UDOSTĘPNIJ

Polski MSZ użył dyplomatycznego kruczka, zastosowano taki wybieg, by zaprosić prezydenta Rosji na obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz w taki sposób, aby ten zaproszenia nie mógł przyjąć. Do tej pory było tak, że obok zaproszeń od organizatorów MSZ rozsyłał do zaprzyjaźnionych krajów formalne zaproszenia dla prezydentów i premierów.
Polski rząd posunął się jednak do dyplomatycznego wykrętu. Oficjalnym organizatorem obchodów jest komitet organizacyjny obchodów, jednak głowy państw musi zaprosić rząd.

Zaproszenia do obcych stolic wysłał komitet organizacyjny, w skład którego wchodzą przedstawiciele muzeum obozu oraz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej. Jednak tym razem MSZ nie dołączył do nich wymaganych protokołem dyplomatycznym formalnych zaproszeń. Zamiast nich ministerstwo wysłało te zaproszenia w formie dokumentu nazywanego w języku dyplomacji „note verbale”. Note verbale to notatka, niepodpisana przez żadnego urzędnika, która jest czymś mniej oficjalnym niż tzw. nota formalna, wysyłana np. w celu zaprotestowania przeciwko działaniom innego kraju.

Kraje, które otrzymały z Warszawy takie „note verbale”, zwróciły się – również w zgodzie z dyplomatyczną praktyką – do polskiego MSZ z prośbą o doprecyzowanie, czy jest to formalne zaproszenie. O takie wyjaśnienie nie zwrócił się tylko jeden zaproszony kraj: Rosja. Zamiast tego Rosja organizuje własne obchody rocznicy.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSky News przerywa transmisję, bo dziennikarka pokazuje rysunek Mahometa
Następny artykułSzwajcarzy przestali bronić waluty.
Paweł Tomaszewski

W swoich tekstach staram się poruszać kwestie istotne, zarówno te o dłuższej perspektywie czasowej, jak i sprawy bieżące związane z oceną rzeczywistości, w której żyjemy.
Analizując otaczającą nas rzeczywistość, staram się uwzględniać różne punkty widzenia.

Zobacz również