UDOSTĘPNIJ

Popularny amerykański sklep internetowy sprzedaje gadżety kwestionujące polskość Gdańska. Emocje wzbudziły przede wszystkim koszulki z podpisem „Danzig ist Deutch”. 

Trójmiejska redakcja „Gazety Wyborczej” donosi, iż takowe hasła nie są niczym nadzwyczajnym w ofercie amerykańskiego sklepu Zazzle.com.

W Stanach sprzedają się nie tylko gadżety z hasłem „Danzig ist Deutsch” symboliką nawiązujące do rządów hitlerowskich na tym terenie, lecz również produkty opatrzone znakami i hasłami, które towarzyszyły niegdyś hitlerowskiej propagandzie w czasach Wolnego Miasta Gdańska.

Na Zazzle.com można kupić chociażby koszulki z emblematem policji Wolnego Miasta Gdańska, czyli formacji, która uczestniczyła w atakach na Pocztę Polską i polską placówkę na Westerplatte na początku II Wojny Światowej.

– Możemy dyskutować o tym, czy Gdańsk był bardziej niemiecki czy polski, ale ten sposób szokuje. To są wzory przeniesione w skali jeden do jednego z brunatnej propagandy – komentuje w rozmowie z trójmiejskim mediami Jan Daniluk z Instytutu Pamięci Narodowej.

źródło: natemat.pl

fot. Zazzle

8 KOMENTARZY

  1. To oczywiście obrażliwe, ale I tak Niemcy są prkatycznie jednym krajem z Polską w ramach Unii Europejskiej. Więc, jeśli to dobra reklama Gdańska, które JEST miastem w Polsce, to dobre dla Polski. I tak dla osób spoza Europy, w Europie nie ma państw, a co ciekawe, uważają, że standard życia jest ten sam w całej Europiej. Jeśli ich pociąga Gdańsk, nich odwiedzają i zostawiają dolary :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