UDOSTĘPNIJ

Jak powszechnie wiadomo red. Piotr Szumlewicz to postać niebywale kontrowersyjna. Dotychczas w swoich wypowiedziach nie skupiałem się na krytyce „gwiazd lewicowej publicystyki” (wolałem krytykować same poglądy i idee). W przypadku red. Szumlewicza występował jeszcze jeden czynnik, który w trudny do określenia sposób powstrzymywał mnie od wygłoszenia opinii na jego temat. Mianowicie ów kontrowersyjny publicysta jest także jednym z redaktorów Pikio.pl. Oczywiście jest to portal bez linii redakcyjnej i każdy może poddać konstruktywnej oraz grzecznej krytyce każdą inną osobę, jednak niezręcznie było mi do tej pory pisać artykuł o jednym z członków redakcji.

Zdecydowałem się jednak poruszyć teraz temat red. Szumlewicza ze względu na to, iż bardzo zaniepokoiła mnie jego wczorajsza wypowiedź, w której pisze on wprost iż „społeczeństwo jest już zmęczone propagandową, antykomunistyczną papką, zakłamującą historię Polski”. Teza ta padła przy okazji krytyki serialu „Czas honoru”, który został przez niego uznany za „jeden z największych gniotów ostatnich lat”. O ile jako liberał nie mam problemu z tym, że ktoś prezentuje swój gust, o tyle niebywale niepokoi mnie wyraźna sugestia, która padła we wczorajszym wpisie Szumlewicza na Facebooku.

Często zatroskany o kwestie porządku społecznego Piotr Szumlewicz moim zdaniem pokazał wczoraj, iż sam jest dużym zagrożeniem dla wolności Rzeczypospolitej Polskiej. Bowiem okazało się, że znany publicysta będąc sceptycznie nastawiony wobec „antykomunistycznej papki” wyraźnie daje do zrozumienia, iż sam jest komunistą. Zastanawiam się w tym momencie, czy red. Szumlewicz chciałby w przyszłości założyć partię polityczną – wówczas siłą rzeczy odwoływałby się do metod i praktyk komunizmu – choćby takich jak ograniczanie wolności osobistej obywateli w celu zrównania społeczeństwa. Prosty jest zatem wniosek, że partia Szumlewicza (przyjmując, że działałby zgodnie ze swoimi poglądami) sprzeciwiałaby się Konstytucji RP, która zakazuje istnienia partii odwołującej się m.in. do metod i praktyk komunizmu.

Wobec powyższego wzywam red. Szumlewicza do rozwinięcia myśli o „antykomunistycznej papce” i wyjaśnienia dlaczego jest ona zła. Chciałbym także, by (jakkolwiek byłoby to pokrętne) odciął się od od sympatii do czystego komunizmu, co jednocześnie odbije się pozytywnie na opinii o nim.

W przeciwieństwie do sławnych ostatnio żartownisiów piszących Szumlewiczowi rozmaite wiadomości prywatne, ja zupełnie otwarcie i na poważnie wyrażam zaniepokojenie tym, że w kraju tak ciężko dotkniętym przez komunizm jest znany publicysta, który w gruncie rzeczy otwarcie sympatyzuje z ideologią, która przyniosła wiele zła na całym świecie. No i dla którego Jaruzelski to „człowiek raczej prawicy”…

115 KOMENTARZY

 1. dla jakiej tzw. wolności jest zagrożeniem szumlewicz?
  dziwi mnie lęk oszołomów neoliberalnych, zachwalających pinocheta, fałszywie zatroskanych o tzw. wolność.
  o jaką wolność chodzi, bo sam nie wiem?

 2. dla jakiej tzw. wolności jest zagrożeniem szumlewicz?
  dziwi mnie lęk oszołomów neoliberalnych, zachwalających pinocheta, fałszywie zatroskanych o tzw. wolność.
  o jaką wolność chodzi, bo sam nie wiem?

