UDOSTĘPNIJ
źródło: wikimedia.org, flickr.com

Widmo nadchodzącej wojny, a może strach przed atakiem terrorystycznym? Nie wiadomo co motywuje Polaków, do kupowania kolejnych egzemplarzy broni, ale tej jest w naszym kraju coraz więcej. Policjanci CBŚP już mówi o „rekordowych zbiorach”.

W Polsce posiadanie broni palnej nie jest zabronione, ale dostęp do niej jest znacznie ograniczony. Nie przeszkadza to jednak wielu Polakom w tym, żeby w domu posiadać egzemplarze broni z ostrą amunicją. I wcale nie ma tu mowy o myśliwych czy żołnierzach.

Także w kwestii broni nie ma mowy tylko i wyłącznie o pistoletach. Okazuje się, że Polacy w domu lubią gromadzić karabinki Kałasznikowa, karabiny szturmowe M4 czy broń snajperską. Tylko w 2016 roku polska policja zdołała skonfiskować 552 sztuki broni i 44 tys. sztuk amunicji.

To niespotykany dotąd rekord. Warto zaznaczyć, że w 2015 roku „zbiory” były znacznie skromniejsze. Funkcjonariusze CBŚP zdołali przejąć 312 sztuk broni i 19 tys. amunicji. Zgodnie z ich ustaleniami większość egzemplarzy pochodzi zza granicy.

Co więcej, udało się zatrzymać też wiele osób, które broń palną rozprowadzały w kraju. Wpadli również rusznikarze, którzy zajmowali się przerabianiem np. popularnych wiatrówek. Większość z nich zatrzymano podczas kilku dużych akcji CBŚP, które to przeprowadzono w całym kraju.

Jedna z nich miała miejsce na przełomie maja i czerwca w Katowicach. Wpadły wtedy 84 osoby. W tym samym czasie CBŚP w Szczecinie aresztowało mężczyznę, który masowo sprzedawał broń za pośrednictwem internetu. W październiku dolnośląskie CBŚP zdołało zlikwidować placówkę zajmującą się przeróbką broni i jej wytwarzaniem.

Wszystkim, którzy nielegalnie posiadają broń palną, grozi 8 lat więzienia. Wyrok jest jeszcze większy – 10 lat więzienia – dla tych, którzy bez niezbędnych pozwoleń zajmują się produkcją broni palnej.

pt

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również