UDOSTĘPNIJ

Mahomet Buhari, prezydent Nigerii, dał wojsku trzy miesiące na całkowite zniszczenie muzułmańskiej bojówki Boko Haram. Głowa państwa chce w ten sposób zmobilizować ogół żołnierzy do czynnej walki z ekstremistami.

Nigeria z problemem jaki stanowią dżihadyści z Boko Haram boryka się od przeszło sześciu lat. Terroryści w ciągu swej działalności zabili prawie 20 tysięcy ludzi. Celem ich istnienia jest pozbycie się władzy w państwie i ustanowienie prawa szariatu. Pomimo tego, że już niejednokrotnie próbowano pozbyć się groźnej formacji, to wszelkie próby nie dawały większych rezultatów.

Buhari, który zasiadł na stanowisku prezydenta w maju, za swój główny cel obrał walkę z szerzącym się w kraju terroryzmem. W związku z tym chce porozumieć się z sąsiadami Nigerii – Nigrem, Kamerunem i Czadem – które mają wesprzeć jego kraj w walce z Boko Haram. Prezydent dał też ultimatum wojsku nigeryjskiemu – w przeciągu trzech miesięcy muszą rozprawić się z ekstremistami.

To zadanie może jednak okazać się niełatwe. Dżihadyści grasujący w północno-wschodniej Nigerii mają za sobą całe Państwo Islamskie, które uważa, że tereny działalności Boko Haram należą właśnie do tego samozwańczego kalifatu. Niewykluczone jest więc wsparcie ze strony muzułmanów z Bliskiego Wchodu w walce z władzami Nigerii.

Polub Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: pch24.pl
pt

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
ŹRÓDŁOpch24.pl
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułW zaawansowanej ciąży pije na umór. Policja rozkłada ręce
Następny artykułFenomen AA czyli: jak działa Siła Wyższa ?
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również