 3. Biedny tekst, nawet jak na prawicową publicystykę? Poza wyrażeniem strachu przed poglądami nie ma żadnych merytorycznych argumentów? Autor jest absolwentem socjologii? Jak bardzo upadło polskie szkolnictwo wyższe…

 4. Panie Łukaszu,
  Celem niniejszego artykułu było własnie wyrażenie zaniepokojenia jednym z ostatnich wpisów red. Szumlewicza. Na co Pan chce argumentów? Bardzo chętnie przytoczę. O "specyficznych" poglądach pana Szumlewicza napisano już tak wiele kontruktywnej kryryki, że to on jako socjolog może służyć za przyklad kryzysu polskiej nauki.

 5. Panie Łukaszu,
  Celem niniejszego artykułu było własnie wyrażenie zaniepokojenia jednym z ostatnich wpisów red. Szumlewicza. Na co Pan chce argumentów? Bardzo chętnie przytoczę. O "specyficznych" poglądach pana Szumlewicza napisano już tak wiele kontruktywnej kryryki, że to on jako socjolog może służyć za przyklad kryzysu polskiej nauki.

 6. Michał Charzyński konstytucja zapewnia ochronę życia, a broń może być jednym z narzędzi do jej ochrony. Jako że mamy najbardziej restrykcyjne przepisy dotyczące broni w Europie i obywatelom utrudnia się jej zdobycia do celów samoobrony, to jest to na pewno aspekt ograniczenia wolności

 7. Szumi to człowiek, który potrafi publicznie bredzić, że świętuje 8 i 9 maja (choć 9 maja świętował tylko ZSRR), że powinniśmy obchodzić z pompą "zwycięstwo" pod Lenino, z pogardą odnosi się do Żołnierzy Wyklętych, a na tematy ekonomiczne jest istną fabryką memów. Z jednej strony śmieszek i gamoń, z drugiej rzeczywiście ktoś, kto zatruwa lemingom umysły. W Polsce Marszałka Piłsudskiego z całą pewnością zająłby się nim Kostek-Biernacki.

 8. Dlaczego biedny tekst ? Przecież to prawda, co napisał autor – poglądy Szumiego podchodzą pod propagowanie komunizmu, co w Polsce jest zakazane. Ten człowiek opowiada skandaliczne dyrdymały o 95% stawce PIT dla najbogatszych, nie zna i nie rozumie historii, a o komunistycznych przywódcach mówi, że to prawica. Tylko czekać, aż gdzieś wypali, że Lenin był spoko.

 9. Wolna Rzeczpospolita Polska? Jaka wolna?! Jesteśmy niewolnikami polityków! To jest wolność? Co za bzdury. Więc panuje tutaj zasada "albo jesteś z nami albo przeciwko nam" Panie Danielu? Jeśli ktoś nie jest przeciwko komunie to automatycznie jest za nią? Co to za logika… Zero argumentów. Zero konkretów. Nasza historia jest bardzo zakłamana, a my nic z tym nie robimy. Nawet Obama odwołuje się do "Polskich Obozów Śmierci". Nie oglądam tego serialu, ale tekst bardzo słaby…

 10. Wolna Rzeczpospolita Polska? Jaka wolna?! Jesteśmy niewolnikami polityków! To jest wolność? Co za bzdury. Więc panuje tutaj zasada "albo jesteś z nami albo przeciwko nam" Panie Danielu? Jeśli ktoś nie jest przeciwko komunie to automatycznie jest za nią? Co to za logika… Zero argumentów. Zero konkretów. Nasza historia jest bardzo zakłamana, a my nic z tym nie robimy. Nawet Obama odwołuje się do "Polskich Obozów Śmierci". Nie oglądam tego serialu, ale tekst bardzo słaby…

 11. Spokojnie, Pani Aniu! :)

  Wyjaśniając, chcę powiedzieć, że tak jak Pani mam bardzo poważne zastrzeżenia co do wolności III RP. Po prostu uznałem, że w tym aspekcie wprowadzenie w życie wizji Piotra Szumlewicza jeszcze bardziej (i to znacznie) pogrążyłoby i tak niewielkie swobody obywatelskie. Osobiście jednak będę się trzymał tego, że wbrew panującemu relatywizmowi moralnemu należy (sic!) być przeciwko komunie. Jakie Pani chce konkrety (nie orientuję się w tej emocjonalnej wypowiedzi)? Zapraszam do napisania zatem własnego tekstu, jeśli mój się Pani nie podoba – proszę korzystać z tych przywilejów, które jeszcze jako obywatele III RP mamy.

