UDOSTĘPNIJ

Jak wynika z najnowszych badań Eurostatu, luka płacowa między mężczyznami a kobietami w Polsce należy do najniższych w Europie. Różnice w płacach w Polsce wynoszą 6% i systematycznie zanikają.

W ostatnich pięciu latach w Polsce luka płacowa pomiędzy kobietami i mężczyznami zmniejszyła się o 5% co daje nam drugie miejsce jeśli chodzi o tempo i wartość zmniejszających się nierówności.

Ogólna wartość różnicy pomiędzy płacami kobiet i mężczyzn w Polsce wynosi 6% co daje nam miejsce na podium jeśli chodzi o najmniejsze różnice w zarobkach obydwu płci. Lepiej od Polski wypadły jedynie Słowenia (3%) i Malta (5%). Najgorzej z równością zarobków jest w Estonii (30%), Austrii (23%), Czechach (22%) i Niemczech (21%).

Eksperci portalu bankier.pl przypominają jednak dane GUS, z których wynika, że różnice w zarobkach kobiet i mężczyzn w Polsce wynikają głównie z uwagi na różnice w podejściu do pracy obydwu płci. Mężczyźni średnio spędzają o 4 godziny dłużej w pracy niż kobiety oraz częściej decydują się na pracę w kilku miejscach, kobiety natomiast częściej wybierają pracę na niepełny etat.

źródło: Eurostat/bankier.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułDżihadyści znowu niszczą bezcenne zabytki
Następny artykułPodczas kręcenia show wąż ugryzł Rafalalę w krocze
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również