UDOSTĘPNIJ

Podwyżki cen bardzo dają się we znaki budżetom domowym milionów Polaków. To będzie prawdziwy horror dla tych, którzy zarabiają najniższą krajową. Niestety, eksperci jednego z polskich banków poinformowali właśnie, że nie powinniśmy spodziewać się zmian w tej sprawie.

 – W najbliższych miesiącach ceny żywności prawdopodobnie nadal pozostaną „na wysokich poziomach” m.in. z powodu wysokich cen owoców (skutki wiosennych przymrozków) i tłuszczów jadalnych – oceniają ekonomiści z banku PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych opublikowanych przez GUS.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług w październiku drastycznie wzrosły i nadal będą rosły.

Dalsze wzrosty cen

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2017 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły 0,5%. To może wydawać się nie dużo, jednak w przypadku, gdy wszystko z czego korzystamy codziennie drożeje nawet o takie kwoty, to w skali miesiąca jest to znaczne utrudnienie dla najmniej zarabiających.
 – W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny żywności, odzieży i obuwia i w zakresie mieszkania – możemy przeczytać w podsumowaniu raportu.

Jak dodają eksperci banku PKO BP – wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych był najwyższy od pięciu lat. […] Odnotowano rosnące ceny warzyw, owoców oraz nabiału, podczas gdy w przeciwnym kierunku działały ceny mięsa drobiowego, wieprzowego i mąki – zaznaczono w komunikacie.

Fakt, że rosną ceny tak kluczowych dla konsumentów dóbr, jak żywność oraz koszty użytkowania mieszkania mogą powodować, że gospodarstwa domowe mogą postrzegać wzrost cen jako coraz bardziej odczuwalny – twierdzi ekonomista z Banku Pekao SA Adam Antoniak.

Taka sytuacja to prawdziwy koszmar dla milionów Polaków i ich rodzin, którzy utrzymują się z najniższego wynagrodzenia. Ich sytuacja przez najbliższe miesiąca znacznie się pogorszy, nie będzie ich stać na wiele produktów i usług codziennej potrzeby. Wielu z nich pogrąży się najprawdopodobniej w jeszcze większych długach.

Źródło: forsal.pl

Z TAKĄ obstawą przy bankomacie nikt cię nie ruszy!

Nie chcesz mieć raka? Nie jedz TYCH rzeczy!

 

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również