UDOSTĘPNIJ
fot. youtube.com/ODN

Indonezyjski chłopiec miał 2 lata i był poważnie uzależniony od nikotyny. W tym wieku potrafił wypalić dwie paczki dziennie. Film pokazujący, jak odpala papierosa od papierosa 6 lat temu obiegł Internet.

Dziś wszystko się zmieniło. Po kilku latach walki z nałogiem chłopiec zmienił się nie do poznania. Aldi Suganda ma dzisiaj 8 lat i jest szczęśliwy, że rzucił palenie. Droga do zerwania z nałogiem nie była jednak łatwa.

Po pojawieniu się filmu, na którym chłopiec pali papierosy, jego matkę odsądzono od czci i wiary. Internauci komentujący film, pisali często, że kobieta jest złą matką, skoro dopuściła do takiego uzależnienia. Ona tłumaczyła dziennikarzom, że Aldi potwornie wściekał się, kiedy nie dostawał papierosa.

W końcu zdecydowała wziąć się za sprawę ostro. Chłopiec został poddany terapii odwykowej, pracował z psychologami i w końcu udało mu się rzucić palenie. Początki były jednak trudne, jeden nałóg zaczął zastępować drugim – jedzeniem.

Aldi Suganda bardzo przytył i zaczął mieć problemy ze zdrowiem. W końcu z dokładnie opracowaną dietą zaczął wychodzić także z tego nałogu. Ostatecznie swoje ciągoty do nałogów zaczął przekładać na uprawianie sportu: bieganie, wspinaczkę, grę w piłkę. Dziś jest zdrowym, wysportowanym 8-latkiem.

W Indonezji problem dzieci uzależnionych od papierosów jest bardzo poważny. Szacuje się, że w nałóg tytoniowy wpada tam ok 30% dzieci poniżej 10 roku życia. Jest to spowodowane niską świadomością szkodliwości palenia.

Dzieciom uzależnionym od palenia papierosów stara się pomagać dr Seto Mulyadi, przewodniczący Krajowej Komisji Ochrony Dzieci. To on wydobył z nałogu Aldiego. Chłopak nie chce już wracać do nałogu, chce za to pomagać innym dzieciom, zagrożonym uzależnieniem.

fot. screenshot/dailymail.co.uk

Źródło: parenting.pl

11 straszliwych chorób, w których istnienie nie uwierzysz

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również