  Pozdrawiam
  DG

 12. Drodzy Państwo!

  Przyznam, że najbardziej zależy mi na tym, aby red. Szumlewicz objaśnił mojej skromnej osobie czym jest "antykomunistyczna papka" i dlaczego jest szkodliwa. Może ktoś z państwa ma odpowiednią siłę przebicia i pomoże mi uzyskać odpowiedź… ;) Zależy mi, żeby sprawa nie została "zamieciona pod dywan"! :)

 13. A propos broni zastosuję prostą analogię. Przykładowo jeśli rodzice limitują swojemu dziecku pewne dobra, to nie można powiedzieć, że dziecko ma prawo nim dysponować zgodnie ze swoją wolą. Dziecko może co najwyżej za dobre zachowanie otrzymać pozwolenie. Jest bowiem pod opieką rodziców, podległe im (i bardzo dobrze w tym przypadku). Podobnie jest z kwestią wolności dostępu do broni.

 14. Daniel Górny Studiowałam Budownictwo Lądowe, a nie dziennikarstwo ani socjologie, więc nie kształciłam się w kierunku pisania tekstów. Po prostu uważam, że dopóki p. Szumlewicz nie powie wprost, że jest za przywróceniem komuny, nie można pisać, że jest za przywróceniem komuny, bo to pomówienie.

 15. Daniel Górny Studiowałam Budownictwo Lądowe, a nie dziennikarstwo ani socjologie, więc nie kształciłam się w kierunku pisania tekstów. Po prostu uważam, że dopóki p. Szumlewicz nie powie wprost, że jest za przywróceniem komuny, nie można pisać, że jest za przywróceniem komuny, bo to pomówienie.

 16. Daniel Górny Troche słaby argument. Ta "antykomunistyczna papka" jest wg. p. Szumlewicza przedstawiona w serialu, czyli w fikcji, nie w realnym życiu. Sama nie oglądałam tego serialu (być może rzeczywistość komunistyczna została tam przedstawiona nieprawdziwie), ani nie pamiętam czasów komunistycznych, więc nie mnie to oceniać i czasem radzę to samo, skoro nie sądze, żeby Pan pamiętał te czasy. Moi rodzice mówią, że za komuny było mniej obłudy (itp.) niż teraz, co nie oznacza, że są za komuną.

 17. Czyli państwo ma traktować obywatela jak dziecko? Bo tak właśnie uważają przeciwnicy broni, dla których Polacy są agresywni, głupi, nieodpowiedzialni i się zaraz wystrzelają jak da się im broń. A przykład naszych sąsiadów jak Czechy czy Niemcy (kilkanaście sztuk broni więcej na mieszkańca) pokazuje że to bujdy wyniesione jeszcze z czasów socjalizmu gdzie broń miała władza i społeczenstwo było rozbrojone

 18. Daniel Górny Czyli państwo zna nas tak dobrze jak nasi rodzice i urzędnicy lub ministrowie, ktorzy żyją w jakimś innym świece wiedzą lepiej co jest dla nas lepsze ? Wychodzi na to, że jesteśmy traktowani jak małe dzieci, które nic nie wiedzą i muszą żyć pod kloszem, a łaskawcy rzucą nam czasami jakieś ochłapy w postaci głodowej emerytury. (Nie wyłącznie o powszechnym dostępie do broni)

 19. Humbert Humbert – Nieprawda, ja na przykład często czytam lewicową publicystykę i publikacje socjologiczne (niestety niebywale przesiąknięte marksizmem), by dokładnie wiedzieć z czym polemizuję na co dzień. Proszę nie uogólniać. :)

 20. Humbert Humbert Teraz jest nowy sposób obrażania – tacy jak Ty oddają złe głosy – hahaha :) Do kogo ten komentarz? Lepiej oddać złe głosy niż głosować na PSL :D

