UDOSTĘPNIJ

Ignorancja ekonomiczna jest niezwykle powszechna w pewnych kręgach. Weźmy takich korwinistów i ich ?merytorycznie przygotowanego? guru Jacka Wilka. W ostatnim występie telewizyjnym (można obejrzeć tutaj LINK) kilka razy skłamał, a jego brednie korwiniści biorą za prawdę objawioną. Parę przykładów: koszt poboru podatku dochodowego jest wyższy od wpływów podatkowych, propozycja podatku ryczałtowego dla przedsiębiorców (dziś wynosi on zwykle 200-400 zł miesięcznie), twierdzenie, że ryczałtowcy nie wystawiają faktur, mówienie, że trzeba zlikwidować podatek dochodowy, bo hamuje gospodarkę, liniowy VAT zapłacą bogatsi, a szara strefa w Polsce to 30%.

Zacznijmy od początku. Koszt aparatu skarbowego (US, IS i UKS) to około 5 mld złotych, wpływy z PIT 41 mld zł, a CIT 22 mld (za znowelizowaną ustawą budżetową na 2013 r.). Nie znalazłem wiarygodnych danych o odsetku tych podatków przez sektor finansów publicznych, natomiast sektor publiczny daje zatrudnienie ok. 30% zatrudnionych. Nawet jeśli jest to połowa wpływów z tytułu podatku dochodowego to wciąż jest to więcej niż koszt aparatu skarbowego. Czyli Wilk skłamał.

Wilk proponuje podatek ryczałtowy w całej gospodarce ? taki sam powinien płacić sprzedawca kartofli na targowisku i prezes korporacji (można też zróżnicować stawki i wprowadzić pewną progresję, ale przecież to socjalizm). Nieco później twierdzi, że podatki dochodowe są hamulcem dla gospodarki i powinny zostać zniesione. A przecież ryczałt jest szczególną formą opodatkowania podatkiem dochodowym. Jest to niekonsekwencja i niewiedza godna pożałowania.

Twierdzi też, że ryczałtowcy nie wystawiają faktur. Jest to bzdura, faktury VAT wystawia się niezależnie od wybranego sposobu rozliczania podatku dochodowego. Kolejne kłamstwo Pana Merytorycznego. Albo niewiedza. Trudno powiedzieć.

Tutaj pozwolę sobie przypomnieć rodzaje formy opodatkowania podatkiem dochodowym: zasady ogólne (podatek według skali: 0, 18 i 32%), ryczałtowy (20; 17; 8,5; 5,5 lub 3%, w zależności od rodzaju prowadzonej działalności) oraz karta podatkowa. Ostatnie dwa są zarezerwowane dla wybranych działalności i de facto uniemożliwiają tzw. ?wrzucanie w koszty?, co bardziej kreatywni przedsiębiorcy opanowali do perfekcji. Jednak oprócz ?wrzucania w koszty? wycieczek nad morze czy nowej kiecki dla żony czasami też inwestują i wtedy możliwość zamortyzowania nowej maszyny czy technologii jest nie do przecenienia. Opodatkowanie przychodów z wynajmu mieszkania ryczałtem ma sens. Jednak fabryki mebli, która inwestuje w nowinki techniczne nie. Taka fabryka jest wręcz na przegranej pozycji względem innych przedsiębiorstw, które nie marnują pieniędzy na innowacje. Firma może mieć świetnych dizajnerów i inżynierów, ale może nie przetrwać walki z bezmyślnymi producentami tandetnych jednorocznych mebelków.

Powtarza bajki 15% VAT, który przyniesie większe wpływy, choć według szacunków efektywna stopa opodatkowania podatkiem od towarów i usług wynosi właśnie około 15%. Nie ma dokładnych wartości, niestety, gdyż tajemnicy strzeże smok Skarbca w osobie ministra finansów. Liniowy VAT oznacza dużą podwyżkę cen żywności i obniżkę cen innych produktów. Zdrożeje chleb i mięso, ale stanieją lokomotywy i wódka. Znacznie rozsądniejsze jest wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność co proponują niektóre partie lewicowe. Ubytek w dochodach można zasypać podatkiem obrotowym dla hipermarketów albo podatkiem bankowym.

