu następnego miesiąca zamierzamy rozmieścić personel brytyjski w celu zapewnienia doradztwa i różnych szkoleń, od wywiadu taktycznego do logistyki, opieki medycznej – powiedział Cameron.

Program, w którym ma uczestniczyć Polska, ma być realizowany w ramach NATO. Ma objąć również reformę systemu szkolenia podoficerów sił zbrojnych Ukrainy. Zostanie zrealizowany na listowną prośbę ministra obrony Ukrainy.

– Ta wypowiedź premiera Camerona (…) według mnie posuwa sprawę w dobrą stronę – w ten sposób Bronisław Komorowski odniósł się do słów brytyjskiego premiera.

źródło: RMF FM, onet.pl

fot. PAP/EPA / SERGEY DOLZHENKO

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułPolscy żołnierze pojadą na Ukrainę
Następny artykułNadal ściga pijących nad Wisłą. Gonił parę nawet w tramwaju (video)
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również