UDOSTĘPNIJ
fot. wikipedia

Wszystko wskazuje na to, że nie dalej jak za pół roku w Luksemburgu dojdzie do rozdziału państwa od Kościoła, po rozpisanym w tym celu referendum. Jednym z jego skutków będzie drastyczne zmniejszenie liczby parafii z 274 do zaledwie 30.

Nikt jeszcze nie wie co się stanie z opuszczonymi kościołami i innymi budynkami sakralnymi, których w całym kraju jest ok. 500. W 274 parafiach pracuje 103 księży, którzy byli opłacani przez państwo ( 24mln euro rocznie). Po okresie przejściowym, tj 8 lat, utrzymanie pracowników i księży w Luksemburgu zostanie przerzucone na sam Kościół, z wyjątkiem arcybiskupa i wikariusza generalnego, którzy nadal będą utrzymywani przez państwo.

Aktualnie Luksemburg tworzy jedną archidiecezję podlegającą bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. Na jej czele od 16 października 2011 stoi jezuita abp Jean-Claude Hollerich. Na terenie Wielkiego Księstwa Luksemburg mieszka 520 tys. ludzi, według nieoficjalnych danych (oficjalne nie istnieją) 90% z nich to katolicy.

źródło: tokfm

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułKościół zablokował Oko Saurona, które miało zapłonąć nad Moskwą
Następny artykułGreenpeace zniszczył obiekt światowego dziedzictwa UNESCO
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również