UDOSTĘPNIJ

Spór polityczny Polski i Niemiec nabiera rozpędu, a do gry weszły resorty obrony obu państw. Po jednym z ruchów Antoniego Macierewicza Berlin nie wytrzymał i zdecydowanie odpowiedział naszemu ministrowi. Sprawą żywo zainteresowane pozostają media. 

W piątek szef MON wezwał do siebie niemieckiego attaché obrony, w celu złożenia wyjaśnień dotyczących wypowiedzi tamtejszej minister obrony, Ursuli von der Leyen. Polityk dzień wcześniej wzięła udział w talk show telewizji ZDF, podczas którego wypowiedziała, niepodobające się Macierewiczowi słowa.

Podjęła w nich tematykę zmian politycznych w naszym kraju i wyzwań, jakie przed nim stoją. Stwierdziła także, że Unii potrzebna jest debata nad Polską i Węgrami w kontekście tożsamości europejskiej i działań integracyjnych.

– Musimy wspierać ten zdrowy demokratyczny opór młodego pokolenia w Polsce. Naszym zadaniem jest podtrzymywanie dyskursu, spieranie się z Polską i z Węgrami. Dlatego nie uważam, że powinniśmy iść do przodu w zbyt małych grupach, lecz musimy stale próbować pociągać za sobą całą Europę – powiedziała von de Leyen.

Reakcja rządu RFN

W odpowiedzi na wezwanie swojego attaché, niemieckie ministerstwo obrony wydało oświadczenie, w którym tłumaczy postawę swojej szefowej, jednocześnie broniąc jej słów. Jego zdaniem rozpowszechniono „wypowiedź zmienioną i wyrwaną z kontekstu”. Stwierdzono też, że obecność w talk show nie ma za zadanie kreować politykę naszego sąsiada.

 Pani (Ursula) von der Leyen zaznaczyła, że w Unii Europejskiej chodzi o inkluzywny proces, by chronić i umacniać wspólne wartości UE oraz wziąć pod uwagę wszystkie stanowiska. […] pani Minister była gościem talk show. Polityki rządu federalnego Niemiec nie kształtujemy w trakcie talk show – brzmi oświadczenie.

źródło: tvn24.pl

20 oznak, że III wojna światowa właśnie się zaczęła

Jak relaksuje się Beata Szydło? Na to byś nie wpadł! Zaskakujące pasje polityków

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również