 21. Swoją drogą ciekawe co odpowie nasz Szumi na artykuł pana Daniela, bo jeśli faktycznie popiera komunę to powinien zostać zaorany jak dokonał tego epicko Piotr Gursztyn apropo pochwalania przez Szumiego manifestu PKWN w "Ja panu nie przerywałem", coś pięknego ;(

 22. Swoją drogą ciekawe co odpowie nasz Szumi na artykuł pana Daniela, bo jeśli faktycznie popiera komunę to powinien zostać zaorany jak dokonał tego epicko Piotr Gursztyn apropo pochwalania przez Szumiego manifestu PKWN w "Ja panu nie przerywałem", coś pięknego ;(

 23. Humbert Humbert Ale poziom wypowiedzi. Wow. Popraw interpunkcje " Nie rozumiesz nawet, jak piszesz – słabych tekstow. " powinno być "Nie rozumiesz nawet, jak piszesz, słabych tekstów." Przy okazji. Jak napisze, że w jakimś filmie jest prożydowska propaganda, to znaczy, że mam antysemickie poglądy? To jest opinia o danym filmie/serialu. Ktoś jeszcze ma problem z prostym rozumowaniem?

 24. Poglądy Szumlewicza w cywilizowanych krajach Europy Zachodniej to standard. Natomiast dominujący w polsce prawicowy dyskurs jest postrzegany tam jako oszołomstwo. Może się zdecydujemy w końcu czy chcemy upodobnić nasz kraj do nowoczesnych demokratycznych państw prawa ze SPOŁECZNĄ gospodarką rynkową, czy raczej chcemy wyglądać jak nacjonalistyczna, pro-banderowska Ukraina z olbrzymimi nierównoścami ekonomicznymi?

 25. Poglądy Szumlewicza w cywilizowanych krajach Europy Zachodniej to standard. Natomiast dominujący w polsce prawicowy dyskurs jest postrzegany tam jako oszołomstwo. Może się zdecydujemy w końcu czy chcemy upodobnić nasz kraj do nowoczesnych demokratycznych państw prawa ze SPOŁECZNĄ gospodarką rynkową, czy raczej chcemy wyglądać jak nacjonalistyczna, pro-banderowska Ukraina z olbrzymimi nierównoścami ekonomicznymi?

 26. Ile razy spotykam sie z impetem głupoty , to jest to własnie odcinek 'tak czy nie' z panem Szumlewiczem , i wszystko z jego ust . Ile mozna sie łudzić ze ta jego prozwiązkowość moze mieć racje bytu

 27. Moim zdaniem albo gospodarka jest społeczna, albo rynkowa. Skutki "społecznej gospodarki rynkowej" widać na przykładzie Szwecji – nawet biznes.onet.pl informował o wizji bankructwa tego kraju. Innym przykładem jest Norwegia, którą na takie eksperymenty stać ze względu na niebywałą ilość surowców naturalnych.

 28. Daniel Górny Gdyby Norwegia nie miała społecznej gospodarki rynkowej tylko taką neoliberalną jaką wychwalacie to sprywatyzowałaby swoje surowce naturalne za ułamek ich faktycznej wartości. Norwegowie byliby dziadami siedząc na złożach jak to jest w wielu krajach Afryki. Norweskie złoża naturalne pracują dla dobra całego norweskiego społeczeństwa a w krajach neoliberalnych służą tylko nielicznym multimiliarderom. Czy w RPA społeczeństwo jest bogate? Daj Boziu Polakom taką biedę jaka panuje w Norwegii czy Szwecji i szwedzki/norweski poziom życia.

 29. Paweł As Wywiadu Prozwiązkowość to faktycznie relikt minionych czasów. Najwspanialszy był XIX-wieczny kapitalizm. Skoro tak Ci się podobał to proponuję Ci funkcję mojego robotnika za 50 groszy na godzinę. Będzie git. Chyba nie jesteś przebrzydłym roszczeniowcem by domagać się całej złotówki i komunistycznych urlopów czy innych Kodeksów pracy?

