UDOSTĘPNIJ

Papież Franciszek już nie raz pokazał, że potrafi zaskoczyć. Teraz postanowił wprowadzić rewolucję dotyczącą sakramentu małżeństwa! Oznacza to, że w fundamentalnej kwestii małżeństwa nadejdą gruntowne zmiany. Wywołuje to oburzenie katolików, szczególnie w Polsce. 

Ojciec Święty w rozmowach z Trybunałem Roty Rzymskiej stara się o wprowadzenie nowych norm, które będą pozwalały na uproszczenie i przyspieszenie procesów kanonicznych o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Sam Franciszek tłumaczy, że nowe przepisy mają przyspieszyć procesy kościelne, by wierni oczekujący na orzeczenia „nie byli gnębieni przez mroki wątpliwości”.

ZOBACZ TAKŻE: Wstrząsające informacje o papieżu Franciszku. „Umrze przed Bożym Narodzeniem”

Małżeństwo już nie do śmierci?

– W nowym procesie małżeńskim Kościół winien przyjąć i otoczyć opieką ludzi zranionych – uzasadnia papież.

Zatem pragnie on uchronić osoby skrzywdzone czy zranione w małżeństwach przez dodatkowym cierpieniem. Wiemy, że „zwykła” zdrada nie jest w tej chwili wystarczającym powodem do unieważnienia małżeństwa, a te zazwyczaj po takich sytuacjach i tak zazwyczaj nie mają przyszłości.

– W obliczu najbardziej drażliwych kwestii dotyczących misji ewangelizacyjnej i zbawienia dusz, ważne jest, by Kościół w coraz większej mierze przywracał praktykę synodalną pierwszej wspólnoty w Jerozolimie. Tam Piotr wraz innymi Apostołami i całą wspólnotą, pod natchnieniem Ducha Świętego, starali się postępować zgodnie z przykazaniem Pana Jezusa – powiedział Papież.

ZOBACZ TAKŻE: Popłoch w PiS. Papież Franciszek powiedział, że…

Watykańscy kurialiści oburzeni

– W waszej posłudze macie okazywać bliskość osamotnionym i cierpiącym wiernym, którzy oczekują od kościelnego wymiaru sprawiedliwości kompetentnej i skutecznej pomocy. Aby mogli odzyskać pokój sumienia i poznać wolę Boga odnośnie do ponownego przystępowania do Komunii. Dlatego tak ważny i niezbędny jest ten kurs, w którym uczestniczyliście – mam nadzieję, że zostaną zorganizowane następne. Chciałbym sprzyjać właściwemu podejściu do tej kwestii i coraz bardziej rozległym i poważnym studiom na temat nowego procesu małżeńskiego – mówił papież.

Ojciec święty już wielokrotnie zapewniał, że wprowadzone zmiany nie będą podważać w żaden sposób nierozerwalności małżeństwa. To jednak nie wystarczyło, żeby przekonać wysokich rangą dostojników co do słuszności decyzji papieża, którzy się jej otwarcie sprzeciwiają.

W swoim przemówieniu podczas kursu, Franciszek doprecyzował niektóre istotne aspekty motu proprio, którymi dwa lata temu zreformował procesy o orzeczenie nieważności małżeństwa. Przy okazji podkreślił kluczową rolę biskupa diecezjalnego i apelował o bezpłatne udzielanie sakramentów wśród ubogich.

Źródło: deon.pl

8 ciał świętych, które po śmierci nie uległy rozkładowi

Czy za chwilę nadejdzie KONIEC ŚWIATA? Oto znaki!

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również