UDOSTĘPNIJ
źródło: pixabay.com, wikimedia.org/lulius

Nietypową akcją promocyjną zajęła się ambasada Rosji w Wilnie. Mieszkający w Wilnie Litwni zostali zasypani ulotkami przekonującymi ich do przeprowadzki na teren rosyjskiej enklawy – Obwodu Kaliningradzkiego.

Na początku grudnia obywatele stolicy Litwy – Wilna – zostali zasypani ulotkami. Z danych zamieszczonych na tych materiałach wynikało, że te pochodzą od ambasady Rosji mieszczącej się w Wilnie. Treść ulotek przekonywała Litwinów do zamieszkania na terenie Rosji.

Ulotki miały udowodnić Litwinom, że Obwód Kaliningradzki może zaoferować im lepsze warunki bytowe, a mieszkańcy tych terenów są średnio 3 razy bogatsi od przeciętnego obywatela Litwy. Zamieszczono też zestawienie cen jakie obowiązują w Kaliningradzie i Wilnie. W każdym z wypadków, rosyjskie ceny były niższe niż litewskie.

Oprócz tego na ulotce znaleźć można było też numer telefoniczny do rosyjskiej ambasady w Wilnie, czy linki do prokremlowskich stron internetowych – Russia Today i Sputnik.

Ekonomiści litewscy, którzy poddali ulotki badaniom, nie kryli swojego rozbawienia. Przedstawione na nich dane miały bowiem dyskredytować Litwinów i były zwykłymi propagandówkami. Średnią płacę na Litwie zaniżono o 100 euro, a porównanie cen było dość stronnicze. Faktycznie, ceny danych towarów, np. paliw i energii elektrycznej w Rosji są tańsze. Wynika to jednak z tego, że podlegają innemu opodatkowaniu.

Ambasada rosyjska przyznała się do kolportowania ulotek. Przyznała też, że to część planu zatwierdzonego w 2006 roku przez Władimira Putina. Ten dotyczy sprowadzenia na tereny Rosji tych Rosjan, którzy pozostają poza krajem. W związku z tym, że jak dotąd program ten przyniósł znikome efekty, postanowiono rozprowadzać propagandowe ulotki.

pt

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również