 30. Ania Knap Nieprawda. Po prostu musisz mieć ostatnie słowo. Znam ten typ. Kłapanie jadaczką bez opamiętania, niezależnie od tego czy wypowiedź ma sens czy nie. Do tego dochodzi brak umiejętności do przyznania się do błędu. Tę kropkę postawiłem wiedząc, że nie powstrzymasz się by odpisać. Cokolwiek, byle kłapnąć jadaczką. To łączy cię z szumlewiczem i dlatego go bronisz. A teraz wyrywaj stąd, zatruwaj życie swojemu facetowi, o ile jest jakiś debil na tym świecie, który się koło ciebie kreci.

 31. Ania Knap Nieprawda. Po prostu musisz mieć ostatnie słowo. Znam ten typ. Kłapanie jadaczką bez opamiętania, niezależnie od tego czy wypowiedź ma sens czy nie. Do tego dochodzi brak umiejętności do przyznania się do błędu. Tę kropkę postawiłem wiedząc, że nie powstrzymasz się by odpisać. Cokolwiek, byle kłapnąć jadaczką. To łączy cię z szumlewiczem i dlatego go bronisz. A teraz wyrywaj stąd, zatruwaj życie swojemu facetowi, o ile jest jakiś debil na tym świecie, który się koło ciebie kreci.

 32. "Może się zdecydujemy w końcu czy chcemy upodobnić nasz kraj do nowoczesnych demokratycznych państw prawa ze SPOŁECZNĄ gospodarką rynkową, " Parę dni temu się zastanawiałem jak jest świadomość w naszym społeczeństwie odnośnie Europy Zachodniej, w związku z tym nawet zapytałem znajomą z warzywniaka innymi słowy, ale powiedziała mnij więcej to co Pan Panie szanowny Mirosławie Rybka. Problem w tym że Pani z warzywniaka ogląda tylko TV więc ma pewne ograniczenia. Pan natomiast korzysta z internetu może Pan łatwo doczytać do kąt zmierza Europa i jakimi drogami i do czego doprowadzają lewicowe rządy. W skrócie BANKRUCTWO, Pan chce żeby Polska upodobniła się do ……?

 33. "Może się zdecydujemy w końcu czy chcemy upodobnić nasz kraj do nowoczesnych demokratycznych państw prawa ze SPOŁECZNĄ gospodarką rynkową, " Parę dni temu się zastanawiałem jak jest świadomość w naszym społeczeństwie odnośnie Europy Zachodniej, w związku z tym nawet zapytałem znajomą z warzywniaka innymi słowy, ale powiedziała mnij więcej to co Pan Panie szanowny Mirosławie Rybka. Problem w tym że Pani z warzywniaka ogląda tylko TV więc ma pewne ograniczenia. Pan natomiast korzysta z internetu może Pan łatwo doczytać do kąt zmierza Europa i jakimi drogami i do czego doprowadzają lewicowe rządy. W skrócie BANKRUCTWO, Pan chce żeby Polska upodobniła się do ……?

 34. Mirosław Rybka, ja nie żartuję, idź się zabij. Jesteś tępą intelektualną prostytutką, bez zdolności logicznego myślenia i racjonalnego łączenia faktów. Po co żyjesz? Idź się zabij.

 35. Piotr Zuch Rzeczywiście te kraje są bardzo nieudolne. Bankrutują, bankrutują i nawet zbankrutować nie umieją. Nie to co swego czasu Argentyna tak bardzo swego czasu wychwalana przez MFW za wdrażanie neoliberalnych reform.

 36. Nie, wręcz przeciwnie. Namawiam Cię do najbardziej altruistycznego czynu, jakiego możesz dokonać – uwolnienia świata od Ciebie i Twojej marnej imitacji umysłu.

  Poza tym beka, bo neoliberalizm xD

 37. Nie, wręcz przeciwnie. Namawiam Cię do najbardziej altruistycznego czynu, jakiego możesz dokonać – uwolnienia świata od Ciebie i Twojej marnej imitacji umysłu.

