UDOSTĘPNIJ
fot. pixabay.com

Palaczy papierosów może czekać kolejna podwyżka. Proponowana przez Światową Organizację Zdrowia podwyżka akcyzy na wyroby tytoniowe sprawiła by, że papierosy zdrożałyby średnio o 1,5 złotego.

Jak przekonują eksperci WHO podwyżka akcyzy na papierosy jest konieczna z uwagi na rosnące koszty leczenia chorób wynikających z uzależnienia od tytoniu. Według organizacji podwyżka akcyzy powinna wynosić co najmniej 10%, z aktualnych 63,58% do 75% ceny jednej paczki papierosów.

Wprowadzenie takich zmian w przełożeniu na polskie ceny papierosów oznaczałoby, że cena jednej paczki papierosów wzrosłaby o ok. 1 zł 50 gr co w konsekwencji sprawiłoby, że za najtańsze papierosy palacze zapłaciliby ok. 15 złotych.

Na propozycję WHO odpowiedzieli już polscy eksperci, którzy twierdzą, że z uwagi na brak mechanizmów do walki z szarą strefą w naszym kraju taka podwyżka poczyniłaby jedynie szkody w budżecie państwa a co za tym idzie również w finansowaniu leczenia chorób wynikających z uzależnienia tytoniowego.

Jak na razie nie wiadomo jakie stanowisko zajmie w tej sprawie polski rząd jednak po doświadczeniach z poprzednimi podwyżkami akcyzy na wyroby tytoniowe, które sprawiły, że do budżetu trafiło o wiele mniej pieniędzy logika nakazywałaby sądzić, że stanowisko to będzie negatywne.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również