UDOSTĘPNIJ
fot. wikimedia / Piotr VaGla Waglowski

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, obóz rządzący przygotowuje zmiany w kodeksie wyborczym. Jedną z najciekawszych będzie utrata przez posła mandatu, jeśli opuści partię, dzięki której dostał się do Sejmu. 

Głównymi zmianami w kodeksie wyborczym jakie zaproponuje w swoim projekcie ustawy Prawo i Sprawiedliwości będzie uregulowanie kwestii ciszy przedwyborczej w internecie i kwestia kamer w lokalach wyborczych.

To jednak inna zmiana zaciekawiła media i opozycję. Według propozycji obozu władzy, nowy kodeks wyborczy będzie przewidywał utratę mandatu dla posła, jeśli ten odejdzie z partii, dzięki której dostał się do Sejmu.

Według posłów Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, takie rozwiązanie scementuje polską scenę polityczną. Ponadto, przejście z jednej partii do drugiej w czasie sprawowania mandatu posła – jak przekonują posłowie opozycji – może być w pewnych sytuacjach uzasadnione i pożądane przez wyborców, którzy poczuli się rozczarowani wybraną przez nich partią.

Przeciwnego zdania są parlamentarzyści obecnego obozu władzy, którzy tłumaczą, że nowy przepis nie dopuści do sytuacji, w której naród powierza władzę określonej formacji, a ta ją traci tylko dlatego, bo kilku posłów przechodzi do innego ugrupowania.

Projekt zmian w kodeksie wyborczym ma zostać przedstawiony do końca czerwca.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: dziennik gazeta prawna

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułRosja: 2 miliony ludzi na ulicach (video)
Następny artykułZawisza do posłów Nowoczesnej: Śmierć frajerom!
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również