  Poza tym beka, bo neoliberalizm xD

 38. Daniel Górny , nic nowego, to typowe u krwisto-czerwonych, u Szumiego w nadmiarze – kręcenie, unikanie, manipulowanie, odbieganie od tematu, przekręcanie faktów i absurdalna "umiejętność wnioskowania" (aby tylko poprzeć swoje tezy choćby były z tyłka wzięte). ;)

 39. Marek Makarewicz , jeśli jutro nie zobaczę odpowiedzi konkretnej odpowiedzi na pytania, to opublikuję na Pikio co sądzę na temat tak "honorowego" zachowania i mam nadzieję, że już więcej nic o tym człowieku nie napiszę.

 40. Stek pustych oszczerstw i insynuacji.
  Sądząc po fotce autora, jest to zwykła ciota, która chce się podlizać dresiarzom i naziolom wypisując paszkwile na ich wrogów.
  Zastanawiam się tylko jakim cudem ktoś taki skończył socjologie. Pewnie wykuł co trzeba i od razu zapomniał. A teraz naskakuje na wszystko czego nie zrozumiał…

 41. Liberał che się podlizać dresiarzom (hmm?) i NAZIOLOM (narodowym socjalistom)! Mózg roz***

  SAMCZE AFLA – ZAPREZENTUJ SIĘ! :)
  Teraz mam krótkie włosy – ciekawe czy teraz jestem ciotą, czy naziolem. A co do mojej wiedzy, to się nie martw.

  Tylko dlaczego odpisuję na tak prostacki komentarz…

 42. Liberał che się podlizać dresiarzom (hmm?) i NAZIOLOM (narodowym socjalistom)! Mózg roz***

  SAMCZE AFLA – ZAPREZENTUJ SIĘ! :)
  Teraz mam krótkie włosy – ciekawe czy teraz jestem ciotą, czy naziolem. A co do mojej wiedzy, to się nie martw.

  Tylko dlaczego odpisuję na tak prostacki komentarz…

 43. Daniel Górny Konserwatywny liberał to taki sam oksymoron jak narodowy socjalista. Dla mnie to jedno i to samo, czyli koniunkturalny prawicowy populista.
  A mój komentarz faktycznie był prostacki, ale za to adekwatny do tego co zaprezentował autor tego paszkwila.

  A co do mojego wyglądu, to w moim wieku na wygląd się już nie patrzy, choć moja kaprawa morda ma już niejedną bliznę po ulicznych potyczkach z nazilami i im podobnym ścierwem.

 44. Dawid Olejniczak W dupie byłeś i gówno wiesz. Pamiętam doskonale jak dzisiejsi "patrioci" kręcący ten cały cyrk z 11 listopada mówili otwarcie o swoich faszystowskich sympatiach i że Hitler dobrze robił… Dopiero jak za często dostawali wpierdol zaczęli udawać wielkich patriotów i tym samy pociągać za sobą takich pożytecznych idiotów jak wy.
  Dla mnie niczym sie nie różnicie, od nazistowskiego motłochu, który tłumnie chadzał na nazistowskie spędy oczekując, że ci uzdrowią gospodarkę i pozbędą się wszechobecnych komunistów – brzmi znajomo? Pewnie nie, bo wasza wiedza o historii ogranicza się do propagandowej martyrologii, która pomija 90% niewygodnych faktów.

