UDOSTĘPNIJ

Wszystko wskazuje na to, że dążenia separatystyczne Katalonii zostały zdławione w zarodku. Dziś w tajnym głosowaniu rząd Katalonii opowiedział się za odłączeniem jej od Hiszpanii. W odpowiedzi na próbę secesji, hiszpański Senat zaaprobował przejęcie przez centralny rząd władzy w autonomicznej Katalonii, co ma na celu ostudzenie separatystycznych zapędów regionu. 

Dążenia Katalończyków do secesji miały swoje odbicie w niedawnym referendum, w którym za oderwaniem od Hiszpanii opowiedziało się aż 90% głosujących. Do odłączenia dążył również kataloński rząd, który przyjął rezolucję o ustanowieniu niezależnej Republiki Katalońskiej. Działania Katalończyków zatrzymał jednak Senat, który na podstawie artykułu 155 hiszpańskiej konstytucji upoważnił rząd premiera Mariano Rajoya do usunięcia z urzędu Carlesa Puigdemonta i rozwiązania jego gabinetu w Katalonii.

Katalonia nie składa broni

Władze centralne uzyskały tym samym możliwość ograniczenia kompetencji katalońskiego parlamentu i ogłoszenia w ciągu sześciu miesięcy przedterminowych wyborów. Madryt może również przejąć kontrolę nad policją, finansami i mediami publicznymi.

Największe ugrupowanie secesjonistyczne w Katalonii (Zgromadzenie Narodowe Katalonii) wezwało mieszkańców regionu, a przede wszystkim urzędników, by stosowali „pokojowy opór” i nie słuchali poleceń rządu hiszpańskiego.

Źródło: onet.pl

Samobójstwo czy zatajony mord? Popularne teorie spiskowe o śmierci Andrzeja Leppera

Jakiej ksywki dorobił się Schetyna? Uśmiejesz się! Zabawne przydomki polityków

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również