UDOSTĘPNIJ

Niedawno poruszałem temat dzielenia polskich żołnierzy na lepszych i gorszych na podstawie ?odcienia? ideologicznego armii, w której walczyli o wolną Polskę. Jakby takie postępowanie było mało hańbiące i świadczące o zbydlęceniu osób, dokonujących tego typu podziałów, Prawo i Sprawiedliwość postanowiło iść w swym łajdactwie krok dalej i weryfikacją ideologiczną objąć nie tylko wojskowych, ale również ludzi innych zawodów.

Okazją do żałosnego popisu posłów PiS-u jest pogrzeb wielkiego polskiego aktora, który wniósł ogromny wkład w rozwój naszej kultury popularnej ? Stanisława Mikulskiego. Zgodnie z wolą zmarłego, jego ciało zostanie skremowane, a pochówek dość skromny. Państwo polskie też raczej symbolicznie uczci pamięć swego wielkiego artysty, ograniczając się do minuty ciszy w Sejmie. Jednak nawet ten drobny gest nie wszystkim się spodobał.

Z PiS-owskiego jazgotu najgłośniej słychać ujadanie posła Stanisława Pięty, który zarzuca Mikulskiemu ?brak obywatelskiej wrażliwości?(?!). Te słowa brzmią podwójnie skandalicznie i obłudnie w ustach kogoś, kto z ?wrażliwością? czy choćby zwyczajną ludzką przyzwoitością ma niewiele więcej wspólnego niż przeciętny przedstawiciel trzody chlewnej. Przypomnijmy, że ten ?wrażliwiec? kilka miesięcy temu stwierdził, w Sejmie, że to ?bardzo dobrze?, iż tzw. ? bohaterscy żołnierze wyklęci? mordowali członków rodzin milicjantów. Ktoś, kto pochwala masowe zbrodnie dokonywane na własnym narodzie ma prawo sądzić innych za prywatne przekonania polityczne i słowne poparcie wyrażone dla danej opcji?!
Aktor, podobnie jak każdy inny obywatel może wyrażać swoje poglądy i brać udział w debacie publicznej i nikt nie ma prawa go za to dyskredytować, szczególnie pośmiertnie.

Na ?liście przewinień?, jakich ?dopuścił się? Stanisław Mikulski, obok zaangażowania w działalność w nurcie lewicy, jego przeciwnicy wymieniają także prowadzenie festiwali Piosenki Radzieckiej i Piosenki Żołnierskiej. Takie zarzuty niezbicie dowodzą prymitywizmu osób, je wysuwających. Nie potrafią oni wznieść się ponad polityczne podziały i oceniać sztuki na podstawie jej walorów artystycznych, lecz skupiają się na kontekście politycznym, akcentując swe radykalne przekonania. Niestety nie jest to w Polsce zjawisko marginalne, gdyż niedawno władze państwowe odwołały ?Rok Polski w Rosji?, demonstrując w ten sposób swą rusofobię i nie wykazując umiejętności rozróżnienia działań politycznych Władimira Putina od zbliżenia kulturowego między naszymi narodami. Czy to aż takie trudne, wzbić się czasem na wyżyny intelektualne ponad prymitywne, zaściankowe myślenie?

I jeszcze jeden argument świadczący o PiS-owskiej hipokryzji. Od śmierci Lecha Kaczyńskiego jest on kreowany na bohatera narodowego, którego imieniem nazywane są place i ulice. Na wątpliwości oponentów, czy faktycznie śp. Prezydent zasługuje na stawianie mu pomników, prawica odpowiada z oburzeniem, że nie wolno szargać pamięci zmarłego. No właśnie, czy chociażby w imię pośmiertnego szacunku, nie należy się Stanisławowi Mikulskiemu symboliczna minuta ciszy, skoro Kaczyńskiemu należą się wszelkie zaszczyty? Abstrahując od poglądów politycznych obu panów, myślę, że powinniśmy ich oceniać przez to kim byli, a nie do jakiej formacji należeli. A Mikulski był przede wszystkim mistrzem w swej roli (aktora), czego nie można powiedzieć o Kaczyńskim w roli prezydenta państwa. Dlatego apeluję o rozsądek i zachowanie przyzwoitości, co raczej będzie trudne u posła Pięty.

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułTrybunał zdecydował. Francja zapłaci odszkodowanie… somalijskim piratom
Następny artykułOdwołany sędzia PKW… z powrotem powołany!
Jakub Krakowski
Działacz partyjny, studencki i młodzieżowy (członek SLD, ZSP i FMS). Mam zdecydowanie lewicowe i antyklerykalne poglądy. Wynikają one z mojej niezgody na: rażącą niesprawiedliwość społeczną, z która państwo nic nie robi; ewidentne zakłamywanie najnowszej historii Polski przez przedstawianie PRL wyłącznie w czarnych barwach; a także rozpasanie polskiego kleru, bezkrytycznie popieranego przez prawicowe rządy.

