UDOSTĘPNIJ

Jak wynika z raportu opracowanego przez Kancelarię Prezydenta największą przeszkodą w rozwoju polskiej innowacyjności są małe i średnie firmy.

Według autorów raportu analizującego przyczyny polskich problemów z rozwojem innowacyjności małe i średnie firmy są zbyt małe, niechętne do pozyskiwania środków na rozwój i do współpracy z innymi małymi i średnimi firmami. Poważną przeszkodą na drodze ku rozwojowi innowacyjności jest także fakt, że małe i średnie firmy zatrudniają 67% pracowników w Polsce a ich udział w PKB to tylko 50% (średnia unijna to 67% zatrudnionych-60% udziału w PKB).

Raport dostrzega także nasze dobre strony, które mogą pomóc w rozwoju innowacyjności. Są to przede wszystkim wzrost rejestracji wzorów przemysłowych i towarowych oraz duża liczba młodych osób z wykształceniem średnim i wyższym.

Proponowane przez raport rozwiązanie problemów z kulejącą innowacyjnością w Polsce to zachęcenie małych i średnich firm do większej współpracy i ubiegania się o dotacje, zachęcanie młodzieży do wybierania studiów doktoranckich a także wzmożona walka z etatyzmem i silną pozycją państwa gospodarce.

Raport został opracowany w celu wyłonienia największych przeszkód, które stoją Polsce na drodze ku pierwszej 10-tki liderów europejskiej innowacyjności. Liderami rankingu są takie kraje jak Szwecja, Dania, Niemcy czy Finlandia.

bh, źródło: innpoland.pl

Wspomóż pracę Pikio.pl
Jesteśmy jedynym dużym portalem informacyjnym, który NIGDY nie pobierał publicznych pieniędzy.
Dziękujemy!
Wesprzyj nas
UDOSTĘPNIJ
Poprzedni artykułG. Braun ostro w TVP 1, takiej rozmowy jeszcze nie było
Następny artykułNowe kanapy?
Wiadomości Pikio

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.

Zobacz również