UDOSTĘPNIJ

Charytatywność kontrowersyjnej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Przemocy jest tak wypaczona, jak cała polska publiczna służba zdrowia i mimo górnolotnych haseł z racjonalną dobroczynnością ma niewiele wspólnego.

Wokół Owsiaka zgromadziła się zapatrzona w niego sekta bezkrytycznych wyznawców niczym młodzież z Hitlerjugend w swojego guru Adolfa Hitlera i do tej sekty nie trafia żadna merytoryczna argumentacja. Są to ludzie nie chłodnego, analitycznego rozumu, którzy zanim się odezwą wszystko sobie wyliczą, przeanalizują pod kątem pragmatyzmu, celowości i efektywności tylko są to ludzie którymi rządzą emocje, histeria, zrywy i pobudki, bardzo szlachetne skądinąd, ale często kreujące nielogiczne działania i wypowiedzi.

Energia i zapał młodych ludzi do niesienia pomocy potrzebującym bliźnim, którą mogliby przeznaczyć na naprawdę pożyteczną filantropię jest marnowana przez kabotyna Jerzego Owsiaka. Sprowadza on ludzi dobrej woli z puszkami do roli inkasentów dobrowolnych quasi-podatków na rzecz m.in publicznej służby zdrowia, Sodomy Przystanku Woodstock oraz siebie samego. Wspólnie z żonką dobrze czując się w roli utrzymanków dobroczyńców z puszkami i sypiących do puszek. Okazuje się, że dzięki stworzonej zgrzebnej sieci spółek sam sobie wypisuje umowy o dzieło na wielotysięczne kwoty i sam sobie wypłaca kabzę. A żonce wypłaca marne 9 tysi na etacie. Podaję to tylko jako fakt, a nie przedmiot wzburzenia, czy frustracji, niech sobie wypłaca ile chce, byle mówił o tym otwarcie. A niestety szczegółowe kwoty, acz nie wszystkie można poznać tylko na stronie blogera Matka Kurka, z którym się sądził i gdzie skandalicznie osrał polecenie sądu nakazujące mu przedstawić pełną dokumentację rozliczeń finansowych. Skandaliczne, bo organizacja charytatywna powinna być w pełni transparentna!

Czytam iż w 2014 roku na „trzynastki” dla urzędników z budżetu państwo przeznaczono 5 miliardów złotych. To 100 razy więcej niż zebrał Owsiak tego samego roku. A trzeba też doliczyć ogromny koszt imprezy. Skoro jego pomoc polega na tym, że wstawia on nowoczesny sprzęt medyczny do publicznych szpitali, tam gdzie go nie ma, albo tam gdzie jest już zgraciały, to gdyby nie marnować pieniędzy na urzędasów, którzy na co dzień zajmują się klinczowaniem działalności prywatnym przedsiębiorcom, tylko przekazać te pieniądze (pobrane z podatków) na szpitale, to można by wstawić 100 razy więcej urządzeń ratujących ludzkie życie. Jeśli Owsiak dajmy na to jest w stanie wstawić 200 tomografów, 200 rezonansów magnetycznych i 200 aparatów płuco-serce, to nie dając dodatkowej pensji biurokratom można by wręcz zasypać szpitale 20 tysiącami tego typu urządzeń. Ergo, „Słoik” nie pomaga potrzebującym, tylko potrzebującym instytucjom. W 2014 roku przeznaczono na „trzynastki” o 50mln zł więcej niż w roku ubiegłym. Dokładnie tyle ile zebrała WOŚP. Minister finansów nie musiał ciąć kosztów na biurokrację, by wstawiać sprzęt do szpitali, bo osprzęt tam gdzie to najpilniejsze wstawi Owsiak. Zresztą nie wiemy, czy gdyby nie było Owsiaka to ten sprzęt nie zostałby jednak wstawiony do szpitali w których świeci się czerwona lampka pod tym względem, wszak to co zbiera WOŚP, to jest mniej niż 0,1% budżetu NFZ. Nie przesadzajmy z emablowaniem orkiestry.

Dla mnie filantropia to jest docieranie do potrzebujących, do których nie sięga państwo, a nie odciążanie finansowe budżetu państwa. Winna się wiązać raczej ze skromnością, a nie ostentacyjnym świeceniem czerwonym serduszkiem przyklejonym na czole. To jest oznaka próżności.