18 KOMENTARZY

 1. Wszyscy podpisali to i on podpisał. Uważam, że w ciągu 25 lat "wolności" nie było lepszego prezydenta. Przynajmniej był honorowym człowiekiem i starał się być tym mężem stanu, jaja też miał, patriotą też był. Oczywiście nie był doskonały ale Komorowski, Wałesa, Kwachu moim zdaniem nie dorastali mu do pięt…

 2. "Wszyscy podpisali to i on podpisał" i "starał się być tym mężem stanu, jaja też miał". Te dwa stwierdzenia się ze sobą kłócą. Uznanie wyższości władzy uni nad "naszą" nijak się ma do racji stanu. Poza tym, wg mnie, albo się jest mężem stanu albo nie. Gdybym powiedział: "staram się być dobrym człowiekiem", czy to oznacza, że nim jestem? Nie, bo może mi nie wychodzić – tak jak to nie wyszło Kaczyńskiemu.

 3. Kaczynski go tylko podpisał, przegłosował to sejm, więc poniekąd sprzeciwiłby się woli narodu czyż nie? Żyjemy w demokracji i demokratycznie wybraliśmy utratę suwerenności. Kto z tej politycznej kliki by nie siedzial na fotelu prezydenta, to i tak by podpisał to. Pomijajac ten nieszczesny TL, Kaczyniak był dobry jako reprezentant narodu.

 4. Mimo wszystko podpisanie tego traktatu nie było w interesie Polaków. Dlatego nie można nazwać Kaczyńskiego mężem stanu. Człowiek mający jaja potrafi sprzeciwić się i głupiemu ludowi. Udowadnia to populizm ludzi z PiSu, którzy nazywają się patriotami, a gdy trzeba działać propolsko, oddają duszę diabelskiemu ludowi, byleby owy diabelski lud nagrodził ich przy urnie.

 5. Ten tekst jest żałośnie śmieszny. Po pierwsze największe zarzuty stawiane temu Panu to nie jest aktorzenie czy śpiewanie dla sowietów a to że otwarcie wspierał zbrodniczy lewacki system jakim był komunizm oraz co gorsze i "ważniejsze" jako chłystek z pomocą równie czerwonego Ojca wstąpił do MO i pomagał wyłapywać(czytaj mordować) żołnierzy podziemia niepodległościowego w swoim regionie gdzie robił za milicjanta…
  Mamy żałobę po mordercach mieć…?

  Co do wkładu w rozwój kultury to można się kłócić. Sporo dzieci niestety nadal ogląda pro-sowieckie seriale typu Stawka większa niż życie. Raczej wątpię że ktokolwiek kto ma dobrze pod kopułą i nie ma moralności bydlaka, uzna faszerowanie dzieci propagandą sowiecką, za coś pożytecznego.

  @edit
  "[…]prawica odpowiada z oburzeniem[…]" – PiS to żadna prawica. To socjaliści. A socjalizm to lewica.

 6. Ten tekst jest żałośnie śmieszny. Po pierwsze największe zarzuty stawiane temu Panu to nie jest aktorzenie czy śpiewanie dla sowietów a to że otwarcie wspierał zbrodniczy lewacki system jakim był komunizm oraz co gorsze i "ważniejsze" jako chłystek z pomocą równie czerwonego Ojca wstąpił do MO i pomagał wyłapywać(czytaj mordować) żołnierzy podziemia niepodległościowego w swoim regionie gdzie robił za milicjanta…
  Mamy żałobę po mordercach mieć…?

  Co do wkładu w rozwój kultury to można się kłócić. Sporo dzieci niestety nadal ogląda pro-sowieckie seriale typu Stawka większa niż życie. Raczej wątpię że ktokolwiek kto ma dobrze pod kopułą i nie ma moralności bydlaka, uzna faszerowanie dzieci propagandą sowiecką, za coś pożytecznego.

  @edit
  "[…]prawica odpowiada z oburzeniem[…]" – PiS to żadna prawica. To socjaliści. A socjalizm to lewica.

 7. Proponowałbym nie obrażać śp Lecha Kaczyńskiego ,ze względu na to co zrobił dla Polski . Tak jak niemu jak i śp Stanisławowi Mikulskiemu zapalić znicz . Obydwoje mieli duży wkład w swoje dziedziny

 8. " żołnierzy podziemia niepodległościowego" coś takiego nei istniało. Były jedynie bandy morderców wyklętych od których odwrócili sie wszyscy bo im odwaliło i mordowali niewinnych. "[…]prawica odpowiada z oburzeniem[…]" – PiS to żadna prawica. To socjaliści. A socjalizm to lewica" To że korwin tak mówi nie znaczy że to prawda lamusie :). Gardze Tobą :)

 9. " żołnierzy podziemia niepodległościowego" coś takiego nei istniało. Były jedynie bandy morderców wyklętych od których odwrócili sie wszyscy bo im odwaliło i mordowali niewinnych. "[…]prawica odpowiada z oburzeniem[…]" – PiS to żadna prawica. To socjaliści. A socjalizm to lewica" To że korwin tak mówi nie znaczy że to prawda lamusie :). Gardze Tobą :)

 10. Ser Michał Ork Jako chłystek czyli kiedy? 70 lat temu? I co, z tego powodu cokolwiek robił później nie ma znaczenia bo 70 lat temu wstąpił do MO? Gratuluję. Zyjcie sobie dalej przeszłością i rozmyślaniami o historii to ten kraj dalej będzie taki jak jest. I powodzenia w poszukiwaniu kogoś kto przeżył 85 lat i żadnego błędu nie popełnił. A "Stawka…" to dla wielu po prostu wciągający serial wojenny, ale jak widać zawsze będą tacy, którym nawet bajki Brzechwy nie będą pasować bo to komunista. Ehhh…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