UDOSTĘPNIJ
fot. 123RF

Jak wynika z opublikowanego globalnego sondażu Pew Research – aż 81 proc. Polaków jest negatywnie nastawiona do Rosji. Tuż za nami są Niemcy – 79%, na dalszych miejscach Hiszpania (74%), Turcja (73%) i USA (72%).

W ramach sondażu przepytano ponad 48 tys. osób z 44 krajów z całego świata. Wyniki badań pokazują, że w ciągu ostatniego roku stosunek do Rosji na świecie drastycznie się pogorszył za sprawą agresji na Ukrainę, okupacji Krymu i ciągłym globalnym zagrożeniem ze strony tego kraju.

Według prof. Radosława Zenderowskiego, eksperta ds. stosunków międzynarodowych, nasza wyjątkowa niechęć do wschodnich sąsiadów wynika przede wszystkim z historycznych doświadczeń jak i obecnej sytuacji geopolitycznej. Tłumaczy, że kraje zachodnie takie jak Wielka Brytania czy Francja nie miały tak negatywnych stosunków z Rosją z uwagi na swoje odległe położenie.

Co ciekawe – na Ukrainie, która prowadzi obecnie wojnę z rosyjskimi separatystami, niechęć do Rosji wynosi średnio 60 proc. (wzrost z 11 proc.), w tym 83 proc. na zachodzie kraju i 45 proc. na wschodzie.

Najprzychylniejszymi narodami w stosunku do Rosjan oprócz samych Rosjan (92%) są m.in. Wietnam (75%), Chiny (66%) i Grecja (61%).

źródło: newsweek.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułO losie Europy decydują Merkel i Putin
Następny artykułKapitan Schettino skazany na 16 lat
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również