UDOSTĘPNIJ

Poniżej publikujemy rozesłaną do mediów informację prasową dotyczącą listu otwartego środowisk lewicowych. 

„Ponad 200 osób – wśród nich naukowcy, działacze związkowi i spółdzielczy, pisarze i pisarki, aktywiści i aktywistki ruchów miejskich – wystosowało apel o budowę politycznej alternatywy dla SLD i Twojego Ruchu.

Organizatorzy i organizatorki apelu chcą innej polityki, budowanej oddolnie i bez skompromitowanych elit politycznych. Odwołują się do doświadczeń greckiej Syrizy, hiszpańskiego Podemos czy słoweńskiej Združenej Levicy. Te młode partie zdobywają coraz większą popularność w krajach, które – podobnie jak Polska – borykają się z nierównościami i skostniałą, oderwaną od realiów życia zwykłych obywateli klasą polityczną.

Jak piszą autorzy i autorki, list powstał w szczególnym momencie: „Za 10 miesięcy odbędą się wybory parlamentarne. Mur, który blokował wejście niezależnej lewicy do Sejmu, jest słaby jak nigdy dotąd. Ruch Palikota po dwóch klęskach wyborczych praktycznie się rozpadł, a skompromitowane SLD traci resztki swojego żelaznego elektoratu i marzy już tylko o tym, aby zostać przystawką PO”.

„Mam 26 lat, urodziłam się w 1989 roku” – mówi jedna z sygnatariuszek, dziennikarka Marcelina Zawisza. „W Polsce dorosło pokolenie, którego problemów posłowie po prostu nie znają. Absolwenci gnieżdżących się latami w dzielonych mieszkaniach, pracujący na umowach śmieciowych, często bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyzyskiwani przez agencje pracy tymczasowej… Setki tysięcy ludzi skazanych na życie w ciągłej niepewności potrzebują politycznej reprezentacji, która broniłaby ich interesów”.

„Chcemy mobilizacji środowisk, które mogą zmienić polską politykę. Lokatorzy walczący przeciwko eksmisjom, nowe związki zawodowe stające w obronie pracowników sektora prywatnego, ruchy miejskie walczące o dobre usługi publiczne – wszyscy myślimy podobnie. Partie w parlamencie składają się dziś głównie z ludzi zamożnych i dbają głównie o ludzi zamożnych. My chcemy zbudować siłę, która będzie reprezentować interesy większości, siłę, która zawalczy o sprawiedliwy podział dochodu narodowego” – zapowiada Mateusz Mirys.

W styczniu planowane jest spotkanie przedstawicieli lewicy społecznej. Sygnatariusze listu mają nadzieję, że będzie ono pierwszym krokiem do wspólnego startu w wyborach parlamentarnych.

Apel podpisali m.in.: posłanka Anna Grodzka, działacz ruchów miejskich Tomasz Leśniak, dziennikarze Wojciech Orliński i Roman Kurkiewicz, lewicowi ekonomiści i politycy społeczni, m.in. prof. Jolanta Supińska i prof. Ryszard Szarfenberg, autor „Klęski Solidarności”, prof. David Ost, organizator spółdzielczości socjalnej Cezary Miżejewski, lider związku zawodowego OPZZ Konfederacja Pracy Grzegorz Ilka, informatyk, twórca Gadu-Gadu Łukasz Foltyn, a także liczne grono twórców, wśród nich pisarze Sylwia Chutnik, Tomasz Piątek, Michał R. Wiśniewski oraz reżyserzy Ewelina Marciniak i Michał Kmiecik.

Treść apelu i pełna lista sygnatariuszy znajduje się na stronie internetowej:

www.razemdamyrade.com”

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułZwiązkowcy chcą dziedziczenia etatów
Następny artykułWokół sprawy górniczej.
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również