 45. Daniel Górny Spencer? jakoś mnie to nie zaskakuje, tylko że jego teorie są tyleż błędne co szkodliwe.
  Na szczęście współczesne nauki przyrodnicze wracają do koncepcji Piotra Kropotkina, który uzupełnił i zmodyfikował teorie Darwina jeśli chodzi o trwałe siły napędowe istot żywych ze szczególnym uwzględnieniem zbiorowości ludzkich. Ponieważ ślepa konkurencja wyniszcza i szkodzi, często znacznej ilości populacji a w przypadku ludzi zagraża juz życiu jako takiemu na całej planecie. Znacznie bardziej trwałym i konstruktywnym paradygmatem wg. założeń Kropotkina i jego następców jest oparcie społeczeństwa na zasadach pomocy wzajemnej. Potwierdzenie tego faktu można znaleźć w rożnych naukach od etologii, przez psychologię po ekonomię.
  Niezaprzeczalnym faktem jest, że nieograniczona konkurencja, a w obecnych warunkach towarzysząca temu akumulacja kapitału, alienuje od reszty populacji bardzo wąską grupę ludzi, a więzi społeczne pomiędzy mini a resztą populacji zostają zerwane. Dlatego też najbogatsi zachowują się jakby byli już innym gatunkiem, nie wykazują empatii w stosunku do reszty populacji i skazują miliony na biedę, wyzysk, a nieraz zagładę (wyjątkowo sprzyja temu fakt, potwierdzony licznymi badaniami, że społeczeństwa wysoko zhierarchizowane promują osobowości psychopatyczne, dzięki czemu ludzie mający wyjątkowa łatwość, a wręcz czerpiący przyjemność z krzywdzenia innych, decydują o losach reszty populacji). Dlatego też każdego dnia dziesiątki tysięcy ludzi umiera z głodu mimo, iż na obecnym poziomie rozwoju ludzkość mogłaby zapewnić komfortowe zycie każdemu… Mogłaby, ale tego nie uczyni, bo beneficjenci tego reżimu trzymają umysły ludzi w okowach dzieki mediom a resztę, która sie wychyla pacyfikuje dzieki organom represji. Wszystko to po to, żeby otrzymać swoje status quo.
  Mimo to mówi się o tym na swiecie coraz głośniej i śmielej. Tylko w Polsce, i paru innych zadupiach cywilizacyj wciąż powtarza się zacofane dyrdymały o cudownym działaniu niewidzialnej ręki rynku i uzdrawiającej mocy nieskrępowanej konkurencji pomiędzy de facto nierównymi (ze względu na kapitał społeczny, ekonomiczny i polityczny) podmiotami, choć tej nierówności zdają sie nie widzieć mainstreamowi etatowi propagandziści, którzy niczym w bajce o nagim królu wbrew faktom i logice mówią "jak jest". A otumaniony motłoch wszystko łyka i wciąż czeka na "ten prawdziwy" kapitalizm, który przyniesie im dobrobyt, nie widząc faktu, że immanentną właściwością tego systemu są kolosalne nierówności, kryzysy, wyzysk, bezrobocie i niesprawiedliwości na skale tak dożą, jak tylko społeczeństwo da sobie narzucić. A gdy społeczeństwo zaczyna wreszcie stawiać opór, to wszelkie przywileje poprawiające jakość życia, reżimowi propagandyści nazywają wstrętnym socjalizmem, który jest winny całemu złu tego świata.

 46. Noam Abramowski Nie spodziewałem się po Tobie niczego więcej niż teatru żenady i wieśniaczego chamstwa. Na żadne spędy nazistowskie nigdy nie chodziłem. Nie byłem nawet na marszu 11 listopada. Ale drażni mnie ta cała nagonka na ludzi, którzy zwyczajnie z dumą deklarują polskość. Jeśli się nawrócili to nie można ich potępiać. I dlatego że to zrobili, już 100 tyś ludzi bierze udział w marszu, nie widzę w tym nic złego. Poza tym, na nazistów bardziej kreują ich media z tego co widzę. Aha, o ekonomi to Ty się lepiej nie wypowiadaj już kolego.

 47. Noam Abramowski – nie chodziło mi o krytykę poglądów Spencera, lecz o to, że na jego przykładzie można udowodnić istnienie liberalizmu konserwatywnego. Ta doktryna istnieje i fakt jej istnienia jest potwierdzony naukowo. Podobnie jak fakt istnienia narodowego socjalizmu.

 48. Noam Abramowski – nie chodziło mi o krytykę poglądów Spencera, lecz o to, że na jego przykładzie można udowodnić istnienie liberalizmu konserwatywnego. Ta doktryna istnieje i fakt jej istnienia jest potwierdzony naukowo. Podobnie jak fakt istnienia narodowego socjalizmu.

