UDOSTĘPNIJ

Jest taki kraj, niezbyt zamożny, niezbyt poważany na świecie, nawet nie za bardzo wiadomo, gdzie leży. To znaczy, my wiemy, ale inni Europejczycy zwłaszcza z Zachodu nie, a już na pewno nie wie tego przeciętny Amerykanin. Mimo to mało kto może coś złego powiedzieć o jego mieszkańcach, bo nawet jakieś szczególnie silne stereotypy na ich temat się nie wykształciły. No i jeżdżą do USA bez wiz. I dobrodziejstwo demokracji ludowej też ich spotkało. Wiecie, czy nie wiecie o jaki kraj chodzi? Tak, chodzi o Republikę Czeską.

Wydaje się, że powinniśmy być sobie bliscy z braćmi Czechami. Bardzo podobny język, kultura, obyczaje. Podobna historia (wieloletnie zabory). Okazuje się jednak, że choć my Czechów lubimy i niektórzy nawet chcieliby czeskiej okupacji, to oni nas nie bardzo. Dlaczego? Ano dlatego, że uważają nas za zdewociałych pijaków. Jest taki dowcip w Czechach popularny. Dlaczego Polacy nie powinni dostawać unijnych dotacji? Bo wszystko wydadzą na Kościół. Nasi południowi sąsiedzi są całkowicie zlaicyzowani. Ponad połowa nie należy do żadnego związku wyznaniowego nawet formalnie. Nie ma religii w szkołach, nie ma księży w telewizji, nie mówiąc już o tym, by którykolwiek choć spróbował wpływać na rządzących w jakiejkolwiek sprawie, bo wiadomo, że żaden polityk by się tym nie przejął. Ich seksualność też nie jest skażona katolicką ideologią. Nasze spory o aborcje, in vitro, związki partnerskie Czechów po prostu śmieszą, a wielu przecierało oczy ze zdumienia, gdy dowiedzieli się, że na polskim rynku wydawniczym istnieje czasopismo ?Egzorcysta?

Z czego to wynika? Z historii. W Polsce Kościół był zawsze kojarzony w ruchem oporu wobec zaborcy. W Czechach zaś było odwrotnie. Katolikami byli zaborcy ? Habsburgowie, Kościół popierał władzę, zwalczał ruchy narodowowyzwoleńcze, zabił patriotę Jana Husa. To dlatego odwrócili się od Kościoła, i nawet protestantyzm nie dał rady go zastąpić. Panuje tam kult życia, a o zmarłych nikt się nie troszczy, nawet o ich szczątki.

Opieka medyczna jest na lepszym poziomie, państwo zapewnia bezpieczeństwo socjalne. Ludzie wiedzą, że nawet gdyby im się noga w życiu podwinęła, nie spadną na dno drabiny społecznej, bo choć socjal nie jest tam tak rozwinięty jak na zachodzie Europy, to pozwala nie martwic się że nie będzie czego do garnka włożyć.
Tam nie zwyciężyła neoliberalna ortodoksja, a kapitalizm z ludzką twarzą. Oczywiście, że są i minusy. Największy problem Czech, o którym się mówi głośno, to korupcja. A przy ich wszystkich zaletach to da się to chyba przeżyć zwłaszcza że jest to domena całego bloku wschodniego. Tam ludzi zajmuje kultura, a nie polityka, aborcja, szatan, gender, cywilizacja śmierci i wszystkie te brednie, którymi od 25 lat zatruwają nam życie nasi rządzący. Bardzo mocno dbają o życie kulturalne. Czesi uczą swoje dzieci wrażliwości na sztukę. Ludzie nie gadają bez przerwy o aborcji, (legalnej do dwunastego tygodnia, a i tak wykonuje się ich mniej niż w Polsce, a pigułki antykoncepcyjne są refundowane) tylko cieszą się życiem tu i teraz.

W Czechach po prostu łatwiej żyć. I zapewne przyjemniej. Może wiec ci sfrustrowani internauci, którzy jakiś czas temu ogłosili akcję ?Żądamy czeskiej okupacji? mieli rację? A może, zamiast tego weźmy z naszych słowiańskich braci przykład po raz drugi. Od nich przyjęliśmy katolicyzm, teraz od nich weźmy laickość państwa.

5 KOMENTARZY

  1. Oj biedny autor, wszystkiemu winna religia. Zapewne to katoliccy Niemcy i Polacy mordowali żydów w obozach, a laiccy bronili ich narażając własne życie. Czemu jeszcze w Polsce winna jest religia, na pewno Pan znajdzie jeszcze całe morze win Kościoła Katolickiego. Proszę śmiało wymieniać.

  2. Oj biedny autor, wszystkiemu winna religia. Zapewne to katoliccy Niemcy i Polacy mordowali żydów w obozach, a laiccy bronili ich narażając własne życie. Czemu jeszcze w Polsce winna jest religia, na pewno Pan znajdzie jeszcze całe morze win Kościoła Katolickiego. Proszę śmiało wymieniać.

  3. Oj biedny Pan Crom, jak zwykle trzeba w kazdym tekście znaleźć odniesienie do wojny, Niemców i Żydów… Skoro tak chcemy brodzić w odmętach historii, może warto wspomieć, że wyznawcy potwora spaghetti wysłali małych makaroniarzy na krucjaty w XIII w. A autor chciał tylko wspomnieć, że bez religjinych sporów ludziom żyje się lepiej.

  4. Daria Wojtkowska Nie zrozumiała Pani ani mojej wypowiedzi ani autora tego tekstu. Trudno, ale dobrze, rozumiem, że jako wzorcowy przykład szczęśliwego laickiego państwa przedstawiacie Francję. Ja za to nie rozumiem dlaczego laicyzacja Czech jest odpowiedzialna za wszelaki dobrobyt, a Katolicyzm Polski (z upływem czasu i tak coraz słabszy) za wszystkie nieszczęścia u nas.

  5. Marek Crom faktycznie nic nie zrozumiałam, bo jestem Chinką i korzystam z translatora. Tekst jest o Czechach, autor ani słowem nie wspomina o ''arkadii" jaką jest Francja, Pan straszliwie wybiega w swoich wypowiedziach od głównego wątku (tam Żydzi, tu Francja?? już Pan nas włożył do jakiejś szufladki i jest przekonany, że odbiegając od katolicyzmu popieramy gender, islamistów itd.??) Chodzi o to, że Czechy znalazły równowagę – księża zajmują się sprawami świętymi, ludzie – świeckimi, nie obserwuje się absurdu jaki występuje we Francji. Katolicyzm nie odpowiada za wszystkie nieszczęścia, ale podwójnie razi zło powodowane przez instytucję, która w swoim założeniu ma być dobra i szerzyć dobro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