UDOSTĘPNIJ
źródło: mycity-web.com, livescience.com

Naukowcy postanowili rozwikłać w końcu, które grupy młodych sięgają częściej po używki – ci, którzy zaliczają się do zdolniejszych czy ci mniej zdolni. Eksperci w końcu znaleźli odpowiedź na to pytanie, choć ta nie jest wcale jednoznaczna. Wyniki ich badań opublikowano na łamach tygodnika Time.

Naukowcy, w ramach badania, wzięli pod lupę zachowanie 6 tys. młodych w wieku 11-20 lat. Postanowili przyjrzeć się ich relacji z używkami. Doszli do wniosku, że na wcześniejszych etapach życia to ci mniej inteligentni częściej sięgają po papierosy. Z kolei zdolniejsza młodzież zdecydowanie częściej pije alkohol i pali marihuanę.

Zwłaszcza pod względem sięgania po konopie inteligentniejsza młodzież bije na głowę swoich „przeciętnych” rówieśników. Odnoszący sukcesy nastolatkowie sięgają po marihuanę regularnie dwa razy częściej. Natomiast nastolatkowie wycofani nauce w każdym wieku przodują w kwestii palenia papierosów. Jak podają naukowcy, taki stan rzeczy utrzymuje się także w późniejszych etapach życia.

 – Nasze odkrycie ukazujące, że młodzież o wysokich zdolnościach akademickich jest mniej chętna do palenia papierosów, ale bardziej regularnie pije alkohol i pali marihuanę. Ma to szerokie odzwierciedlenie w tym jak wygląda to u dorosłych – piszą brytyjscy naukowcy.

Jak twierdzą badacze, fakt, że inteligentniejsza młodzież częściej sięga po używki ma dwie przyczyny. Jedną jest chęć poszerzania horyzontów i zdobywania nowych doświadczeń. Jako drugą określają pochodzenie większości zdolnych, którzy wywodzą się z zamożnych i wykształconych rodzin. Bogactwo, w jakim się obracają, ułatwia im częsty dostęp do szerszej gamy używek.

pt

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również