UDOSTĘPNIJ
fot. flickr.com

Wiele nakazów i zakazów Kościoła katolickiego denerwuje nie tylko ateistów, lecz także wierzących. Jak wiadomo jednak wiara nie zawsze musi być lekka i przyjemna. O ile raczej nie dziwi konserwatywne podejście kościoła do spraw seksu, o tyle pewne zaskoczenie budzi nowe rozporządzenie polskiego episkopatu. 

Na zwykłej mszy św. nie słyszymy raczej instrumentów innych niż organy (czasem zastępowane przez keyboard), jednak rekolekcje, msze dla dzieci czy oazowe spotkania rządzą się nieco innymi prawami. Młodzi ludzie, spotykając się z Bogiem, lubią na przykład oddawać mu cześć, grając na gitarze elektrycznej czy perkusji. Niestety biskupi zdecydowali, że takich dźwięków podczas mszy już nie usłyszymy.

„Nie” dla hałasu

Biskupi wydali postanowienie m.in. o zakazie wykonywania w czasie mszy św. piosenek religijnych o zbyt świeckim charakterze. Zapadła decyzja, że w czasie nabożeństw w kościołach nie może być wykonywana muzyka „hałaśliwa”, kojarzona ze współczesną muzyką rozrywkową.

FRAGMENT POSTANOWIEŃ KOŃCOWYCH ZEBRANIA PLENARNEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI:

– Zabrania się wykonywania w ramach liturgii piosenek religijnych, których tekst często nie jest w ogóle religijny, a muzyka z reguły posiada charakter świecki.

– Podczas liturgii nie wolno wykonywać muzyki mającej charakter wyraźnie świecki, np. jazzu, big-beatu itp. Muzyka ta nie jest zgodna z duchem i powagą liturgii, nie sprzyja jej refleksyjnemu przeżywaniu, a ponadto często wyłącza całe zgromadzenie wiernych od udziału w śpiewie. Poza liturgią można urządzać specjalne nabożeństwa gromadzące młodych ludzi uprawiających ten rodzaj muzyki. Duszpasterze mają obowiązek tak kierować tymi nabożeństwami, by miały one charakter religijny i by zawsze płynęło z nich dobro duchowe dla uczestników.

Co z „Arką Noego”?

– Należy pilnie wystrzegać się, by pod pozorem podnoszenia okazałości nie wprowadzać do obrzędów czegoś czysto świeckiego albo niezgodnego z kultem Bożym” (MS 43). Jeżeli okoliczności za tym przemawiają można przed lub po zakończeniu obrzędu liturgicznego wykonać solową muzykę wokalną lub instrumentalną, byleby odpowiadała ona duchowi muzyki kościelnej.

– Poza organami wolno używać w liturgii innych instrumentów z wyjątkiem tych, które są zbyt hałaśliwe lub wprost przeznaczone do wykonywania współczesnej muzyki rozrywkowej. Wyłącza się z użytku liturgicznego, zgodnie z tradycją, takie instrumenty, jak fortepian, akordeon, mandolina, gitara elektryczna, perkusja, wibrafon itp.

Jaka przyszłość czeka teraz „kościelne” zespoły młodzieżowe? Czym by była „Arka Noego” czy „Luxtorpeda”, gdyby ich utwory wykonywano na kościelnych organach?

źródło: www.natemat.pl

12 szokujących faktów o śmierci, które zmrożą ci krew w żyłach

Gdzie pracował młody Bergoglio? Szokujące! 10 nieznanych faktów o papieżu Franciszku

 

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również