Postępowy dziadzio ubolewa, że krytycznie nastawieni do niego „hejterzy” w internecie nie są cenzurowani, a sam z publicznej konferencji wyrzuca przy pomocy „dresiarzy” dziennikarza TV Republika, który pyta o rozliczenia fundacji. No faszysta. Dziennikarz oczywiście. To jest stosowanie białoruskich standardów i łamanie prawa prasowego. Ale Jurka ono nie obowiązuje, skoro ma w poważaniu sądowy nakaz ujawnienia ksiąg finansowych i rżnie głupa. Jeden z „hejterów” napisał, że emerytów można zrobić metodą na wnuczka, frajerów na serduszko. Celnie. A jednak myślę, że superfilantrop z każdą chwilą odlatuje tak bardzo, iż w końcu wyląduje jak nie w sądzie to w zakładzie zamkniętym. I to będzie wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Przemocy.

Obserwuj moje profile, aby być na bieżąco z moimi felietonami:

83 KOMENTARZY

 1. Tak tylko w ramach jednego, nazwijmy to, punktu wypowiedzi autora. Skąd to przekonanie, że to NFZ ma za zadanie kupować sprzęt medyczny? To jest zadanie szpitala, ale owe szpitale nie stać na taki zakup, gdyż ze stawek NFZ za badania i zabiegi ledwo starcza na to, za co te pieniądze zostały dane. Trochę literatury, zanim podejmiesz się pisania, Autorze.

 2. To skoro publiczna służba zdrowia się nie sprawdza to dlaczego WSZYSCY jesteśmy zmuszani do płacenia na nią? Na zachodzie wszyscy korzystają z prywatnej służby zdrowia i jak się okazuje, sektor prywatny zawsze lepiej sobie radzi niż publiczny i w dodatku jest rentowny oraz wbrew pozorom niedrogi.

 3. Proszę zauważyć, że to jest artykuł podpisany przez konkretną osobe, a takie mogą być albo są opiniotwórcze. Te wiadomości obiektywne podpisywane są jako wiadomości pikio, czy jakoś tak :)

 4. "Wokół Owsiaka zgromadziła się zapatrzona w niego sekta bezkrytycznych wyznawców niczym młodzież z Hitlerjugend w swojego guru Adolfa Hitlera i do tej sekty nie trafia żadna merytoryczna argumentacja. Są to ludzie nie chłodnego, analitycznego rozumu, którzy zanim się odezwą wszystko sobie wyliczą, przeanalizują pod kątem pragmatyzmu, celowości i efektywności tylko są to ludzie którymi rządzą emocje, histeria, zrywy i pobudki, bardzo szlachetne skądinąd, ale często kreujące nielogiczne działania i wypowiedzi." Tak samo jak u Korwina, Wiplera i jego "wiplerjugend". Różnicy nie widać.

 5. przecież to nie jest obowiązkowe, to czemu tak boli niektórych WOŚP ?
  żal że na tacę w tym dniu pójdzie mniej?
  sprwadź Karitas jak on będzie tak transparentny jak WOŚP to zmienię kierunek datków.

 6. Obowiązkowe to nie jest, ale wrzucanie do puszek. Organizacja finałów w miastach pochłania często większe kwoty niż uzbierane pieniądze. A pieniądze z samorządu na ten cel idą z kieszeni WSZYSTKICH podatników.

 7. Właśnie o tym mówię, skoro jest to robione z pieniędzy publicznych i jest nieefektywne to po co dłużej to utrzymywać? Jakby zmienić prawo dotyczące opieki zdrowotnej to okazałoby się że prywatne firmy lepiej sobie poradzą ze wszystkim bo od tego czy będą dobre i opłacalne będzie zależeć to czy się utrzymają na rynku a szpitali publicznych nikt nie zlikwiduje mimo że są nieopłacalne i nie spełniają swoich funkcji ponieważ przemoc państwa za nimi stoi.

 8. Bartłomiej Bąk Napewno idzie trochę z podtków (na Świątynię Opatrzności też poszło) tylko z tą różnicą, że WOŚP kupuje i się rozlicza,papiery WOŚP-u możesz przejrzeć w każdej chwili, pokaż mi rozliczenia Karitasu, Radia Maryja itp.
  Całą tą akcję rozkręca kler bo ma w tym swój cel a jaki? (to chyba wszyscy wiedzą), ja i moja rodzina odpukać jeszcze niekorzystaliśmy z tego sprzętu (i oby tak zostało) ale wielu dzieciom ten sprzęt uratował życie i czy mi żal tych podatków na ten cel? NIE ŻAL MI WCALE, żal mi pieniędzy na wypady do Madrytu, tacy nieskaźitelni też pluli na WOŚP i kim się okazali?
  zostawiam to Twojej opinii.

