UDOSTĘPNIJ

Ministerstwo finansów zrealizuje obietnicę Ewy Kopacz o nowych przepisach podatkowych w dwóch etapach. Powraca temat kontrowersyjnej klauzuli obejścia opodatkowania, która w 2004 roku została uznana za niekonstytucyjną. 

Pierwszy etap ma składać się z dużej nowelizacji ordynacji podatkowej. Projekt jest obecnie w konsultacjach międzyresortowych i do Sejmu trafi przed końcem roku. Posłowie uchwalą go do kwietnia 2015 roku. Nowe przepisy różnicują traktowanie podatników i wprowadzają klauzulę obejścia prawa. Ponadto, mają być punktem wyjścia do ponownego napisania ordynacji podatkowej.

Problem tkwi w tym, że klauzula została usunięta z polskiego systemu prawnego w związku z jej niekonstytucyjnością. W 2004 roku Trybunał uznał, że urzędy otrzymają zbyt daleko idącą swobodę, a jej usunięcie zwiększy bezpieczeństwo obrotu oraz hipotetyczne ustalenia kontroli skarbowych, które potem prowadzą do sporów sądowych. Na przekór wykładni prawa, za rządów Ewy Kopacz klauzula powraca.

Na kształt obecnych projektów można przypuszczać, że za unikanie opodatkowania będzie można uznać działanie zamierzone, wykorzystując sztuczną konstrukcję prawa (tzn. nadmiernie zawiłą i pozbawioną treści ekonomicznej), która w istotnej mierze poprawia sytuację finansową podatnika. Ilość klauzul w definicjach prowadzi do samowoli kontrolujących, którzy działania optymalizacyjne mogą rozpatrywać w kontekście obejścia prawa.

Drugim etapem ma być równoległe budowanie założeń do nowej ordynacji.

źródło: bankier.pl

UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułSpadki rubla jako „kara” dla Rosji?
Następny artykułTomaszewski: Głosujesz? Zrób to świadomie!
Wiadomości Pikio
Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

16 KOMENTARZY

  1. Głupi ludzie mają głupich rządzących – to uniwersalna zasada, która niestety potwierdza się w naszym Kraju. Nadal płacimy i płacić będziemy za 50 lat komunistów/socjalistów, którzy zbudowali taka mentalność w Polakach …

  2. Głupi ludzie mają głupich rządzących – to uniwersalna zasada, która niestety potwierdza się w naszym Kraju. Nadal płacimy i płacić będziemy za 50 lat komunistów/socjalistów, którzy zbudowali taka mentalność w Polakach …

  3. Głupi ludzie mają głupich rządzących – to uniwersalna zasada, która niestety potwierdza się w naszym Kraju. Nadal płacimy i płacić będziemy za 50 lat komunistów/socjalistów, którzy zbudowali taka mentalność w Polakach …

  4. Znam wszystkie te materiały – podtrzymuję, że ludzie w Polsce SĄ głupi. Jak inaczej można nazwać tłumy głosujące na PO, pewne swych przekonań skoro czerpią je tylko z TV ? Ignorancja internetu jest głupotą.

  5. Artur Po przyznam się szczerze, że też głosowałem kiedyś na PO. Jest mi wstyd bo dałem się w to wrobić, ale każdy musi dojrzeć do pewnych rzeczy. My już jesteśmy świadomi wiec w nas nadzieja, że przekonamy ludzi z naszego otoczenia do tego by weszli na "ciemną stronę nocy". Nazywanie ludzi głupimi do niczego nie prowadzi, niczego nie zmiana. Chce Pan aby ludzie byli mądrzy? To niech Pan edukuje ludzi z Pana otoczenia, opierając się na faktach. Ludzie, którzy głosują na PO, PiS, PSL, SLD to ludzie nieświadomi.Pozdrawiam.

  6. Artur Po przyznam się szczerze, że też głosowałem kiedyś na PO. Jest mi wstyd bo dałem się w to wrobić, ale każdy musi dojrzeć do pewnych rzeczy. My już jesteśmy świadomi wiec w nas nadzieja, że przekonamy ludzi z naszego otoczenia do tego by weszli na "ciemną stronę nocy". Nazywanie ludzi głupimi do niczego nie prowadzi, niczego nie zmiana. Chce Pan aby ludzie byli mądrzy? To niech Pan edukuje ludzi z Pana otoczenia, opierając się na faktach. Ludzie, którzy głosują na PO, PiS, PSL, SLD to ludzie nieświadomi.Pozdrawiam.

  7. Artur Po te tłumy ludzi głosujących na PO to w większości rodzinka na swoim czyli na państwowym. Armia urzędników + lemingi + pożyteczni idioci. Ich należy olać bo i tak będą głosować za układami.

  8. Paweł Puliński dziękuję za "permanentną inwigilacje" mojego profilu. Też lubię wiedzieć z kim piszę;) Nie napiszę tego samego o Twoim zdjęciu w tle, bo na piłce nożnej się po prostu nie znam;) Pozdrawiam.

  9. Paweł Puliński dziękuję za "permanentną inwigilacje" mojego profilu. Też lubię wiedzieć z kim piszę;) Nie napiszę tego samego o Twoim zdjęciu w tle, bo na piłce nożnej się po prostu nie znam;) Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