Bezpodstawnie twierdzi, że liniowy VAT spowoduje, że ludzie będą płacić podatek proporcjonalnie do dochodów. Największe wpływy z VAT są z biednych i klasy średniej. Wynika to z faktu, że cały zarobek wydają na konsumpcję. Bogaci natomiast konsumują część, a resztę oszczędzają płacąc podatek Belki (liniowe 19% od zysku). Innymi słowy: bogaty oszczędzający na lokacie 5% w skali roku zapłaci około 1% kapitału w podatku, a średniozamożny 10-15% kapitału (wydanego na konsumpcję). Trudno mi powiedzieć, że bogaci zapłacą proporcjonalnie do dochodów.

Podał też ?dane statystyczne?, że 30% PKB w Polsce to według GUS szara strefa. Niestety, GUS tego nie potwierdza. Podaje, że szara strefa to ok. 13% PKB. Uprzedzając pytania: do szarej strefy nie zalicza się działalności nielegalnej jak prostytucja dziecięcia, morderstwa i kradzieże. Skoro jednak powołał się na autorytet Głównego Urzędu Statystycznego to uznaję, że po raz kolejny skłamał.

Tak wygląda wiedza człowieka uchodzącego za merytoryczny wzór w Kongresie Nowej Prawicy. Boję się zapytać jaką niewiedzą szczyci się ignorant.

Martwię się poziomem wiedzy polityków i społeczeństwa. Ludźmi, którzy nie wiedzą, można łatwo manipulować. Ja wolę przeciwnika ideologicznego, który mówi składnie, z sensem i bez okazywania oczywistej niewiedzy. Jeśli ktoś nie zna się na samochodach to nie powinien zostawać dziennikarzem motoryzacyjnym. Analogicznie człowiek bez znajomości podstaw prawa podatkowego nie powinien pchać się do polityki. To ostatnie dotyczy też interlokutora pana Wilka, który pomimo długiego przebywania w komisji finansów publicznych. Obaj powinni się ukorzyć przed ludem i zostawić politykę umiejącym liczyć i kojarzyć fakty.

52 KOMENTARZY

 1. A w socjaldemokracji wzrosty są wolniejsze, ale recesje są płytsze. Po co biec, a potem długo odpoczywać, jak można iść wolniej, ale w miarę równym krokiem i na to samo wychodzi? Wzrost gospodarek w XIX wcale nie był znacznie bardziej dynamiczny niż teraz.
  Jeśli PKB będzie rosło odpowiednio szybko, to nie zbankrutujemy.

 2. Jacek Gratkowski Bo prawica taka merytoryczna, że błędów nie robi. Jak chcesz się wyzywać, to nie ma problemu, ale nie usprawiedliwiaj się merytoryką, gdy jej nie ma.

 3. Piotr Trzpil Przykład: Znacznie rozsądniejsze jest wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność co proponują niektóre partie lewicowe. Ubytek w dochodach można zasypać podatkiem obrotowym dla hipermarketów albo podatkiem bankowym. – No przecież to będzie inna forma opodatkowania, który i tak zostanie ujęty w cenie. Autor pewnie nie prowadził w życiu własnej firmy więc nie wie o czym pisze.

 4. W socjaldemokracji jest tak, że przez długi czas jest spokój, a później jeden wielki burdel, Mega kryzys
  (i nie mówię tutaj o Grecji). Kiedyś skończy się życie na kredyt, kiedyś trzeba będzie zapłacić długi. Wzrost był taki ponieważ technologia była niższa. Przypomnij sobie rewolucje francuską, po kilku tygodniach brakowało chleba.

 5. Piotr Trzpil Czy jak mam cały strych w złocie to jestem bogaty czy biedny? I czy zapłace wtedy większy podatek?. Czy zapłace go wtedy jak będę więcej i lepiej pracował? Czy jak obniżysz vat w Polsce na zywnosc to cena sapdnie?? – przy obecnie sterowanej odgórnie rolnictwem. Jak wskazuje elestycznosc cenowa — ceny na podstawowe art. zyw nie spadną. Bo? brak koniunktury A czemu brak – każdy wie. A czemu to szwecja obniza podatki teraz? A jaki to te państwa maja rozwój. I jaką stosowały polityke i model w latech 50-70-tych? Rozwój gospodarczy jest suma wzkaźników rozwoja wielu dziedzin I jak twierdzisz ze niczemu nie służy to teraz ty kłamiesz. Jest motorem postępu Motorem rozwiazywania problemów i realizacji potrzeb.