  Nie odpisuje już na żadne posty bo po prostu nie ma to najmniejszego sensu.

  JA MAM SWOJE ZDANIE JAK KILKANAŚCIE MILIONÓW POLAKÓW I JGO NIE ZMIENIE DLA GARSTKI ZAWISTNIKÓW.

 9. Jakim trzeba być jełopem, żeby się akcji Owsiaka czepiać? A niech sobie Owsiak bierze z tego i milion, nawet pięć! Ważne, że dzięki niemu mamy coraz więcej sprzętu do ratowania życia! Takim jesteś przeciwnikiem tej akcji? To odmów pomocy gdy trzeba będzie ci życie ratować sprzętem zakupionym z zebranych pieniędzy.

 10. Dokładnie. Co za różnica kto sprzęt kupuje (szpitale czy NFZ), skoro szpitale mają pieniądze wyłącznie (z tego co mi wiadomo) z NFZ'u? Autorowi chodziło o chorą biurokrację, która zamiast kupować potrzebny sprzęt do szpitali nakłada na obywateli kolejny "podatek" w postaci Owsiaka ("No bo jak to, nie dasz na biedne, chore dzieci?"), a pieniądze wcześniej pobrane/zrabowane przekazuje urzędnikom, którym wcale źle się nie wiedzie.

 11. Nie do końca tak jest, bo z pieniędzy publicznych organizowanych jest pełno koncertów w gminach, bardzo drogich imprez, które mają przyczynić się do promocji WOŚP-u. A więc przestała to już być instytucja w pełni prywatna. Dodatkowo w budżecie państwo przeznacza mniej pieniędzy na służbę zdrowia, bo zdaje sobie sprawę, że będzie realizowana akcja i sporo środków będzie można wykorzystać. Czyli akcja Owsiaka niespecjalnie wspiera sytuację w szpitalach.

 12. Nie wiem czy przeczytał Pan cały artykuł, albo czy zrobił to Pan ze zrozumieniem, ale autorowi chodziło o to, żeby pokazać skąd te pieniądze POWINNY być, a na co są przeznaczane. Skoro jest pewna pula publicznych pieniędzy, a potrzebny jest sprzęt medyczny ratujący życie, to czy nie jest obowiązkiem NFZ/państwa ten sprzęt ufundować? Zamiast, przykładowo jak wspomniał autor, wypłacać trzynastki urzędasom, którzy z głodu bez nich nie umrą.
  Nie chcę snuć tutaj teorii spiskowych, ale… powiedzmy że jesteś u władzy, jesteś chciwy, ale boisz się o stołek swój i swoich znajomych, bo ciągle wychodzą nowe afery. Masz dwie opcje:
  a) przekazujesz te pieniądze do skarbonki NFZ, tam kupują za nie nowoczesny sprzęt. W mediach raczej cicho, nie masz z tego mały profit.
  b) zatrudniasz (nie mówię, że tak jest, ale przy tych wszystkich aferach w naszym rządzie to byłby pikuś) charyzmatycznego kolesia, który zbiera pieniądze na biedne dzieci, kupuje za Ciebie sprzęt do szpitali z KOLEJNYCH pieniędzy zabranych ludziom, taki dobrowolny podatek (przecież te pieniądze idą do NFZ, czyli jakby do państwa), a Ty z tego co zaoszczędziłeś na sprzęcie fundujesz swojemu najwierniejszemu elektoratowi, tym których utrzymujesz, trzynastki, podwyżki i tym podobne, przez co umacniasz swój elektorat, a przy okazji sobie też parędziesiąt tysięcy skubniesz, bo przecież Tobie też trzynastka się należy.
  Którą opcję wybierasz?

 13. a tych wydanych na tego co samochodem z 30000 przejechanymi kilometrami wziął kasę za ponad 70000km i wydawał po 19000zł za korektę swego przemówienia (14 w sumie)znajomkowi to już obłudo nie?

