UDOSTĘPNIJ
Fot. pixabay.com/succo

Polacy mogą otwierać szampana. Najlepsze jest to, że dobre wieści są efektem decyzji niemieckiego sądu. Ten absolutnie przełomowy wyrok wywołał euforię nie tylko w środowiskach związanych z prawicą. 

Wyższy Sąd Krajowy w Koblencji orzekł, że nie można nazywać nazistowskich obozów koncentracyjnych „polskimi”. Telewizja ZDF, która się tego dopuściła, musi przeprosić Polaków. Nigdy dotąd podobne orzeczenie w Niemczech nie zapadło.

Istotną rolę w prawnym precedensie odegrał 95-letni Karol Tendera, były więzień obozu w Auschwitz. Reprezentujący mężczyznę mecenas Lech Obara chciał uzyskać w Kolbencji klauzulę wykonalności dla wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Przeprosiny nie tam, gdzie trzeba

Po wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie ZDF już raz przepraszał Karola Tenderę, jednak zrobił to nie na głównej stronie, ale na jednej z zakładek. Sąd w Kolbencji uznał racje Polaka i – jak podkreśla mecenas Obara – użył bardzo ważnych argumentów, uzasadniając wyrok.

(Sąd) Wskazał, że pan Karol Tendera, były więzień Auschwitz, zasługuje na ochronę, na ochronę zasługuje jego godność, prawo dobrego imienia w przestrzeni światowej – relacjonuje Lech Obara.

Według stanowiska Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów „Lech Obara i Współpracownicy” wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie nie został wykonany, a Karol Tendera powinien zostać przeproszony ponownie. Jak tłumaczył Obara, „strona główna jest jedna i to na niej przeprosiny miały być zamieszczone”.

Źródło: nczas.com

Jak relaksuje się Beata Szydło? Na to byś nie wpadł! Zaskakujące pasje polityków

Ile aut ma Beata Kempa? Kto by pomyślał! Prześwietlamy sekrety majątkowe polityków

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również