UDOSTĘPNIJ

Państwowa Komisja Wyborcza potrzebowała tygodnia, by podać oficjalne wyniki wyborów samorządowych. Okazuje się, że o procentowo wygrał PiS (o 0,39% więcej niż PO), aczkolwiek to Platforma Obywatelska zdobyła najwięcej mandatów. 

PO uzyskało 179 mandatów, a partia Jarosława Kaczyńskiego o 10 mniej. Procentowo zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość zdobywając 26,85 proc. głosów. Drugie miejsce należy do Platformy Obywatelskiej, która uzyskała 26,36 proc. poparcia. Na trzeciej pozycji plasuje się Polskie Stronnictwo Ludowe (23,68 proc.), na czwartej zaś Sojusz Lewicy Demokratycznej (8,88 proc.).

Z tego wynika, że na 555 mandatów, PO uzyskało 179, PiS – 169, PSL -159, a SLD – 28.

Mimo, że procentowo najlepszy wynik uzyskał PiS, zdobył mniej mandatów. Dlaczego? Chodzi o proporcjonalność, co tłumaczy sędzia Czaplicki:

– Nie wynika z niej, że jeśli partia zdobędzie 40 proc, to zdobędzie 40 proc. mandatów. Stosowana jest metoda d’Hondta. W podziale mandatów biorą te komitety, które przekroczą pięcioprocentowy próg wyborczy. Podział mandatów następuje w okręgach wyborczych, a nie w skali poszczególnych województw. Nie jest to więc wprost proporcjonalność, jak by się wydawało. 

17 proc. głosów w skali całego kraju było nieważne. Najwięcej w Wielkopolsce – 22 proc., w Lubuskiem – 20 proc. i woj. warmińsko-mazurskim – 19 proc.

źródło: dziennik.pl

5 KOMENTARZY

 1. O proszę! To dziwne z tymi głosami nieważnymi… W Wielkopolsce tyle imbecyli czy może ponad 1/5 (sic!) poszła na wybory zakwestionować wszystkich kandydatów? Z tego co wiem, to z wykształceniem nie jest tak źle w Wielkopolsce, więc co?

 2. O proszę! To dziwne z tymi głosami nieważnymi… W Wielkopolsce tyle imbecyli czy może ponad 1/5 (sic!) poszła na wybory zakwestionować wszystkich kandydatów? Z tego co wiem, to z wykształceniem nie jest tak źle w Wielkopolsce, więc co?

 3. O proszę! To dziwne z tymi głosami nieważnymi… W Wielkopolsce tyle imbecyli czy może ponad 1/5 (sic!) poszła na wybory zakwestionować wszystkich kandydatów? Z tego co wiem, to z wykształceniem nie jest tak źle w Wielkopolsce, więc co?

 4. Jesli w duzych miastach typowo ilosc niewaznych glosow siegac bedzie powiedzmy 5%,

  to po wsiach daje to nawet do 40% o.O .

  Ci sami ludzie glosujac 4 lata temu umieli prawidlowo zaglosowac – ale w 2014 roku to juz nie???????

  Jezeli na Polske nie spadla jakas epidemia pomrocznosci jasnej,

  to oszustwo wyborcze na rzecz PSL-u JEST FAKTEM.

 5. W ordynacji proporcjonalnej nie ma powodów by posuwać się do oszustwa. Ona sama w sobie jest oszukańcza. Dopóki Obywatele tego w końcu nie zrozumieją dopóty będą … wiadomo co :-)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