UDOSTĘPNIJ
fot flickr

Komisji Europejskiej kończy się cierpliwość. Zażądała, by Polska do poniedziałku 23. maja dokonała istotnych działań w drodze do porozumienia w sprawie TK. Jeśli jednak Warszawa nie zrobi do poniedziałku nic, wiceprzewodniczący Komisji, Timmermans wyda opinię i zostanie uruchomiony drugi etap procedury praworządności.

W Komisji obyło się bez dyskusji na temat sprawy polskiej. Frans Timmermans tylko poinformował, że jego opinia jest już gotowa. Wiceprzewodniczący oświadczył, że władze polskie mają czas do poniedziałku, by uczynić „istotny postęp” i przesłać dodatkowe wyjaśnienia w sprawie TK.

Jeśli sytuacja w Polsce nie zmieni się do poniedziałku, a wyjaśnienia nie trafią do Brukseli, opinia Timmermansa zostanie wysłana do Warszawy. Polski rząd będzie miał wtedy dwa tygodnie na ustosunkowanie się do niej. Następnie nastąpi kolejna „próba poszukiwania konstruktywnego dialogu”. W razie niepowodzenia Bruksela, prawdopodobnie przejdzie do drugiego etapu procedury praworządności.

Drugi krok nie polega już na dialogu, ale na wydaniu przez Brukselę zaleceń, które Polska będzie musiała wypełnić. Wtedy będzie już tylko o krok od odebrania Polsce głosu w Radzie Unii Europejskiej.

„Kolegium przeanalizowało projekt opinii dotyczącej praworządności zawierającej ustrukturyzowaną i formalną ocenę obecnej sytuacji oraz upoważniło pierwszego wiceprzewodniczącego, Fransa Timmermansa, do przyjęcia tej opinii do dnia 23. maja, chyba że polskie władze podejmą wcześniej znaczące działania zmierzające do usunięcia zastrzeżeń przedstawionych przez Komisję Europejską” – poinformowała w swym komunikacie Komisja.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: rmf24.pl
pt

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas

Zobacz również