UDOSTĘPNIJ

2 kwietnia 2015 roku jest w Kenii najtragiczniejszym dniem od 1998 roku, kiedy to przed amerykańską ambasadą w Nairobi wybuchła furgonetka-bomba. Zginęło wtedy 212 osób. Wczoraj w ataku muzułmańskich terrorystów z al-Szabab na uniwersytet w mieście Garissa zginęło 150 osób. Byli to głównie miejscowi studenci, chrześcijanie. 

W czwartek o 5.30, kiedy studenci szli na mszę świętą, 5 napastników przedostało się na teren kampusu, zabijając przy tym 2 strażników. Potem terroryści zaczęli strzelać do napotkanych osób, w tym do policjantów. Strzały zbudziły śpiących studentów, którzy zaczęli ostrzegać innych przed niebezpieczeństwem.

Terroryści działali według dobrze przemyślanego planu. Dwóch z nich zajęło pozycje strzeleckie na dachu, by spowalniać działania policji, a pozostała trójka rozpoczęła selekcję wśród swoich przyszłych ofiar. Pytali każdego zatrzymanego studenta o wiarę. Muzułmanów puszczali wolno, chrześcijan zabijali na miejscu. Ten cichy i powolny holocaust trwał prawie przez cały dzień, mimo iż policja przybyła na miejsce już po około 25 minutach.

„Kenia toczy wojnę z Somalią (…). misją naszych ludzi jest zabicie przeciwników Al-Szabab” – powiedział AFP przez telefon rzecznik tej grupy Ali Mohamud Rage.

Powiązani z Al-Kaidą islamiści z Al-Szabab kontrolują duże obszary na południu i w środkowej części Somalii, gdzie zaprowadzili prawo szariatu. Od wielu lat na terytorium kraju przeprowadzają też zamachy terrorystyczne. W ostatnim czasie grozili Kenii za wysłanie wojsk do Somalii w ramach sił pokojowych Unii Afrykańskiej, które wspierają słabe władze w Mogadiszu w walce z Al-Szabab.

To smutne, że kraj, gdzie muzułmanie stanowią 10% ginie z ich rąk tylu chrześcijan (jest ich w Kenii 80%). Dlaczego wcześniejsze szturmy policji nie powiodły się? Dlaczego trwało to tak długo? Dowiemy się pewnie za kilka dni w oficjalnym raporcie.

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułWadim Tyszkiewicz vs Piotr Ikonowicz (VIDEO)
Następny artykułPolicja nie przyjechała, więc sami złapali pijanego kierowcę (video)
Karol Hajduk

Student prawa, pesymista. Sympatyk partii wolnościowych, przeciwnik totalitaryzmów. Polityczny i historyczny fanatyk. Prywatnie kibic Realu Madryt oraz Unii Tarnów. Kocha skandynawskie kryminały, w szczególności autorstwa Jo Nesbo.

Zobacz również