UDOSTĘPNIJ
fot. wikimedia / silar

Niestety, mój Dziadek (ojciec mojej Mamy), numer 1749, nie dożył wyzwolenia obozu. Trafił tam po łapance w Warszawie (15.08.1940). Najpierw przeszedł przez Pawiak a potem wywieziony został do Auschwitz pierwszym „warszawskim” transportem.

Długo potem nie pożył. W grudniu 1940 roku Babcia otrzymała telegram informujący o Jego śmierci. A parę dni później… paczkę z ubraniami i zdezelowanymi butami ze skrzepłą krwią w środku…Niemcy byli bardzo skrupulatni na początku wojny...

Tuż po informacji o śmierci Dziadka Babcia wzięła wszystkie dzieci (w tym moją Mamę) i poszła z nimi na ul. Szucha do siedziby GESTAPO. Prosiła o przepustki, które umożliwią jej wjazd do Auschwitz i zabranie zwłok męża. Gestapowiec zaczął wypisywać potrzebne papiery ale na szczęście tłumacz wyłożył Babci: „proszę pani, pani może tam jechać ale już pani nie wróci”…

[…]Patriotyzm to nie puste gadanie czy tylko wywieszenie flagi przy okazji narodowego święta. Patriotyzm to czyny. Ot, choćby taki jak ten w wykonaniu naszych ludzi z Gliwic.

P.S.
Chciałbym jeszcze dodać, że powinniśmy pamiętać o wszystkich kombatantach. Bez względu na to, czy o Polskę bili się pod Monte Casino czy pod Lenino.

10 KOMENTARZY

 1. Patriotyzm nie machanie flagami i puste słowa? To powiecie to nacjonalistom, którzy tylko to potrafią, a potem nawaleni leżą pod barami?

  • Bzdura. Nacjonaliści mają wiele wspaniałych akcji patriotycznych i pomocowych. Tępe łepki trafiają się w każdej grupie społecznej, ale tutaj takie pojedyńcze przypadki są wykorzystywane do siania propagandy i „dorabiania ryja” patriotom.

   • Okej. Ale wytłumacz mi proszę jeden fenomen. Pamiętacie nieświętej politycznej pamięci Palikota? Chodzi mi o jego propozycje nowoczesnego patriotyzmu. Płace podatki, sprzątam po swoim psie, segreguje śmieci, itp. Jakoś tak to szlo. Wojna wtedy była niemiłosierna z narodowcami, bo się oburzyli potwornie. Jak to tak? Jaki to patriotyzm? A czy naprawdę dbanie o to by kraj, w którym żyjesz by był schludny, czysty, z zadbanym środowiskiem jest dla was lewactwem?

    • Nie pamiętam takiej akcji Palikota, ale „świadomy” ma dużo racji w tym co pisze, chociaż mi osobiście daleko do narodowców w pewnych sprawach, szczególnie światopoglądówych. Są też jednak takie, w których się z nimi zgadzam.

     Co do akcji Palikota, to podejrzewam że uznali to po prostu za fałszywe działanie pod publiczkę i wycieranie sobie twarzy patriotyzmem – sam bym tak zrobił.

     Z drugiej strony kler i bardzo wiele osób w środowiskach prawicowych i narodowych też sobie wyciera tym patriotyzmem twarz. To samo robi obecna władza.

     • Sral pies motywacje. Mnie chodzi o konkrety. To przecież ma sens. A sam też nie będę odmawiał Cesarzowi co cesarskie. Jak ktoś, choćby narodowiec w tym przypadku, robi coś dobrego to się to chwali. Przecież nie będę wtedy jęczał, że robią pod publiczkę. A znając życie powodów do ganienia sami mi dostarcza.

  • A co rzekomo mają robić w obecnych czasach? Podkładać bomby pod lewicowymi instytucjami? Czasami musi wystarczyć tylko przypominanie historii, które w epoce medialnej propagandy daje bardzo dużo.

  • Machanie flagami i odwracanie zakłamanej historii to manifest patriotyzmu. Podobnie jak wiele akcji charytatywnych MW, ONR, RN i nawet tych „patologicznych” stowarzyszeń kibiców. Świetny przykład zmanipulowanego medialnie obywatela. W tv widzisz wyrwane z kontekstu jakieś awantury i zadymy nacjonalistów zwanych nawet faszystami. Natomiast nie zauważysz i nie dostrzeżesz w tv szczytnych i szlachetnych akcji charytatywnych w/w nacjonalistów organizowanych potrzebującym w Polsce jak i za granicą np. pomoc Polakom na Kresach. Narodowcy, patrioci mówią krótko zwięźle i na temat o degradacji społeczeństwa oraz o skrajnie lewicowych organizacjach pozarządowych lobbujące skrajnie lewicowo-liberalne ideologie. Jak to powiadają wyłącz tv, włącz myślenie.

   • Kolego. Ty chyba młody jesteś i nie wiesz co to skrajnie lewicowe ideologie. Poza tym, tak jak pisałem, chwalić to, za co się pochwała należy. Tyle, że na każdego Narodowca uczestniczącego w takich chwalebnych akcjach, przypada stado bydląt, które napierdalają się po autostradach, albo demolują stadiony/autokary/pociągi/ulice. A że aktualnie wszędzie dominuje narracja zero-jedynkowa, biało-czarna to jest jak jest. Wy uderzcie się w piersi i wyrywajcie chwasty na swoim podwórku, to nikt się was czepiał nie będzie.
    A na koniec, zakładam że wiesz co znaczy 88, więc nazywanie faszystą (a właściwie nazistą), jak najbardziej na miejscu. Jako dodatkowy bonus te słodkie koszulki o kolorze sraczki i „salut rzymski”.

 2. Panie Kukiz. To kolejny wpis, którym Pan mi imponuje. Mam nadzieje, że tendencja wzrostowa się utrzyma, a i pańscy zwolennicy wezmą z Pana przykład. Uszanowania.

 3. Mądre słowa panie Pawle. Głosowałem na pańskie ugrupowanie i po raz pierwszy nie żałuję oddanego przez siebie głosu. Jako jedyni macie w polskim parlamencie macie olej w głowie i coś robicie.

  Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