UDOSTĘPNIJ

„Murzyn z Wyborczej”, czyli Jacek Hugo-Bader, który przebrał się za czarnoskórego, by zrealizować reportaż z Marszu Niepodległości dla „Gazety Wyborczej”, ma teraz poważne problemy. Został oskarżony o rasizm. Skarga już trafiła do Rady Etyki Mediów, a w drodze są kolejne kroki prawne. 

Jacek Hugo-Bader znalazł się na celowniku prawników z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris, którzy złożyli skargę do Rady Etyki Mediów w imieniu dr Bawera Aondo-Akaa, który faktycznie uczestniczył w Marszu Niepodległości jako czarnoskóry Polak.

Bawer Aondo-Akaa i prawnicy z Ordio Iuris oskarżają dziennikarza „Gazety Wyborczej” o rasistowskie i ksenofobiczne posługiwanie się określeniami „bambus”, „brudas”, „czarnuch”, „asfalt” i „Makumba”, które miały pojawić się w jego artykule. Uważają, że wykorzystanie tych ksenofobicznych sformułowań nie miało żadnego sensu w publikacji Wyborczej, ponieważ nie były to cytaty uczestników Marszu Niepodległości.

– Wykorzystanie skrajnie i drastycznie ksenofobicznych sformułowań pod adresem osób czarnoskórych nie było w tej sytuacji jakkolwiek uzasadnione zasadami rzetelnego dziennikarstwa. W szczególności, żadne z przywołanych, godzących w godność i cześć osób czarnoskórych określeń, nie stanowiło przytoczenia wypowiedzi uczestników Marszu Niepodległości. Przytoczone w opublikowanym artykule słowa stanowiły wyłącznie własną wypowiedź dziennikarza, dokonującego projekcji bezpodstawnie domniemywanych przez niego poglądów środowiska uczestników patriotycznego wydarzenia – czytamy w skardze Ordio Iuris.

Dr Bawer i Ordo Iuris zastanawiają się czy nie podjąć jeszcze innych kroków prawnych.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

 

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułHolokaust w “Gwiazdy Tańczą na lodzie” (VIDEO)
Następny artykułEfekt Trumpa miażdży Meksyk. Dramatyczne spadki
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również