 6. Piotr Trzpil jesteś intelektualnym zerem, nie masz żadnego pojęcia o ekonomii i wolnym rynku a mówisz o "Vademecum produktywności" :D. Bez kitu, mogę przytoczyć Smitha, Friedmana, Hayek'a, v. Mises'a, a Ty napiszesz że to moje teorie… Hah śmieszny element z Ciebie, idź głosować na peło/pis/palikociarnię lub złodziejaszków lsd i powtarzaj sobie że jesteś wolny :D…

  Tak poza tym to każda z "Twoich teorii" jest niegodna obalania. Tak dla wyjaśnienia – to są "Twoje teorie".

 7. TAK podatki od nieruchomosci jak najbardziej. A czy ktoś ci powiedział ze jak obniży się podatki dochodowe czy zlikwiduje to jest powrót do 19 wieku. WRECZ PRZECIWNIE. Kazda przymusowa redystrybucja to rozwiązanie Totalitarne I TAK jest to komuna. OSobiscie nie mam sympatii tzw hmm partyjnych ALE kazde rozwiązanie totalne hamuje nasz rozwój w każdej dziedzinie od medycyny przez technikę kulture itp. Uwierz London school of Komunizm to bzdura, Pozdrawiam

 8. Piotr Trzpil Kurcze blaszka, chyba wymyślili ponadkaratową wersję złota, żeby Ci ukuć usta. Albo jesteś klonem Michnika.
  Najkrótszą wersją argumentu w tej przydługiej wymianie jest to, że Twój system demoralizuje ludzi en masse, sprawiając że dzięki pośrednikom "pieniądze (a raczej ich część) idą za konsumentem". W systemie dobroWolności nie trzeba nikogo terroryzować ani uprawomocniać, bo decydują w większości jednostkowe decyzje konsumentów.

 9. Piotr Trzpil A co ma prowizja OFE do sposobu naliczania podatków i wliczania podatków? Bezsensowny przykład. Pamiętam rok 1995 jak JKM przyjechał do Nakła na mitting przedwyborczy i tłumaczył jak chłop krowie na rowie, że podatek jakby i komu nie naliczyć zawsze wliczony jest w koszty. Mimo iż wówczas poziom szkolnictwa był nieco lepszy kupa ludzi miała problem z pojęciem tegoż zjawiska. A co dopiero teraz jak są klasy integracyjne?

 10. Piotr Trzpil Ja sądzę, że internet jest odpowiedzią na Twoje pytanie. Zresztą, rzut oka na system promocji w paradygmacie etatystyczno- korporacyjnym jest najlepszym argumentem. A że teraz większość majątku jest w rękach garstki kupującej przychylność coraz bardziej wszechmocnych rządów- scenariusz pisze się sam.
  Dzięki ułatwieniom w komunikacji mądrość ludzkiego ula rośnie, więc czas jeszcze zrzucić opresję jednostki przez bezosobowe rządy.

 11. Piotr Trzpil Czekaj, już to słyszałem- "masz własny świat i nikt cię nie rozumie".
  Zwróć uwagę, że władcy absolutni upadali po połowie generacji, co tutaj wspominać garstkę bogaczy- fortuny tworzą się i padają- a moloch państwowy, składający się z milionów trybików, osuwa się powoli, jednak zagarniając więcej ludzi na dno. Im większa władza w rękach jednostek, tym trudniej o wielkie kataklizmy. I tak dalej. Na jakim ciepłym i leniwym czy superważnym stołku trzeba siedzieć, żeby zracjonalizować sobie zdanie na odwrót?

 12. Piotr Trzpil Ja nie rozumiem jak ludzie potrafiący sklecić kilka zdań, czyli krok dalej po opanowaniu czytania, mogą być zwolennikami centralnego planowania i redystrybucji. Arogancja sięgająca chamstwa.
  A tych kilka fortun jest zazwyczaj blisko związanych z centralnymi bankami i szczytem finansjery wypłukującej złoto z powietrza, czy tam naszych kieszeni z pomocą demokratycznie obranych rządów. Co jest oczywiście kolejnym argumentem za poparciem Nowej Prawicy.

