UDOSTĘPNIJ
fot. tuu.com.au

Nie od dziś wiadomo, że PiS ma ambicję zmodyfikować ordynację wyborczą. Nikt jednak nie spodziewał się, że partia rządząca zabierze się do tego w tak rewolucyjny sposób. Następne wybory, do których pójdziemy, nie będą w niczym przypominały tych z poprzednich lat.

Dziennikarze RMF FM ujawnili właśnie treść projektu PiS, dotyczącego zmiany ordynacji wyborczej. Okazuje się, że czekają nas w tym kontekście iście rewolucyjne zmiany. Już teraz można mówić o politycznym tsunami, które przejdzie przez ordynację wyborczą.

Transparentność

Istotnym zamierzeniem projektu jest zwiększenie transparentności wyborów. W tym celu nowa ustawa ma zobowiązywać do sporządzania transmisji w lokalach wyborczych i przechowywania ich przez dwa lata. Wraz z wejściem w życie nowych rozwiązań Państwowa Komisja Wyborcza będzie miała również prawo sprawdzania kart do głosowania. Jeżeli ktoś zdecyduje się wynieść ją poza lokal wyborczy – czeka go kara pozbawienia wolności.

Koniec JOW-ów

Jedną z najważniejszych zmian, wprowadzanych przez projekt PiS-u, jest rezygnacja z jednomandatowych okręgów wyborczych przy wyborach samorządowych. Od teraz Polacy będą wybierać od 3 do 7 radnych. Każdy kandydat startować będzie mógł tylko w tym województwie, które zamieszkuje.

Jednocześnie, wójtów, burmistrzów i prezydentów miasta będziemy wybierać w dwóch turach. Wyjątek stanowi sytuacja, w której dany kandydat uzyskał ponad 50% poparcia w pierwszej turze.

źródło: RMF FM

Jak relaksuje się Beata Szydło? Na to byś nie wpadł! Zaskakujące pasje polityków

Jakiej ksywki dorobił się Schetyna? Uśmiejesz się! Zabawne przydomki polityków

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również