 14. Miroslaw Wilkowicz Jurek Owsiak ze swych wszystkich akcji przekazał 35 % zebranych pieniędzy.Caritas mimo, że zebrał tych pieniędzy znacznie mnie przekazał ich 98%. Skąd wiem? Ano można sobie poczytać na stronach fundacji ich przychody i rozliczenia. Nie szkalowałbym imienia dobrej organizacji bo ,,należy do kleru"

  • To jest klamstwo. Kolejna osoba opiero sie na wycinku jakiegos sprawozdania niewiadomo skad, aby udowodnic swoja teze. Cyt:
   Kupno sprzętu dla szpitali i rozliczenia z tym związane to operacja rozłożona w czasie. I po to, aby rozliczyć sam finał, powinni sięgnąć nie do sprawozdania składanego w Ministerstwie Pracy, ale tego, które WOŚP wysyła do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Jest powszechnie dostępne.

   I wtedy obraz się zmienia: w roku 2012 wydatki na organizację finału wyniosły w sumie ok. 3,7 mln zł. Z tego 2,5 mln zł to koszty pokryte z zebranych środków (serduszka, plakaty, materiały biurowe, obsługa wolontariatu, usługi przewozowe, telekomunikacyjne itd.). Resztę sfinansowali sponsorzy. A sama akcja przyniosła 48 mln zł.

   Czyli na organizację finału poszła nie połowa, ale zaledwie 5,2 proc. zebranej sumy. W sprawozdaniu dla MAiC (Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji) wyszczególniono dokładnie, co za to kupiono.

 15. Każdy może sprawdzić CARITAS , bo ten w przeciwieństwie do WOŚP jest transparentny i nie żongluje firmami-spółkami jak Owsiak , wystarczy przyjrzeć się dokumentacji , która w CARITASIE jest jawna w przeciwieństwie do utajnionej przez Owsiaka . Jak wiadomo nie dostarczył jej na żądanie sądu . Przy czym CARITAS przekazuje 99% zbiórki a WOŚP zaledwie około 50%. CARITAS bez pomocy mendialnej zbiera i przekazuje dla potrzebujących dziesięciokrotnie więcej niż Owsiak tylko , gdzie we łże mendiach o tym fakcie usłyszysz ?

 16. A, żebym nie wyszedł na złego i okrutnego faszystę od Korwina, który gnębi kobiety i niepełnosprawnych, do tego skąpi 5 złotych do puszki wrzucić Owsiakowi, czyli prawie tak jakbym jebnął niemowlakiem z nowotworem o ścianę: to będzie w zasadzie mój pierwszy rok, kiedy mam swoje własne zarobione pieniądze i jak akurat będę na ulicy, to wrzucę do puszki z serduszkami. Wiesz dlaczego? Bo jest taka potrzeba, gdyż żyjemy w chorym i patologicznym państwie, które najpierw zbiera (moim zdaniem trochę zbyt) wysokie podatki, a później nie stać go nawet na utrzymanie służby zdrowia, emerytów i rencistów (czyli podstawie), nie mówiąc już o nowoczesnych drogach, które u nas nadal są rzadkością. I dlatego moim zdaniem ważniejsze jest głosowanie na partie spoza aktualnego systemu rządzącego, niż wrzucanie do puszki.
  Albo publiczna służba zdrowia działa i takie działania nie są potrzebne, albo zmieniamy system na prywatny (przynajmniej po części, aby najbiedniejsi nie zostali bez opieki).

 17. Owsiak ma tyle wspolnego z harytatywnoscia co NFZ ze zdrowiem. Mozna nazywac Owsiaka złodziejem oszustem, można wychwalac jego dzialnosc i roboc z niego meza stanu, lecz obydwa stwierdzenia w moim odczuciu sa nieprawdziwe. Punktem zapalnym w tym problemie jest zła świadomość ludzi na podmiot na jakim działa WOŚP – zla definicja. Organizacja Owsiaka nie jest organizacja harytatywna ale nie jest tez organizacja zlodziejska i niemoralna taka o jakiej wspomina autor. WOŚP to przede wszystkim biznes, najzwyczajny w swiecie biznes z częściowym wkładem harytatywnym, dzialalnosc gospodarcza ktorej usluga jest napełnianie ludzkiej świadomości przetwierdzeniem że pomogli, usluga jest zaspakajanie sumień. Owsiak to zywczajnie wykorzystał i spienieżył. Osoby majace pretensje do Owsiaka uwazam za niepoważne rownie dobrze mmożecie miec pretensje do jakiegokolwiek uslogodawcy za to ze sprzedaje swoje wyroby. Taki jest biznes tka ske robi interesy, jedni zarabiaja produkujac chleb inni stalowe konstrukcje a jeszcze inni na naiwnosci. Z kolei osoby wychwalajace Owsiaka za swoja działalność uwazam tak jak powiedzialem wyżej za naiwnych. Dajecie sie wykożystywac w imie marnego przeswiadcxenia i samoswiadomosci, że pomogliscie a tak naprawde czynicie zło nie dlatego ze placicie drugi raz za ta sama usluge za ktora zaplaciliscie wczesniej w podatkach( to tak jakby zapłacić za jednorazowe pojscie do fryzjera dwa razy) a za to ze odbieracie w ten sposób odpowiedzialność i obowiazki rządu, ktory odprowadzajac podatki ma obowiazek świadczyć uslugi medyczne. To jednak czy ten system publiczny działa czy nie, nie ma tak naprawde znaczenia i nie jest to argument do dawania na Owsiaka z tego wzgledu że to wasza odpowiedzialnosc czy on działa czy nie bo to wy wybieracie rząd.