 13. Piotr Trzpil Bo nie było właściwych zabezpieczeń, ale spokojnie- założy się.
  A Ty, tak swoją drogą trochę wiejesz siwizną, ale w sumie co ja się znam- może gdzieś tam jeszcze hodują inteligentnych apologetów socjalizmu. Zostawiam z przypomnieniem, że jeszcze nie udało się połączyć, nawet w zderzaczu hadronów, trzech wyrazów- "uczciwy", "inteligentny" i "socjalista".

 14. Piotr Trzpil Nie rządził nigdy Korwin, więc co się tak na niego zacietrzewiłeś…Głupoty tam na górze wypisujesz, jest źle i nie dyskutuj z tym. Młodzi w tym kraju którzy nie mają zamożnych i wpływowych rodziców, są skazani na wegetacje lub emigracje…Tak ciężko w to uwierzyć że gdybyśmy nie weszli do Unii to rozwijalibyśmy się szybciej a Polak za coraz mniej, mógłby kupić coraz więcej? Ciężko bo ci którzy po 89 r. powinni zostać osądzeni i odsunięci od życia publicznego nadal w nim są i nawijają ludziom makaron na uszy tak żeby nam mózgi prać poprzez różne instrumenty …Prawicy jak tlenu potrzeba Europie. Co z tego że płaca minimalna wzrosła, mogła by i nawet o 200 %, a i to i tak wiele dobrego nie w nosi, mój ziomek bierze do ręki 3000 zł pracuje w godzinach jakich chce a umowę ma podpisaną dla picu na 1680 zł. Jakby miało być to na umowie to szef musiałby go wypi***olić , bo z każdej minimalnej trzeba za pracownika zapłacić prawie, drugie tyle. Dodaj sobie jeszcze podatki płacone przy wydawaniu już pensji…Podatek powinien być prosty, prawo dla zwykłych ludzi powinno być proste, bo powinno być dla nich a nie przeciwko nim jak jest to obecnie. Nie poć się więc na tym forum i głosuj na partie spoza betonu politycznego bo se będziesz za 20 lat w brodę pluł…

 15. Ciekawe w jaki sposob JKM bedzie typowal ludzi,ktorych spotka strzal w potylice? Czy ma juz jakis plan na rozmieszczenie sal/scian egzekucji? https://www.youtube.com/watch?v=xV_7yk_1qsY

  Gdzie powstana obozy koncentracyjne dla panskiej opozycji? (zakladajac,ze wprowadzi dyktature na styl pinochetowski – zgodnie z zapowiedziami, to i pewnie na wzor Pinocheta stworzy obozy koncentracyjne?) https://www.youtube.com/watch?v=PYhcFD8UA-E

  Chcialbym wiedziec, jaki los spotka moich bliskich i mnie. NIe wiem czy zostaniemy zeslani do obozow koncentracyjnych czy tez poprostu zamrodowani strzalem w tyl glowy (w sumie za Hitlera bylo lepiej,bo tylko czesc rodziny poslal do obozu i tylko czesc rozstrzelal. Za rzadow JKM moge sie spodziewac pelnej exterminacji)

