UDOSTĘPNIJ

Profesor Norman Davies wypowiedział się dla brytyjskiego „Gurdiana” i ocenił politykę historyczną Prawa i Sprawiedliwości. W ostrych słowach wypowiedział się na temat zachowania Jarosława Kaczyńskiego, który ocenił jako „bolszewickie”. 

Norman Davies, kawaler Orderu Orła Białego, jest autorem głośnej książki o historii Polski „Boże Igrzysko”. Został doceniony w kraju nad Wisłą i uhonorowany licznymi odznaczeniami. Urodzony w 1939 roku historyk często komentuje sprawy polskie. Tym razem odniósł się do polityki historycznej Prawa i Sprawiedliwości i pomysłów, by połączyć Muzeum Drugiej Wojny Światowej oraz Dziedzictwa Narodowego, co ma lepiej wykorzystać potencjał obu instytucji.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie pozwoli, by grupa zagranicznych historyków decydowała o tym, co ma się dziać w „ich” muzeum. Prezes PiS używa polityki historycznej do rozprawy ze swymi rywalami politycznymi, czyli Lechem Wałęsą i Donaldem Tuskiem – powiedział Norman Davies.

– Kaczyński zachowuje się jak bolszewik i paranoik. PiS to najbardziej mściwy gang w Europie, a Gdańsk jest jego celem, bo jest związany z Wałęsą i Solidarnością oraz z Tuskiem – dodał.

„Guardian” oburza się, że nowe władze chcą karać za określenie „polskie obozy śmierci”, przesłuchują Jana Grossa i piętnują nieścisłości historyczne w oscarowym filmie „Ida”. Davies przekonuje, że PiS chce użyć historii do szerzenia ksenofobii.

– PiS po dojściu do władzy używa polityki historycznej jako ksenofobicznego narzędzia do pisania historii na nowo.  Jak naukowiec widzę tu paralelę. W PRL-u mieliśmy już politykę historyczną. Teraz mam powrót do przeszłości – przekonuje historyk w rozmowie z „Guardianem”.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: onet.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułZa finansowanie mediów narodowych zapłacą też niewidomi, głusi i ubodzy emeryci
Następny artykułKoszmar TVP. Oglądalność najniższa w historii
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również