 18. Krystyna Drazek Pani Krystyno, po pierwsze proszę nie powtarzać danych udostępnionych w obrazkach, bo te akurat jakiś czas temu zostały obalone. Jakiś czas temu ktoś już kwoty z tego obrazka obalił, wbrew pozorom w całkiem sensownych artykule.
  Miroslaw Wilkowicz Czy przeczytał Pan cały artykuł? Tu nie chodzi o jakieś kilkanaście tysięcy, tylko o MILIARDY złotych wypłacane jako zupełnie niepotrzebne trzynastki, ZAMIAST na sprzęt.
  Do wszystkich: Ten artykuł nie jedzie po Owsiaku, tylko po systemie w jakim żyjemy, który przeznacza pieniądze nie tam gdzie potrzeba, tylko próbuje przekupić swój elektorat na następne i następne wybory.

 19. Sandra I. Szaja złamię zasadę i raz odpowiem, jasne że też jest to obłuda, ale na tym forum rozmawiamy o WOŚP-ie i o ludziach którzy to opluwają, a Radek narazie tego nie czynił.
  A jeżeli jest to prawda co piszesz to nie ma dla mnie wyjątków, (zaznaczam jestem bezpartyjny i z nikim nie sympatyzuję). Wyprawe madrycką wspomniałem tylko z tego powodu (często oglądam Kawę na ławę) i tam słuchałem od tego bufona jak to wszyscy kradną oprócz niego.
  Prawda jest taka, jakby w Sejmie nie można było sie nachapac to posłów trzeba by z łapanki brać, i dobrze o tym Wiesz, czy to będzie PO czy PIS czy inna partia bajzel będzie ten sam tylko w innym wykonaniu, rzadziły juz wszystkie partie i jakos nie widzę żeby za rządów którejkolwiek było lepiej.

 20. Krystyna Drazek proszę uzgodnić dane w woim sztabie:
  kolega pisze: "Jurek Owsiak ze swych wszystkich akcji przekazał 35 % zebranych,Caritas mimo, że zebrał tych pieniędzy znacznie mnie przekazał ich 98%. Skąd wiem? Ano można sobie poczytać na stronach fundacji ich przychody i rozliczenia"

  pani pisze:"Przy czym CARITAS przekazuje 99% zbiórki a WOŚP zaledwie około 50%. CARITAS bez pomocy mendialnej zbiera i przekazuje dla potrzebujących dziesięciokrotnie więcej niż Owsiak"

  Proszę podać mi adres internetowy gdzie mogę zobaczyć papiery Caritasu?

 21. a ja powiem tak – w moim regionalnym szpitalu, gdzie kruki mówią dobranoc jest nawet sprzęt oklejony logotypem wielkiej orkiestry, więc skoro takie małe miejscowości jak moja ma sprzęt z WOŚPu tzn że z pieniędzy Orkiestry nie są finansowane tylko renomowane szpitale ot dla pokazówki i picu ale nawet te mniejsze w wiejsko-miejskich placówkach. Wszyscy Ci co tak śmiało bojkotują Owsiaka opierają swoją wiedzę zbudowaną na wpisach z fejsbuka. I tak i tak byście nie dali złotówki NIKOMU więc teraz przynajmniej możecie się usprawiedliwić i z argumentować kolegom, że przeczytaliście wpis przekonujący na "internecie". Ufff, kamień z serca, w końcu złotówka w kieszeni – ludzie!.

