UDOSTĘPNIJ

Z powodu protestów środowisk prawosławnych odwołano dwa koncerty polskiego zespołu, który miał wystąpić w moskiewskim klubie Monaclub. Chodzi o grupę muzyczną Batushka. Chrześcijański ruch w przeszłości protestował także przeciwko występom innych artystów, co doprowadziło m.in. do odwołania koncertów Marylina Mansona i polskiego zespołu Behemoth.

Prawosławni aktywiści doprowadzili do odwołania koncertu polskiego zespołu Batushka. Grupa planowała zagrać w rosyjskiej stolicy dwa koncerty. Członkowie zespołu określają graną przez siebie muzykę mianem „prawosławnego black metalu”. W swoich utworach wykorzystują cerkiewne pieśni połączone z elementami black metalu.

Prawosławni aktywiści z ruchu Soroka Sorokow uważają, że zespół otwarcie propaguje satanizm. Grupa wykorzystała na okładce swojego albumu prawosławne ikony z zamazanymi twarzami świętych oraz odwrócone krzyże. Według opinii Andrieja Kormuchina, który jest przewodniczącym prawosławnej organizacji, przeprowadzenie koncertu takiej grupy podczas Wielkiego Postu (red. prawosławni chrześcijanie obchodzą w tym roku Wielkanoc 1-go maja) oraz w bliskim sąsiedztwie cerkwi byłoby bluźnierstwem.

„Wysłaliśmy (red. do władz) powiadomienie o przeprowadzeniu pikiety na 4,5 tysiąca osób. Jesteśmy zmartwieni tym, że podczas Wielkiego Postu w klubie Monaclub polska grupa Batushka zamierza zagrać koncert. Oni wykorzystują symbole satanizmu – odwrócone krzyże. Swój album świętokradczo nazwali „Liturgia”, a utwory – „Ektenia”. Ektenia to szczególny, modlitewny zwrot do Boga.” – powiedział Kormuchin.

Chciałbym podkreślić, że nie realizuję żadnych celów politycznych. Batushka to forma sztuki, a nie ideologii” – stwierdził lider polskiego zespołu. – „ Nie było jakiejś grupy, która zainspirowałaby mnie do stworzenia tego projektu. Natchnęła mnie kultura, specyficzny nastrój, estetyka prawosławnej cerkwi, a także sympatia do black metalu”.

Po głośnym zdarzeniu, kiedy to uczestniczki grupy Pussy Riot sprofanowały moskiewską cerkiew pw. Chrystusa Zbawiciela, w kodeksie karnym Federacji Rosyjskiej pojawił się artykuł o odpowiedzialności za „obrazę uczuć religijnych”. Za popełnienie powyższego czynu na terytorium Rosji grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz grzywna.

Józef Gawron

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: vesti.ru

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułRząd w dysonansie poznawczym
Następny artykułNie żyje brytyjska socjalistka, szefowa państwowego szpitala. Czekała 9 miesięcy na operację
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również