 49. Daniel Górny hahaha istnienie konserwatywnego liberalizmu, jak i narodowego socjalizmu jest tak samo "naukowo udowodniony" jak istnienie Latającego potwora spaghetti i sprowadza sie do tego, że istnieje tak długo, jak długo żyją ludzie twierdzący, że wierzą w coś tak absurdalnego.
  Oczywiście, w kapitalizmie bardzo intratnym zajęciem jest wymyślanie "naukowych" podstaw usprawiedliwiających obecny ład, ale od tego mam własny rozum, żeby nie łykać tych bzdur, bo twardo stopami po ziemi i widzę dokładnie, że "król jest nagi".

 50. Noam Abramowski Ponieważ kapitalizm w logiczny i oczywisty sposób prowadzi do kumulacji bogactwa, zwykłym ludziom wydaje się, że jedynym sposobem na przeciwstawienie się temu jest karanie bogatych. Np wyższymi podatkami i różnymi ograniczeniami. Problem polega na tym, że bogaci w najlepsze przerzucają wszelkie tego typu próby na zwykłych ludzi, czy to w cenach czy to w płacach. Czyli de facto karanie bogatych odczuwają wszyscy, głównie biedniejsi. Druga sprawa że podwyższanie poprzeczki dla bogatych, jest płotkiem, który tylko spowalnia, a dla biedniejszych jest murem nie do przeskoczenia. W ten sposób socjalizm w warunkach rynkowych, staje się paskudną hybrydą, którą można nazwać jedynie kapitalizmem kompradorskim. Jedynym rozwiązaniem dla kapitalizmu jest jest konserwatyzm- czyli oparcie systemu na wartościach. Po to, żeby nie powtórzyła się sytuacja z XIXw. I państwo te wartości powinno promować i wspierać. Wręcz pilnować ich. Tym czasem panuje trend na ateizm, egoizm i "sprawiedliwość społeczną". Państwo musi stanowić żelazne prawo, absolutnie niezależne i nie przekupne. To jedyny sposób na dobry kapitalizm i dobry system. Musi być państwo prawa.

 51. Noam Abramowski Nie wiem o co Ci chodzi człowieku? Proponujesz komunizm? Hę? Bo przeciągnięcie państwa na lewą stronę w tej chwili, to już praktycznie cofniecie się przed 89r. A może popierasz obecną sytuację, w której Polacy mimo że najbardziej pracowici, pozostają największymi biedakami Europy, po której tułają się od 15 lat. Biedniejsi od nas są tylko Rumuni i Bułgarzy w UE, ale oni nie pracują tyle. A więc to my jesteśmy najbiedniejsi.

 52. Dawid Olejniczak Co ty za dyrdymały wypisujesz. Jeśli wprowadzi sie powiedzmy 50% podatek dla ludzi o rocznym dochodzie ponad milion, to faktycznie biedni bardzo na tym ucierpią ;) A gdy podwyższy się płace minimalne i powróci się do przestrzegania podstawowych praw pracowniczych i podwyższy wreszcie żenująco niską płace minimalną, to z pewnością ucierpią na tym pracownicy :D
  Straszycie tym socjalizmem, ale faktem jest, że miliony polaków ucieka do tej wstrętnej socjalistycznej europy, gdzie pozostały resztki gwarancji socjalnych, a w polszy zostają sami frustraci, którzy zamiast walczyć o godne życie, walczą z wyimaginowana "komuną" i de facto o przywileje dla najbogatszych.
  A postulowany przez ciebie "powrót do wartości" to podręcznikowy gramfalon, czyli walka z czymś bliżej nieokreślonym, o coś bliżej nieokreślonego, żeby gawiedź miała zajęcie.
  Mnie obchodzą konkrety, czyli za co rodzinę wyżywię i zapewnię jej godny, bezpieczny byt. A wartości mogą być indywidualną sprawą każdego, o ile nie przynosi to szkody innym.

 53. Dawid Olejniczak hahaha wiedziałem, że w końcu ktoś mnie nazwie "komunistą", bo przecież jeśli jest się przeciwko kapitalizmowi, to musi się być za komuna, tak jak każdy przeciwnik PO musi być za PIS i vice versa :D

ZOSTAW ODPOWIEDŹ