 22. Zastanawia dlaczego żaden z oponentów nie napisze wprost że jest to akcja niepotrzebna.Wypaczająca wszelkie charytatywne pojęcia.Że jest to zło i w ogóle.Odpowiedź jest jedna. Tak po cichu boją się że któregoś dnia sięgną po pomoc do WOŚP. A jak jej nie będzie to dokąd się udać?!.

 23. ,,emerytów można zrobić metodą na wnuczka, frajerów na serduszko" to jest prawda ja nigdy na orkiestre tego Pana nie chodziłem i nie mam zamiaru chodzić. Owsiak ładuje ludzi w bambuko owszem kupuje sprzęt i np rządowa stacja jak TVN pokaże 3 przykłady którym Owsiak pomógł ale nikt nie pomyśli ( a ciekaw jestem czy ta pomoc jaki to % w porównaniu do zakupowanego sprzętu przez NFZ ). Jeżeli Owsiak nie chce by mu w dupę wchodzono to sam powinien ujawniać wszystkie dane finansowe powinien być przezroczysty niczym urna w tegorocznych wyborach parlamentarnych. Bo puki co ja mam takie zdanie ,że w ciula robi nas NFZ choć obywatele płacą takie składki ,że z dostępem do lekarza i sprzętem nie powinno być problemu ,,to już kot i pies ma łatwiejszy dostęp do weterynarza niż człowiek do Lekarza" oraz Owsiak który niby pomaga ale do końca pokazuje do grosza na co idą pieniądze ludzi. A idą między innymi na promowanie WOŚP czyli między innymi burdelownie Przystanku Woodstock.

 24. MAM pytanie idziesz z dzieckiem do szpitala, patrzysz inkubator z seduszkiem, łóżeczko z serduszkiem to mówisz lekarzowi tu moje dziecko nie położę bo Owsiak to oszust i nie płacę na niego. Idziesz drugi, trzeci szpital a tam znów te serca – mówisz – trudno nie położę dziecka niech leczy się w domu – sumienie chyba ci nie pozwoli aby twój dzieciak leżał na "Owsiakowych" oddziałach.
  A jeśli służba zdrowia prywatna taka rewelacyjna, to dlaczego gdy prywatyzują przychodnie i szpitale – personel, pielęgniarki i lekarze strajkują, ugrupowania polityczne buczą i nawołują do strajków – to może mi ktoś odpowie gdzie to eldorado?

 25. Co tu duzo mowić. Skoro wspomnieni politycy kradną i najpewniej nigdy nie przestaną to dlaczego Jurek i jego ziomki nie mieliby czegoś skubnąć. Przy okazji pomogą, kupią trochę sprzętu dzięki któremu uratuje sie kilkoro dzieci. Niech kradnie ile chce puki cos oddaje na pomoc innym.
  Swoją droga, zbieracie sie do kupy i kupcie ten sprzęt, zobaczymy jak wam to wyjdzie.

 26. Niech nawet Owsiak sobie weźmie nawet i 20%, ale potrzebujący mają 80%, czyli naprawdę dużo, to że ty stracisz te 5 zł to niech nawet te 4 zł trafią do potrzebujących!

 27. Fundacje musza miec transparentne raporty finansowe. Pytanie jsst takie czy ktos umie takowe czytac.
  Pozatym niech mi ktos powie: ilez to NFZ kupuje sprzetu ?? Bo mi sie wydaje ze nie kupuje…To nie lezy w obowiazkach NFZ. Spekulacje tego typu wiec sa bez sensu

 28. Krzysztof Kozak jeżeli sprywatyzjuemy służbę zdrowia to najbardziej ucierpią właśnie biedni a co do tego pisma które mówi o niepłaceniu do skarbonek to po części się zgadzam, jak pieniądze idą na szczytne cele to ok a jeżeli za te pieniądze są organizowane jakieś woodstoki albo tym podobne to już mi się to nie podoba, za takie koncerty młodzi powinni sobie sami zapłacić ze swoich zarobionych pieniędzy a nie z portfela rodziców

 29. co sie tyczy WOŚP i towarzysza Owsiaka to ja mam tylko jedno male ale niech pokaze te ksiegi i bedzie spokoj bo osoba ktora sie podjela takiej akci powinna byc przejzysta i klarowna a wszystkie sprawy finansowe powinny byc do wgladu dla kazdej osoby bo azeby wszyscy mogli sie dowiedziec co sie z ich pieniedzmi dzieje a ci co nie daja zostana wtedy przekonani ze jest (lub tez nie) wszystko ok. A jesli chodzi ci o pomoc innym to sam pomagam ludzia w moim otoczeniu oddaje swoj czas i pieniadze moze nie sa to miliony ale tyle na ile mnie stac a najlatwiej jest dac 5zl na rok do puszki i twierdzic ze sie jest swietym a wyjdz na ulice i zobacz ilu ludzi potrzebuje chocby dobrego slowa lub kromki chleba i wtedy pochyl sie i wyciagnij reke.

