UDOSTĘPNIJ

Prokurator Krymu Natalja Pokłonska zdecydowała o zawieszeniu działalności tatarskiego Medżlisu. Stowarzyszenie było organem samorządu Tatarów krymskich, którzy od 1989 roku licznie powracają na Krym. Medżlis został oskarżony o działalność ekstremistyczną.

Podjęłam dzisiaj decyzję o zawieszeniu działalności Medżlisu narodu krymsko-tatarskiego w celu zapobiegnięcia złamania prawa federalnego” – oznajmiła rosyjskiej agencji TASS Natalja Pokłonska, Prokurator Republiki Krym.

Swoją decyzję Pokłonska motywuje artykułem 9 i 10 prawa federalnego „O przeciwdziałaniu działalności ekstremistycznej”. Wspomniane zarządzenie zostało przekazane Ministerstwu Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej, które może zadecydować o włączeniu tatarskiej wspólnoty do spisu organizacji społecznych i religijnych, których działalność jest zawieszona na terytorium całego kraju.

Zabrania się im korzystania z wszelkich państwowych oraz regionalnych mediów, nie mogą prowadzić publicznych wieców, korzystać z depozytów bankowych oraz generalnie prowadzenia jakiejkolwiek działalności. Cała ich propaganda będzie zabroniona” – wyjaśniła Pokłonska.

Medżlis został utworzony na Krymie w 1991 roku i jest organizacją skupiającą Tatarów krymskich. Prawie wszyscy Tatarzy zostali wysiedleni z półwyspu przez komunistyczne władze w roku 1944 pod zarzutem kolaboracji z III Rzeszą, trafili głównie na terytorium dzisiejszego Uzbekistanu. Od roku 1989 stopniowo powracają na Krym. W 2013 roku większość środowisk krymsko-tatarskich poparła kijowski Euromajdan oraz opowiadała się za pozostawieniem Krymu pod władzą Kijowa, czym naraziła się nowej rosyjskiej władzy.

Adwokat Dżemil Temisziew, który jest związany z Medżlisem, oznajmił że stowarzyszenie będzie odwoływać się od decyzji władz.

prokurator krymu

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

Józef Gawron, źródło: tass.ru

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułWiemy kto zostanie nowym premierem Ukrainy
Następny artykułCzesi chcą zmienić nazwę kraju. Zaskakujący pomysł
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również