UDOSTĘPNIJ
fot. FAKT

Po ujawnieniu w polskich mediach informacji o awarii w znajdującej się 700 km od granicy z Polską zaporoskiej elektrowni atomowej w kilku miastach w Polsce wybuchła panika. W Poznaniu i Wrocławiu miano wykupić całe zapasy jodu a wśród rodziców małych dzieci rozchodzi się SMS wzmagający ogólny strach. Mówi się o wybuchu w elektrowni, radioaktywnej chmurze i próbach zatajenia niebezpieczeństwa przez Ukraińców. Kolejną plotką jest rzekome wydanie przez polskie wojsko polecenia zamknięcia okien w szpitalach.

Zarzuty o wywołanie paniki padają głównie na tabloid FAKT, który informował o „nuklearnej katastrofie”, strasząc jądrową apokalipsą na miarę drugiego Czarnobyla. Do takich artykułów odniosła się Państwowa Agencja Atomistyki wydając komunikat:

W związku z rozpowszechnieniem przez nieodpowiedzialne osoby nieprawdziwej informacji o zagrożeniu spowodowanym incydentem w ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże na Ukrainie, Państwowa Agencja Atomistyki informuje, że brak jest jakiegokolwiek zagrożenia radiacyjnego dla Polski

fot. FAKT

W dalszej części komunikatu PAA zapewnia, że sytuacja radiacyjna w Polsce jest całodobowo monitorowana przez Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych, które dotychczas nie odnotowało żadnego wzrostu poziomu mocy dawki promieniowania gamma na terenie Polski o czym portal pikio.pl pisał w artykule informującym o awarii.

Na koniec w komunikacie PAA tłumaczy, że awaria polegała na wystąpieniu problemów w części elektrycznej turbozespołu III, który musiał zostać wyłączony i oznacza to także wyłączenie reaktora. PAA zapewnia, że incydentowi takiemu nie towarzyszy żadne uwolnienie do środowiska substancji promieniotwórczych.

 

źródło: paa/wprost

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułTym pojazdem polecimy na Marsa. Pierwsza próba NASA
Następny artykułLegalna marihuana przeszkadza meksykańskim kartelom
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również