UDOSTĘPNIJ
fot. nbp/flickr.com

Narodowy Bank Polski 10 lutego 2017 roku  wprowadzi nowy banknot o nominale 500 zł. Jego rozmiary będą nieznacznie większe od banknotu 200 zł.

Pierwsza wersja banknotu o nominale 500 zł powstała w 1994 roku. Wtedy zdobił go wizerunek królowej Jadwigi. Obecny projekt jest dziełem Andrzeja Heidricha, który stworzył zdobienia na pozostałych nominałach. Nowy banknot będzie ozdobiony podobizną Jana III Sobieskiego. Jego obecność ma utrzymać chronologiczną ciągłość serii „Władcy polscy”.

Celem nowego nominału jest obniżenie kosztów emisji i usprawnienie zarządzania zapasem strategicznym banknotów przechowywanych przez NBP. Ponadto, według doniesień NBP, bank centralny ostatnimi czasy odnotowuje ogromny popyt na banknoty o wysokich nominałach.

Emisja 50 milionów sztuk pięćsetek jest odpowiedzią na to zjawisko.

Banknot będzie zabezpieczony znakiem wodnym, nitką okienkową w kolorze zielonym i zmieniającym się pod wpływem ruchu kolorem wstęg.

fot. nbp/flickr.com
fot. nbp/flickr.com
fot. nbp/flickr.com
fot. nbp/flickr.com

wk

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułStarcie posłów w Sejmie. To Suski był agresorem? Oto film (video)
Następny artykułPrezydent Duda spotkał się z Petru. Wiemy o czym rozmawiali
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również