 30. I po co ci to było ? Nam to jest potrzebne poczytaj wypowiedzi rodzicow ltorych nowonarodzone dzieciątka musieli miec operacje a na urzadzenuach byl owsiaczek
  I ja bo od poczatku zawsze bralam udzial kiedy nie mialam pieniazka rzucilam zlote kolczyki . Jestem dumna z naklejonego serduszka i wstydze sie kiedy go nie mam a raz sie zdarzyło ;)

 31. Tak, pieniądze powinny być od panstwa ale jak ono jest głuche na potrzeby swoich obywateli,to trzeba takiego pospolitego ruszenia jakim jest Orkiestra, Polacy z tego słyną,ze jednoczą się, gdy jest taka potrzeba. I nie ma co wylewać pomyj na Owsiaka,tylko samemu ruszyć tyłek a nie pić piwa i liczyć na energetyki…

 32. To jest bardzo obraźliwe zdanie : " Wokół Owsiaka zgromadziła się zapatrzona w niego sekta bezkrytycznych wyznawców niczym młodzież z Hitlerjugend w swojego guru Adolfa Hitlera i do tej sekty nie trafia żadna merytoryczna argumentacja. " typowe dla PiSlamistow , którzy mogą bezkarnie obrażać wszystkich . Amen

 33. Tak patrzę na te komentarze i zastanawiam się ile z osób toczących pianę albo nawet i normalne argumenty (za te drugie – chwała Wam) posiada jakąkolwiek realną wiedzę na temat funkcjonowania NFZ-tu? Znaczy wiecie, realną – nie to, co jakieś randomowe osoby nawypisywały w Internecie ani nawet nie to, czego się domyślacie ;) Uprzedzając plucie jadem/oskarżenia/whatever – ja takiej wiedzy dużo nie posiadam. Mam jej stosunkowo niewiele (choć przyznam z niejakim zadowoleniem, że "mam" nie wzięło się tu znikąd) i dlatego zwyczajnie staram się nie wypowiadać za dużo na te tematy.

 34. Sławek Toczas Walczak A już pieprzyć to prawo i ujmowanie tego typu tekstów w ramy jakichkolwiek reguł. Takie zachowanie jest po prostu wredne, niesmaczne i po prostu kutafońskie. Nie mówiąc o tym, że przemawia do poczucia estetyki jak penicylina do grzybów. Plus, baaaardzo często używają go osoby, które zwyczajnie nie mają argumentów na potwierdzenie swoich racji, no i sorry, ale wydaje mi się, że porównywanie tych organizacji i ludzi świadczy, cóż, mówiąc niezbyt dyplomatycznie, o pewnej… ja wiem, histerii w argumentacji? Rozpaczliwej potrzebie zgnojenia i obrażenia drugiej strony w dyskusji – czy tutaj strony, o której się mówi? Ewentualnie ciemnocie historycznej i kilku innych średnio przyjemnych rzeczach. Pewnym jest natomiast to, że Owsiaka i WOŚP można potępić w sposób kulturalny, powtarzam – kulturalny i bardziej rzeczowy niż porównywanie ze znanym przywódcą niemieckim ;)

 35. Wylicza pan ile pieniędzy poszło na 13tki dla urzędników zamiast na szpitale, ale to chyba nie Owsiak wypłaca te pieniądze. Polska jest chorym krajem, nie ma co do tego wątpliwości. Gdyby WOŚP nie kupiła tego całego sprzętu do by go wogóle nie było a 13tki i tak by były. Jestem wdzięczny Jurkowi, że dzięki jego akcji moje dziecko mogło być przebadane zaraz po urodzeniu a nie leczone dopiero wiele lat później. A jeśli chodzi o pozostałe rzeczy to wszyscy którzy prowadzą fundacje charytatywne żyją z części zebranych pieniędzy żeby móc działać tylko w tym celu. Szczególnie widać to po okręgowych dyrektorach Caritasu.

 36. Panie Tomaszu, polecam artykuł p. Łukasza Warzechy, tam jest wszystko na temat Pana wpisu. Gdyby były osobne szpitale pod np. patronatem czy finansowane przez WOŚP to owszem takie stwierdzenie / deklaracja jest właściwa. A tak to można to włożyć miedzy bajki.

