UDOSTĘPNIJ
źródło: ocdn.eu, flickr.com

Wiodąca detaliczna sieć w Polsce ma nowego właściciela. To już czwarty raz, gdy ta znana i potężna polska sieć przechodzi z rąk do rąk. To także największa transakcja sieci spożywczej w historii polskiego rynku.

Mowa o firmie Żabka Polska, która jest właścicielem sieci sklepów Żabka i Freshmarket. Samych popularnych „Żabek” jest w Polsce prawie 3 tys., co czyni sieć największą w Polsce (Biedronka ma sklepów niemal 2,7 tys.). Potężna sieciówka przejęta została przez CVC Capital Partners, który w 2015 roku nabył podmiot PKP Energetyka.

Poprzednim właścicielem Żabka Polska był podmiot Mid Europa Partners, który wszedł w posiadanie Żabki w 2011 roku. Wiadomo już, że transakcja ta kosztowała CVC około 5 mld złotych. O tym, czy finalnie do niej dojdzie, zadecyduje UOKiK.

 – Sprzedaż Żabka Polska jest największą transakcją w historii polskiego rynku detalicznego handlu spożywczego – podała kancelaria Greenberg Traurig, doradca CVC.

Żabka powstała w 1998 roku w Poznaniu. Wtedy to otwarto 7 pierwszych sklepów w Poznaniu i Swarzędzu. Do dzisiaj skromna sieć rozrosła się do rozmiarów prawdziwego molocha liczącego tysiące pomniejszych lokali. Te działają na zasadzie franczyzy.

pt

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również