UDOSTĘPNIJ
Claus von Stauffenberg / fot. REX FEATURES

Ustępujący prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w ostatnich dniach w niemieckich uroczystościach ku czci nazisty Clausa von Stauffenberga, który pod koniec wojny – gdy było już wiadomo, że III Rzesza chyli się ku upadkowi – uczestniczył w nieudanym zamachu na Adolfa Hitlera.

Już sam fakt uczestnictwa polskiego prezydenta w uroczystościach upamiętniajacych nazistę, który w swoich zapiskach wielokrotnie określał Polaków jako „podludzi” budzi ogromne wątpliwości i zniesmaczenie w opinii publicznej. Jednak podczas uroczystości padło wiele słów, które polskiego odbiorcę mogą co najmniej wprawić w osłupienie.

Najpierw jeden z niemieckich gospodarzy uroczystości, Hans Poettering, zrównał „niemiecki ruch oporu” z Armią Krajową

Niecałe dwa tygodnie po zamachu z 20 lipca 1944 r. Armia Krajowa rozpoczęła w Warszawie powstanie zbrojne przeciwko niemieckiemu okupantowi – powiedział Poettering po czym dodał, że także w tym przypadku jak i w przypadku spisku niektórych nazistów – wszyscy byli świadomi, że szanse na zwycięstwo są nikłe.

Co najbardziej zadziwiające i budzące oburzenie polskiej opinii publicznej, Poetteringowi zawtórował polski prezydent, który stwierdził, że Powstanie Warszawskie w „jakimś sensie” było pochodną zamachu na Hitlera.

– W jakiejś mierze polski zryw niepodległościowy 1 sierpnia 1944 r. wpisuje się – niezależnie od intencji – także w ten kalendarz wydarzeń, w których funkcjonuje tradycja 20 lipca 1944 r., a więc tradycja zamachu na Hitlera – powiedział uczestniczący w uroczystościach Bronisław Komorowski.

Niemieckie obchody ku czci nazistów, którzy próbowali pod koniec wojny – gdy wiadomo już było, że III Rzesza poniesie porażkę – dokonać zamachu na Hitlera, w opinii wielu historyków są próbą stworzenia wrażenia, że istniał niemiecki ruch oporu i częściowego wybielenia się z win jakie ciążą na niemieckim narodzie.

Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułPapież niechętnie przyjmuje Jezusa na sierpie i młocie (video)
Następny artykułCzerwone tango
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również