UDOSTĘPNIJ
fot. wikimedia / James Gathany/CDC

Komunikat wydany przez naukowców potwierdza pierwsze w Polsce wykrycie zakażenia wirusem w Polsce. Choroba została wykryta we krwi dwóch osób, które spędziły wakacje na Dominikanie i Kubie.

Wirus zika jest przenoszone przez komary i występuje w klimacie tropikalnym. W wielu przypadkach choroba przebiega bez objawowo. Sam wirus nie jest groźny dla dorosłego człowieka, natomiast udowodniono, że jest odpowiedzialny za pojawienie się małogłowia u płodu. Wada ta cechuje się małym rozmiarem czaszki i mózgu, w związku z czym pojawia się wiele wiele wad rozwojowych takich jak karłowatość czy upośledzenie umysłowe. Wirus jest odpowiedzialny za wady rozwojowe 4 tysięcy dzieci w Brazylii.

U osoby dorosłej wirus może wywołać objawy podobne do grypy. Specjaliści apelują, aby po wizycie w strefie występowania wirusa zbadać się na obecność tropikalnych chorób, zwłaszcza jeżeli odczuwa się objawy podobne do przeziębienia.

Problem z wirusem zika polega na tym, że przenosi się nie tylko przez komary ale też przez transfuzje krwi i drogą płciową. W drogach rodnych mężczyzny jest w stanie przeżyć do 6 miesięcy. Lekarze radzą, żeby zabezpieczać się i unikać ciąży dopóki istnieje podejrzenie obecności wirusa w organiźmie.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

 źródło: newsweek.com

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykuł105-letnia sekretarka Goebbelsa: Nie wiedziałam o holocauście
Następny artykułBogaci nie chcą już jeździć do Francji. Poważny spadek liczby zagranicznych turystów
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również