UDOSTĘPNIJ
Twitter/Ryszard Petru

Strategia walki PiS o lepsze powietrze? Zabrać mieszkańcom Krakowa duszącym się w smogu 20 mln zł przeznaczonych na walkę z trującym powietrzem i dać Tadeuszowi Rydzykowi na zabawę w geotermy.

Od ponad roku słyszymy zapewnienia, że rząd zajmuje się przede wszystkim sprawami zwykłych ludzi. A zwykli ludzie, jak pokazują badania, oddychają trującym powietrzem, którego zanieczyszczenie powoduje przedwczesną śmierć około 45 tysięcy Polaków rocznie. PiS jest kolejnym rządem, który nic z tym problemem nie robi, zbyt zajęty obsadzaniem „Misiewiczami” wszystkich stołków od Bałtyku po Tatry.

Ze względu na olbrzymie stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu Komisja Europejska skierowała przeciwko Polsce sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Aż 33 polskie miasta znajdują się w rankingu 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej. Oddychamy najgorszym powietrzem w Europie, wielokrotnie przekraczającym dobowe dopuszczalne wartości stężenia szkodliwych pyłów. A może być gorzej…

PiS odrzucił poprawkę do budżetu, którą zgłosiła Nowoczesna w sprawie dodatkowych 50 mln zł na te cele, skasował 20 mln z narodowego funduszu ochrony środowiska na program LIFE i zwolnił 20 głównych specjalistów do spraw jakości powietrza, którzy dotychczas współpracowali z Funduszami Ochrony Środowiska.

J. Kaczyński chce również PRZEJĄĆ NADZÓR NAD WOJEWÓDZKIMI FUNDUSZAMI OCHRONY ŚRODOWISKA, które rocznie wydatkują 414 mln zł i pożyczają na inwestycje aż 1,95 mld zł!

Obecnie samorządy (sejmiki) powołują Radę Nadzorczą WFOŚ liczącą 7 członków. W wyniku projektu noweli z 7 grudnia autorstwa posłów PIS, w radach nadzorczych ma być 5 członków, z czego aż 4 powoływanych przez organy rządowe (wojewodę i ministerstwo), a tylko jeden przez samorządy. Co to oznacza? Utratę wpływu Polaków na regionalne inwestycje i setki kolejnych „Misiewiczów” hamujących rozwój potrzebnych inwestycji infrastrukturalnych i środowiskowych, rozdających miliony złotych z publicznych środków swoim kolesiom.

Czy rzeczywiście na to umawiali się wyborcy PiS z „dobrą zmianą”?

Ryszard Petru

3 KOMENTARZY

 1. Rysiu, uwielbiam Twoją hipokryzję. Przypomnę „tylko” szum, jak Kaczysław chciał podnieść akcyzę na „stare” samochody. Tym bardziej, że są one składane z kilku innych, pozbawione filtrów cząstek stałych jak i ich silniki są „wysłużone” i spalinotwórcze. FAKT – od czegoś trzeba zacząć. Może tak od zaostrzenia norm dla przemysłu? Wspomnę „tylko” KRONOSPAN ze Szczecinka czy elektrociepłowni w całym kraju i to, co z ich kominów „opada” na ulicę miasteczek. Nie będę wspominał o tym, czym się pali w piecach zwykłych ludzi – tym to się może zająć straż miejska (nie muszą pilnować fotoradarów). Tak, tak – najważniejsze są PIENIĄDZE i liczby. Można też wzorem NIEMIEC zabronić grillowania i ognisk w miejscach publicznych (mam na myśli parki, skwerki i miejsca do tego wyznaczone), bo zapach kiełbasy „przeszkadza” turystom wyznania muzułmańskiego. Mnie się jednak wydaje, że mocno z tym przesadzamy. Nie chce mi się wierzyć w to, co podają nam „wolne” media. Prawda jest taka, żę znów próbują nam wmówić, że SMOG jest najważniejszym problemem na świecie, a nie (przykładowo) walka z terroryzmem, cenzurą i ograniczeniem praw obywateli w krajach UE (i mam tu na myśli zachodnie kraje UE). Podobnie było za czasów poprzedniego rządu, gdy podobnie wmawiano nam, że środowiska LGTB i ich prawa to najważniejsze problemy ludzkości…

 2. Najbardziej rozbraja mnie takie gadanie, Naczelnego Misiewicza Polski – tak dokładnie chodzi o Ryszarda Petru – a drugie co mnie rozwala to Ciągłe obwinianie aktualnego rządu za wszelkie zło świata, i nie nie jestem PiSiorem czy PiSlamistą jak zaraz kilku miłych panów komentatorów mi zarzucą – Pan Petru myśli że wszelkie problemy da się rozwiązać tak rach ciach szybko i najlepiej w jeden dzień. Najciekawsze jest to że Swetru zarzuca że PiS zwolnił 20 specjalistów od czystego powietrza którzy od lat współpracowali ze UE, skoro od lat współpracowali z UE a powietrze jest nadal chujowe to chyba znaczy że Ci specjaliści też są do bani prawda ?
  Ale co tam lepiej pierdolić trzy po trzy na tematy o których nie ma się pojęcia, niech teraz Ryszard dopisze do swojego CV prócz znakomitej znajomości historii i finansów specjalność w dziedzinie czystego powietrza.

  (nie)Pozdrawiam

 3. Strategia Ryszarda Petru na zanieczyszczone powietrze to hejt i krytyka PiS.
  Strategia Ryśka na zadłużanie kraju to krytyka PiS.
  Strategia Ryśka na wszelkie problemy Polaków to krytyka PiS.
  Strategia Ryśka na zwiększenie poparcia i zachowanie koryta to krytyka PiS.
  Dzień Ryśka bez krytyki PiS dniem straconym.
  Ten chłopina w swoim marnym życiu nic konstruktywnego nie wymyślił ani nie powiedział, jest mistrzem samozaorania.
  A piS jaki jest taki jest niema ideałów wszystkim nie da się dogodzić, jedyna partia od 30 lat która zaczęła spełniać obietnice wyborcze. Prawda jest taka że Polska ma kiepawe położenie geopolityczne i zawsze była w strefie zgniotu miedzy mocarstwami. Sąsiedzi chcą by było to państwo słabe, podzielone, biedne najbardziej zależy Niemcom i podsyłają nam takie gnidy pokroju Lisa, Petru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