 37. Ktośtakijakjo Nijakie Biedni ucierpią to fakt, ale generalnie oni cierpią teraz bardziej. Np. kogoś bogatego stać by leczyć się prywatnie, zamiast czekać kilka miesięcy, kogoś biednego nie. Gdyby zostawić ludziom te składki w kieszeni, dać jakąś możliwość dla najbiedniejszych wzięcia kredytu od państwa bez oprocentowania gdyby spadły na nich ciężkie koszty, który by sobie spłacali potem, to i tak wyszliby na plus. Większość z nich.

 38. Miroslaw Wilkowicz Rozpatrujemy dwie strony medalu. Jeśli dana przykładowa organizacja X (nie rozpatrujmy tego teraz na przykładzie wośp bo to budzi kontrowersje…) z 5 zebranych złotych, 2 zostawia dla siebie, 3 oddaje na cel, to mamy sytuacje dziwną. Jedna osoba będzie się może cieszyła, że jest jakieś wsparcie, jakiś sprzęt w tym wypadku jest kupowany i ratuje życie, druga zapyta dlaczego nie idzie wszystko na właściwy cel. Obie mają racje. Radia Maryja i TV Trwam bym w to nie mieszał. Zwłaszcza, że o ile w tvp jak jest wywiad z panią premier to się pytają ją czy woli szpilki czy dres, to w TRWAM jak już zaproszą polityka znaczącego to poruszą problemy Pendolino, energetyki itd. Która z tv rodzimych przeprowadziła wywiad z N. Faragem? Trwam.

 39. Andrzej Pilitowski Bez przesady, ile Wośp oddaje z uzbieranych pieniędzy można to łatwo sprawdzić,
  a co do TV to jest jasne że każda TV ma swoje preferencje, z tą tylko różnicą, że np. TVP może zadawać delikatne pytania dla swoich i ostre dla przeciwników, ale przeciwnicy mogą odpowiedzieć bo są zapraszani do TVP, TVN, Polsat.
  Do TV Trwam zapraszani są tylko swojacy i klepią na każdego, który nie ma najmniejszej szansy obrony.
  Proszę mi pokazać wywiad, rozmowę w TV Trwam, nie wiem z kim ale np. Miler, Palikot, Dębski, można dużo jeszcze wymieniać (PO celowo pominąłem).
  Uważam że każda TV nie jest obiektywna (każdy powinien wyciągnąć swoje wnioski, a nie ślepu ufać TV czy też prasie), ale TV Trwam bije rekordy pod tym względem.

 40. A ludzi, którzy są przeciwko Owsiakowi proszę ich aby nie robili wody z mózgu innym. Są przeciwni – niech nie wrzucają do skrzynek. Jeśli uważam lub nie wierzę jakiś fundacji, a obecnie w naszym kraju jest bardzo dużo pseudo-fundacji to im nie wrzucę i koniec kropka. Nawet te znane też do końca nie są uczciwe. Niedawno był przypadek – matka przez znaną fundację zbierała na operację syna pieniądze /przez ich konto/. W międzyczasie syn zmarł więc postanowiła, że pieniądze nazbierane na jej dziecko przekaże na inne dzieci /to jej pieniądze/ i mała problem, żeby przekazali te pieniądze. Początkowo jej odmówili tłumacząc się, że to ich pieniądze – a przecież każdy wpisuje imię i nazwisko osoby potrzebującej. Dopiero po interwencji oczywiście prasy i telewizji oddali jej pieniądze. Albo inni się skarżą jakie "prowizje bierze fundacja za pośrednictwo w przekazaniu pieniędzy" czy to jest uczciwe…..

 41. Ola Nowok Nie do końca tak jest, bo w akcje w WOŚP zaangażowane są instytucje państwowe, same finały imprez są finansowane z lokalnych budżetów, więc także z moich podatków. Także czy chce czy nie chce to ….

  • To jest nieprawda. Gminy głównie udostępniają swoje zaplecze, np. domy kultury. A misją TVP jest wspieranie pożytecznych akcji społecznych – daje swój sprzęt, a jednocześnie dobrze zarabia na reklamach emitowanych wokół finałów.

 42. To teraz noś w portfelu plakietkę z napisem „Nie ratować sprzętem WOŚP”. Ciekawe jak długo pociągniesz grubciu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