 16. […] Likwidacja podatku dochodowego, czyli zakręcenie państwu kurka z pieniędzmi zwłaszcza, że w dłuższej perspektywie Kongres postuluje maksymalne zmniejszenie lub likwidację wszelkich danin i podatków. Zanim przejdziemy dalej, spójrzmy na liczby, a konkretnie budżet Rzeczpospolitej Polskiej na Rok Pański 2014. Z prawie 277 miliardów, które wpłyną do kasy państwowej, niemal 248 (dla uproszczenia zaokrąglam do całych miliardów) stanowić będą dochody z różnego rodzaju podatków, głównie VAT (116 mld), akcyzy (62 mld), PIT (44 mld) i CIT (23 mld). Prosta arytmetyka – podatki to około 90% wszystkich państwowych dochodów. O podatku VAT i akcyzie Kongres wypowiada się dość enigmatycznie, bowiem w swoim programie twierdzi, iż minimalne stawki tychże danin ustalone są przez Unię Europejską, którą to, nomen omen, korwiniści pragną opuścić. Podatki PIT i CIT to wciąż jednak ogromne sumy pieniędzy zasilających budżet państwa; to źródła dochodów niezbędnych, by państwo mogło zaspokajać podstawowe potrzeby obywateli. Podatek dochodowy to jednak nie tylko źródło państwowych przychodów. To również fundament systemu redystrybucyjnego, który służy bardziej optymalnemu dysponowaniu bogactwa. To narzędzie służące do tego, by społeczeństwo było wspólnotą (w miarę) równych szans, w której nie ma miejsca na śmierć z głodu lub braku opieki medycznej. To hamulec bezpieczeństwa w procesie rosnących nierówności ekonomiczno-społecznych, który na dłuższą metę zapobiega konfliktom między wąską klasą bogaczy i szeroką klasą biedoty, które powstają w społeczeństwach o dużych nierównościach. W dużym skrócie, podatek dochodowy jest też mechanizmem służącym do tego, by jak najwięcej kapitału uczestniczyło w życiu gospodarczym – by nadmiar pieniędzy, którego bogatsza część społeczeństwa nie jest w stanie skonsumować, przeznaczany był na zaspokojenie potrzeb najbiedniejszych. Podatek dochodowy to nie Robin Hood – wszystko to dzieje się w imię odpowiedzialności wspólnotowej. Człowiek zwierzęciem stadnym jest i celem przeżycia musi z innymi ludźmi współpracować. Jak komuś nie podoba się płacenie podatków i odpowiedzialność względem społeczeństwa, niech spróbuje robić interesy na Antarktydzie. Bardziej zainteresowanym polecam zaś spojrzeć http://pikio.pl/kolejny-powod-by-skreslic-knp. […]

 17. Your i-phone is such a popular commodity, that each day companies will
  work to create fresh applications and uses specifically
  created because of this platform. Kind of like what has
  happened with the x box, iPhone users may anticipate many more fantastic things as time goes on, and updates making it much more helpful and user friendly.

 18. The insurance company will want to pay you
  as little as possible. Trucks are mainly to be seen on highways during
  the off hours and are far heavier than the common cars used
  for domestic purposes. The driver of the truck was obeying all traffic laws at
  the time of the accident and does not appear to have contributed to it.

 19. The best combat flight simulator available today is one that truly piques everyones interest and engages the mind of each
  and every person that has even a. Karbonn
  has come up with its own 3D graphical menu widgets and is
  present in this phone. Allowing the ad to appear to
  users outside SE Asia would mean my ad budget being eaten up
  by people with no interest in my product.

 20. I’ve been browsing online mode than 4 hokurs today, yet I never
  found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more
  useful than ever before.

 21. The Toronto Personal Injury Lawyer concentrate on injury compensation for the victim so that the
  injured can avail the social security benefits entitled to him.
  General issues that we’ve got discovered adding to the number of construction web
  site mishaps carries with it a high turnover of laborers
  with an impression on teaching or regulation, tiny corporations managing
  with a insufficiency of security recognition or experience and multiple corporations working at one web site with poor clarity and make contact
  with relating to duties. William Crawforth gives the expected
  expertise essential to give his customers the best
  possibility at securing their SSDI benefits.

 22. One other thing to point out is that an online business administration training course is designed for people to be able to
  without problems proceed to bachelor’s degree courses.
  The Ninety credit education meets the lower bachelor diploma requirements then when you earn your current associate
  of arts in BA online, you will get access to the most recent technologies with
  this field. Several reasons why students are able to get their associate degree in business is
  because they’re interested in the field and want to receive the general instruction necessary ahead of jumping in a bachelor education program.
  Many thanks for the tips you really provide with your blog.

 23. If you have aerial photography experience, you can shoot perfect photos
  from high altitude. It eliminates much of the effort, time, and cost normally associated with creating a polished documentary.
  Steven maintains the time management game review website at – a
  website devoted to strategy, simulation and time management games for the
  PC and Mac.

 24. The first thing you can stomach it, this information has been stated that having an orgasm there is
  no foolproof method and there are a couple of having a baby girl.

  Here is a specialized clinic and the positions in which to do a baby boy.

 25. The salesman-slash-owner assured me it was not being over-used
  and that it was the correct model that HE sold me to perform the job that I needed.
  And I hadn’t even gone three feet into the driveway. Dennis had
  a thriving local business, Gutters and More, with several trucks, snowplows,
  and a dozen employees.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