UDOSTĘPNIJ
fot. wikipedia

Wszystko wskazuje na to, że nie dalej jak za pół roku w Luksemburgu dojdzie do rozdziału państwa od Kościoła, po rozpisanym w tym celu referendum. Jednym z jego skutków będzie drastyczne zmniejszenie liczby parafii z 274 do zaledwie 30.

Nikt jeszcze nie wie co się stanie z opuszczonymi kościołami i innymi budynkami sakralnymi, których w całym kraju jest ok. 500. W 274 parafiach pracuje 103 księży, którzy byli opłacani przez państwo ( 24mln euro rocznie). Po okresie przejściowym, tj 8 lat, utrzymanie pracowników i księży w Luksemburgu zostanie przerzucone na sam Kościół, z wyjątkiem arcybiskupa i wikariusza generalnego, którzy nadal będą utrzymywani przez państwo.

Aktualnie Luksemburg tworzy jedną archidiecezję podlegającą bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Na jej czele od 16 października 2011 stoi jezuita abp Jean-Claude Hollerich. Na terenie Wielkiego Księstwa Luksemburg mieszka 520 tys. ludzi, według nieoficjalnych danych (oficjalne nie istnieją) 90% z nich to katolicy.

źródło: tokfm

1 KOMENTARZ

  1. To jak najbardziej racjonalny kierunek zmian. Kościół powinien być w stanie utrzymywać się samodzielnie oraz dzięki wsparciu ze strony wiernych. Nie wszyscy są wierzący, nie wszyscy do Kościoła uczęszczają i w efekcie nie każdy ma ochotę aby jego pieniądze szły na ową instytucję. Trzeba jednak zachować czujność i jednocześnie eliminować wszelkie przejawy islamizacji. Jak sądzę nikt nie chce aby chrześcijaństwo w Europie zostało zastąpione przez islam…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