UDOSTĘPNIJ
fot. youtube.com/Telewizja Republika; Wikimedia Commons/Adrian Grycuk

Koniec trwającego 29 dni protestu lekarzy rezydentów. Ich akcja trwała od 2 października i przez cały ten czas spotkała się z ostrym oporem ze strony władz. Medycy zapowiadają jednak, że walka będzie kontynuowana. Wiadomo już, że wytoczą potężne działa.

Rozpoczęty w Szpitalu Dziecięcym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego protest szybko opanował inne miasta i specjalizacje lekarskie. Trwał 29 dni, w ciągu których minister zdrowia spotkał się z głodującymi lekarzami dwa razy, a Beata Szydło poświęciła im ledwie 30 minut. Nie udało się wypracować konsensusu, co zawiodło lekarzy. Zamiast się dogadać, władza zaczęła w mediach atakować lekarzy. Jak mówi Jarosław Biliński z Porozumienia Rezydentów OZZL, medyków szkalowano, upokarzano i obrażano.

W trakcie trwania protestu głodowego rząd próbował nas podzielić, przekupić, zastraszyć. Byliśmy szkalowani, obrażani, upokarzani. Mówiono, że ten protest jest tylko o podwyżki, że jest sterowany politycznie. Protest nie był przeciwko władzy – mówi Biliński.

Lekarze w natarciu po raz drugi

Rezydenci nie kończą jednak walki. Jak mówią, w kolejnych miesiącach dalej będą zwracać uwagę na problem kulejącego sektora medycznego. Zapowiedzieli już, że masowo będą wypowiadać tzw. klauzule opt-out. Oznacza to, że będą przepracowywać jedynie minimum wymaganych godzin.

Nie mają zamiaru pokazywać się na dodatkowych dyżurach i wyrabiać nadgodzin. Ta deklaracja wstrząsnęła całą Europą, która dotąd bacznie przyglądała się protestującym medykom. Bez wątpienia wystawienie tej „broni ostatecznej”, doprowadzi w końcu do załamania systemu i zwróci uwagę władzy.

– Od dzisiaj masowo rozpoczynamy wypowiadanie tzw. klauzuli opt-out, przestajemy pracować tę niebotyczną liczbę godzin, przestajemy pracować niezgodnie z kodeksem pracy, przestajemy być zmęczeni, łatać dziury systemowe, przestajemy traktować pacjenta jako cyfry, tak jak każe nam NFZ – zapowiedział Biliński.

źródło: gazeta.pl

Czyimi potomkami są Katalończycy? 7 narodów, które nie mają własnego państwa


Jak nazywa się syn Doroty Gawryluk? Niespotykane! Najdziwniejsze imiona dzieci polskich gwiazd

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również