UDOSTĘPNIJ
fds.org.pl

Somalijczyk Elmi Abdi przybył do Polski i uzyskał status uchodźcy. Twierdzi jednak, że Polacy boją się kontaktu z ludźmi innych kultur i religii, co ma tworzyć potężną barierę. Myśli nad opuszczeniem naszego kraju, choć wcześniej nigdy o tym nie myślał. 

Abdi przyjechał do Polski z Somalii 20 lat temu i uzyskał status uchodźcy. Po tak długim okresie zaczyna myśleć o wyjeździe. Podkreśla, że uchodźcom jest trudno przystosować się do życia w Polsce, ponieważ gospodarze nie są zbyt przychylni wobec przyjezdnych z innych kultur.

Somalijczyk, który ma już polskie obywatelstwo twierdzi, że od niedawna zaczął bać się dalszego mieszkania w Polsce. Rosną nastroje antyimigracyjne, a on nie chce być kojarzony z „muzułmaninem, który będzie podkładał bomby”.

– Przecież Polacy przyjmują uchodźców od lat 90., a dzisiaj te kilka tysięcy uchodźców, którzy mają trafić do Polski, wywołało taką wielką awanturę. Zrobiło się tak, że Polacy są temu przeciwni – mówi w rozmowie z WP.

– Dotychczas, będąc już obywatelem Polski, nie miałem żadnych nieprzyjemności, ale ostatnio boję się. Jestem po prostu kojarzony z imigrantem, który przyjechał do Polski, aby zabrać pracę Polakom; muzułmaninem, który będzie podkładał jakieś bomby i gwałcił polskie kobiety. Boję się, że to pójdzie dalej i że wyjdzie na ulice. Teraz naprawdę zastanawiam się nad tym, żeby wyjechać z Polski. Wcześniej nie przyszło mi to do głowy i nawet nie miałem takich myśli – dodaje.

– Wiem, że trafiłem do Polski, która jest krajem katolickim. Nie miałem z tym problemu. Zachowywałem i zachowuje się wedle polskiego prawa. Mam swoją religię, modlę się pięć razy dziennie. Mam żonę, która jest Polką i katoliczką. Mamy wspólnie syna. Ja nie narzucam mu tego, aby był muzułmaninem, żona tak samo. Niech on sam zdecyduje, kim będzie chciał zostać, gdy już dorośnie – mówi Elmi, prezes Stowarzyszenia Somalijskiego w RP.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:

źródło: WP.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułRosyjscy internauci zachwyceni zachowaniem polskich kierowców (video)
Następny artykułJarosław Kaczyński: Interesuje nas ponad 230 mandatów
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również